Taşeron İşçilerin Kadroya Alınma Sürecinde Son Durum - Asıl İşi yapan taşeron işçiler kimler? Mayıs Taşeron Haberleri

Aylardır Türkiye gündeminin en önemli konularından olan ve taşron işçilerin dört gözle beklediği Taşeron işçilerin kadroya alınması sürecinde son

Taşeron İşçilerin Kadroya Alınma Sürecinde Son Durum - Asıl İşi yapan taşeron işçiler kimler? Mayıs Taşeron Haberleri
09 Mayıs 2016 Pazartesi 03:55

Aylardır Türkiye gündeminin en önemli konularından olan ve taşron işçilerin dört gözle beklediği Taşeron işçilerin kadroya alınması sürecinde son viraja girilmek üzere. Peki Asıl İşi yapan taşeron işçiler kimler? 09 Mayıs 2016 tarihi itibariyle Son Dakika Taşeron Haberleri ve tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz... Taşeron konusunda son durum ne? Naci Ağbal ne dedi? Şimdi ne olacak?

09 Mayıs Tarihli Taşeron Gelişmeleri:Taşeron olarak çalışan işçiler, kendilerine veriler kadro sözünün, 'Özel Sözleşmeli Personel' olmasını istemiyorlar. Bu statünün kendilerine istedikleri hakları vermediğini düşünen taşeron işçiler, sosyal medyada ve sitemize yaptıkları yorumlarda, eşit işe eşit ücret istediklerini yinelediler. Temizlik görevlileri ve özel güvenlik görevlileri (ÖGG) ise; kendilerine verilecek haklar konusunda iyileştirme istediklerini belirten mesajlar atıyorlar...

05 Mayıs Tarihli Taşeron Gelişmeleri:Taşeron işçiler: "Seçimlerden önce bizlere sadece kadro denildi, ne 'özel sözleşmeli personel' ne de başka bir şart koşulmadan kadro denildi. Seçim sonrası yapılan uygulama, beklediğimiz gibi değil." dediler. Taşeron işçiler, sitemize attıkları yoğun mesajlarda, kadroya geçiş sürecinin böyle olmaması gerektiğini belirttiler. Taşeron işçilerin bu durumu ile ilgili yakın zamanda bir değişim olacak mı, yoksa taşeron konusu artık rafa mı kalktı bekleyip göreceğiz.

02 Mayıs Tarihli Taşeron Gelişmeleri:Taşeron işçiler rahatsızlıklarını dile getirmeye devam ediyorlar. Bizlerde taşeron işçilerin rahatsızlıklarını haber yapıp onların seslerini duyuruyoruz...Taşeron işçiler, eşit işe eşit maaş istiyorlar. Çalışma sürelerinin çok uzun olduğunu söyleyen taşeron işçiler, bunun için mesai ücreti alamadıklarından yakınıyorlar. Taşeron işçiler, Özel Sözleşmeli Personel statüsü de istemiyor. Memurlar ile aynı şartlarda olmak isteyen Taşeron İşçiler seslerini duyurmaya çalışıyorlar.28 Nisan Tarihli Taşeron Haberleri: Taşeron işçiler, sosyal medyada sürekli olarak yaşadıkları sorunları ve çözüm üretilmesi gerektiğini söylüyorlar. Taşeron işçilerin ise en büyük isteği, özel sözleşmeli personel değilde, memur statüsünde, memurlar ile aynı haklara sahip olmak... Kadro isteyen taşeron işçiler, çok ağır işlerde çok düşük maaşlara çalıştırıldıklarını, buna rağmen geleceğe umutla bakamadıklarını ve garantilerinin olmadığını belirtiyorlar. Çok ağır işlerde çalıştıklarını belirten taşeron işçiler, gelecekleri ile ilgili garanti ve maaşlarında iyileştirme istiyorlar. Sitemize gelen yoğun mesajlarda, gelecekte iş durumu belli olmadığı için evlenemeyen taşeron işçiler, seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Taşeron işçiler yaşadıkları sorunları, sitemiz aracılığı ile herkese duyurmak istiyorlar.25 Nisan Tarihli Taşeron Gelişmeleri...Taşeron işçiler, memurlar ile ilgili aynı haklara sahip olmak istiyorlar. Çalışma saatleri olarak memurlardan daha fazla çalıştıklarını söyleyen taşeron işçiler, maaş olarak daha düşük maaşlara tabi olduklarını söylediler. Taşeron işçiler aynı zamanda, kıdem tazminatlarından vazgeçmek istemediklerini söylediler...18 Nisan Tarihli Taşeron Gelişmeleri...

Maliye Bakanı Naci Ağbal son yaptığı açıklamada, taşeron işçilerin kamuda istihdamına ilişkin "Şu ana kadar, ilk başta yapmış olduğumuz açıklamaların dışında herhangi bir şekilde yeni bir değerlendirme, konuyla ilgili olarak farklı bir bakış açımız yok." dedi.15 Nisan Tarihli Taşeron Gelişmeleri..Taşeron işçilerin, heyecanla beklediği kadroya geçme süreci, sırasıyla gerçekleşiyor. Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan 3500 taşeron işçinin, kamuda istihdam edilme süreci başladı. Taşeron işçiler kadroya alınıyor.

Taşeron İşçiler ile İlgili Daha Önce Hangi Açıklamalar Yapılmıştı..

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "İşçilerin farklı sınıflandırılması kabul edilemez" dedi. Bu önemli söz, taşeron işçilerin tümünü sevindirdi. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun katılımıyla Kurumun Konferans Salonu'nda 3 bin 500 taşeron işçinin kadroya alınmasına ilişkin ek protokol imza töreni gerçekleştirildi.

Taşeron İşçiler ile İlgili Önemli Gelişmeler:

Bakan Binali Yıldırım şunları söyledi: "Bu mutluluk bize de yansıyor çünkü karayollarımızın gücüne güç katıyoruz. Bugün karayollarının asli kadrolarına geçecek 3 bin 500 arkadaşımızla karayolları ailesi daha da büyüyor, 25 bin 300'e ulaşıyor" dedi. Bakan Yıldırım, aynı işi yapan diğer taşeron işçilerin de kamuya geçmesi gerektiğini söyledi.

Bakan Yıldırım, alın terinin önemini vurguladı ve sözlerine devam etti: "Bugünkü törene konu 3 bin 500 arkadaşımızla beraber sayı 9 bin 917'ye ulaşmış oluyor. Yaklaşık 10 bin arkadaşımız daha karayolları ailesine katılmış oluyor. Böylece söz verdiğimiz bu konudaki vaadimizi adım adım yerine getiriyoruz."

Sayın Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun açıklamış olduğu düzenleme, sadece aşağıda belirtilen kamu işyerlerindeki alt işveren (taşeron) işçilerini ilgilendirmektedir. Özel sektör şirketlerine ait işyerlerinde çalışan alt işveren (taşeron) işçileri bu kapsamda değildir.

- Genel ve özel bütçeli idareler,

- Düzenleyici ve denetleyici kurumlar,

- Sosyal güvenlik kurumları ile bunlara bağlı döner sermayeli idareler,

- İl özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlar,

- Özel kanunlarla kurulan diğer kamu kurum ve kuruluşları,

bünyesinde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım işlerinde çalışan işçilerin kapsama alınması öngörülmektedir.

Kamuda hem asıl işlerde ve hem de yardımcı işlerde çalışan yaklaşık 720 bin işçi bu haktan yararlanacak. Bu şekilde özel sözleşmeli personel olarak istihdam edilecek işçiler, 12 ay boyunca ve tam zamanlı olarak çalışanlar olup, emekliliğe hak kazananlar ise bu durumdan yararlanamayacak. 

 

27 Mart Tarihli Taşeron Kadro Gelişmeler:

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal kamuda istihdam edilecek taşeron işçiler ile ilgili rakam verdi. Ağbal, “Konuyla ilgili yasal düzenlemeyi 21 Mart’tan önce Meclis’e sevk etmiş oluruz” dedi. Ağbal katıldığı bir televizyon programında kamuda asıl işlerde çalışan 100-150 bin kişinin kadroya alınacağını açıkladı.

Hangi taşeron işçilerin kadroya alınacağı ile ilgili yapılan resmi açıklamalarda, ilgili bakanlıklar ile sendikalar ve tüm taraflar ile birlikte çalışma yürütüldüğü bu çalışmalar sonunda asli işlerde çalışanların bir listesinin oluşturulacağı bildirilmişti.

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yaptığı açıklamada, kamuda temizlik, güvenlik ve yemek işleri ile ilgili yan işlerin dışında kalan asli işleri yapan taşeron işçilerin kadro alacağını belirtti.

 

Ağbal, "Asıl iş dediğimiz işlerde çalışıyorsanız, o zaman yapacağımız yasal düzenlemede bu kişileri kamuda istihdam etmeye başlayacağız. Bu konunun iki boyutu var. Asıl iş ve yardımcı işin belirlenmesi lazım. Geçen sene yapmış olduğumuz yasal düzenlemede bu konuyu Bakanlar Kurulu kararı ile belirleyeceğimizi söyledik. Bakanlık olarak bu çalışmayı biz koordine ediyoruz. Çalışmalar, belirli bir seviyeye geldi. Çalışma Bakanlığımızla en son üzerinden geçerek, bir değerlendirme yapacağız. Daha sonra kanun çerçevesinde sendikalarla bu konuda görüşmeler yapmamız lazım. Bu çalışmaları yapacağız. Bu konuda Bakanlar Kurulu kararını çıkarmış olacağız. Çünkü bizim orada taahhüdümüz var. Bakanlar Kurulu ile ilgili çalışmanın son aşamasına geldiğini biliyorum. Çünkü önceden de bu konuda epey bir çalışmamız olmuştu."

Bu konuyu süratle önce Ekonomi Koordinasyon Kuruluna, ardından da Bakanlar Kuruluna götüreceklerini vurgulayan Ağbal, "İnşallah 21 Mart'tan önce bu düzenlemeyle ilgili tüm belirsiz kalan konuları çözüp, kamuoyuna açıklama yaparız" ifadesini kullandı.

 

Taşeron konusunda her şey netleşiyor. Merakla beklenen taşeron işçilere kadro verilmesi konusunda son aşama. Taşeron işçilerden asıl işi yapan kişilere kadro veriliyor. Peki asıl işi yapan işçiler konusunda düzenleme yapılacak mı? Taşeron konusunda son dakika gelişmeleri neler?

 

(TRTHABER.COM)

Temizlikçi Kadrosu Asıl İş mi?Taşeron İşçilere kadro konusunda sitemize en fazla mesaj atan çalışanlardan bazıları da temizlik işçileri. Temizlik işçileri kendileri ile ilgili konunun netleşmesini ve kadro gelmesini istiyor. Taşeron konusunda bilinmeyenler netleşiyor. Asıl işi yapanların kimler olduğu konusu da netleşiyor...

Maliye Bakanı Naci Ağbal, katıldığı televizyon programında taşeron işçiler ve enflasyona dair açıklamalar yaptı.

Ağbal, A Haber'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Et ve ekmek fiyatlarındaki artışın üzerine gideceklerini dile getiren Bakan Ağbal, taşeronlara kadro konusuna da değindi. Bakan Ağbal, 100-150 bin kişinin kadroya alınacağını söyledi.

Bakan Ağbal şöyle konuştu:

''Ümit ediyoruz ki, çift hanelere çıkmadan alacağımız tedbirlerle enflasyonda İnşaallah, 2016 yılında aşağı yönlü bir trendi izleriz. Biz yıl sonunda tütün ve alkollü içeceklerde vergi artışı yaptık. Ben bakıyorum açıklanan rakamlara, 9.60 aylık bazda artış olmuş. Anladığım kadarıyla enflasyonu yukarı çeken sebeplerden bir tanesi bu. Bir de gıdada aylık 4.28’lik bir artış gelmiş.

Bizim en fazla üzerinde durduğumuz, Sayın Tarım Bakanımız da ifade ediyor birkaç gündür,  kırmızı ette, ekmekte piyasada oluşmaması gereken fiyat artışları var. Bunların üzerlerine gideceğiz. Bir süre enflasyon normal seyrin üzerinde gidecek ama sonraki aylarda hem para politikasında hem mali politikada alacağımız tedbirler, özellikle gıda ve hizmet sektöründe yapacağımız düzenlemelerle enflasyonun orta vadeli görünümü olan 5’e doğru 3 yıllık periyodda ineceğini düşünüyoruz. Biliyorsunuz, 2016 yılı enflasyon tahminimiz yüzde 7.5. İnşaallah, o trendi önümüzdeki aylarda bir miktar yukarı yönlü bir gidiş olacak ama ondan sonraki aylarda tekrar aşağı doğru dönecek.

Taşeron işçilerle ilgili düzenlemeyi 21 Mart’a kadar meclise sevk edeceğimiz zaten var. 100 - 150 bin çalışan bu kapsamda kamuda istihdam edilmeye başlayacak. 

AK Parti seçim öncesi vaatlerini yerine getirmek için iktidarın ilk 100 gününü hedef koydu. Kamuda çalışan taşeron işçilerden 'asıl iş'i yapanlara kadro verilmesi konusunda da önümüzdeki dönemde hızlı adımların atılacağı net şekilde görülüyor. Bakanlar Kurulu kamuda taşeron çalıştırılmasıyla ilgili olarak çok kritik bir liste hazırlayacak.

Maliye Bakanı taşerona kadronun 21 Mart'tan önce verileceğini söyledi. Kimler kadroya geçecek, sistem nasıl işleyecek?

Kamuda çalışan 1 milyon taşeron işçi şimdi gözünü Mart ayında açıklanacak kadro listesine çevirdi. Maliye Bakanı Naci Ağbal kadro çalışmasının 21 Mart'tan önce yasalaşacağını açıkladı. Peki kimler kadroya geçecek? İşte o süreç:

* Maliye Bakanlığı 'asıl iş' çalışmasını tamamlayacak. 

* Bakanlar Kurulu buna göre hangi kurumun hangi hizmetleri dışarıdan alabileceğine karar verecek. Örneğin hastanelere 'Dışarıdan temizlik ve yemek hizmeti alabilirsiniz. Ama hemşire alamazsınız" denilecek. 

* Dışarıdan alınacak hizmetler belli olunca o işi yapanlar taşeron olacak. 

* Dışarıdan alınması yasaklanan ama taşerona yaptırılan işlerde çalışanlar kadroya geçecek. 

* Belediyelere temizlik işçisi olarak girenler memurluk yapamayacak. Taşeron işçiler alındıkları işi yapacak. 

* Asıl işi yapanlar kadroya geçtiklerinde o işi yapanlarla aynı ücret ve sosyal haklara kavuşacak. 

* Kadroda ölçüyü o kurumun dışarıdan hizmet alıp alamayacağı belirleyecek. 

* Bir kurumda asıl iş olan bir diğer kurumda dışarıdan hizmet alımı yoluyla yapılabilecek.

 

ÖNCE KRİTER BELLİ OLACAK

Bu listenin hazırlanması gerekliliği 6552 sayılı torba yasa yürürlüğe girdiğinden beri, yani 1 yılı aşkın süredir söz konusu. Ancak seçim öncesi bu konuda herhangi bir adım atılamamıştı. Bakanlar Kurulu'nun oluşumu ile birlikte bu konunun netleştirilmesi hedefleniyor. Bakanlar Kurulu, kamu kurumları özelinde hangi işlerin 'yardımcı iş' olduğunu belirleyecek. Bu liste belirlendikten sonra kamu kurumları listedeki işler dışındaki işlerde taşeron işçi çalıştıramayacak. Listenin dışındaki işlerde bir fiil çalışan taşeron işçilere de kadro hakkı doğmuş olacak.

 

HANGİ İŞLER VERİLEBİLİR?

İş Kanunu hükümleri uyarınca kamu veya özel sektör fark etmeksizin yalnızca 'yardımcı iş'ler ve 'teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren iş'lerde taşeron işçi çalıştırılabiliyor. Ancak ne yazık ki geçtiğimiz dönemlerde kamuda taşeron işçi çalıştırılamayacak işlerde de taşeron işçi çalıştırılması söz konusu olmuştu. Bakanlar Kurulu'nun 'yardımcı iş'leri belirlerken çok hassas olması gerekiyor. Listenin geniş tutulması pek çok taşeron işçisinin kadro hakkının kısıtlanması anlamına gelecek.

Temizlik 'Yardımcı iş'

'Yardımcı iş' listesi belirlenirken kamu özelinde ayrımlar söz konusu olabilir. Kamunun özelliği gereği 'asıl iş'leri ve 'yardımcı iş'leri farklılaşabilir. Bu nedenle tek bir liste yerine kamu kurumları özelinde farklılaşmış bir listenin hazırlanması söz konusu olabilir. Yüksek ihtimalle yardımcı iş niteliğindeki temizlik ve güvenlik taşeronca yürütülmeye devam edilecek.

Kaç kişi faydalanacak?

Net bir rakamdan bahsetmek mümkün değil. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın verilerine göre yaklaşık 650 bin taşeron işçisi kamuda görev yapıyor. Bu işçilerin yine yaklaşık 200 bininin 'asıl iş' niteliğindeki işlerde görev yaptığı tahmin ediliyor. Dolayısıyla Bakanlar Kurulu'nun belirleyeceği liste sonrasında 200 bin kişiye kadro yolu gözükebilir.

Kadro hakkı nasıl doğuyor?

TAŞERON kullanımı İş Kanunu hükümleri doğrultusunda belirleniyor. Bu çerçevede yalnızca 'yardımcı iş'lerin ve 'teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işler'in taşerona verilmesi mümkün. Bir işveren asıl işin bir bölümünü veya tamamını taşerona veremez. İş Kanunu taşerona verilmemesi gereken bir işin taşerona verilmesini 'muvazaa' olarak adlandırıyor. İşveren bu ilişkide muvazaa söz konusuysa işçiye en başından itibaren kendi işçisi gibi muamele yaparak tüm hakları uygulamak zorunda. Kamuda 'muvazaa'lı kurulmuş bir alt işveren ilişkisinin söz konusu olması halinde de aynı yaptırım geçerli. Bu yüzden böyle bir işte çalıştırılan taşeron işçilerinin baştan itibaren kamunun işçisi olması gerekiyor.Aylardır Türkiye gündeminin en önemli konularından olan ve taşron işçilerin dört gözle beklediği Taşeron işçilerin kadroya alınması sürecinde son viraja girilmek üzere. Peki Asıl İşi yapan taşeron işçiler kimler? 09 Mayıs 2016 tarihi itibariyle Son Dakika Taşeron Haberleri ve tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz... Taşeron konusunda son durum ne? Naci Ağbal ne dedi? Şimdi ne olacak?Taşeron İşçilerin Kadroya Alınma Sürecinde Son Durum - Asıl İşi yapan taşeron işçiler kimler? Mayıs Ayı Haberleri

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.