Zonguldak'da Döner Sermaye Sorunu

Zonguldak'da Döner Sermaye Sorunu

Zonguldak'da Döner Sermaye Sorunu
 personelsaglik@gmail.com okuyucu köşesi;



Sağlık Bakanlığı’na bağlı Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, 2011 Aralık ayı döner sermaye ücretleri personele hala ödenmedi.

 Sağlık Bakanlığı’nın 2011 Aralık ayında yayınladığı ilgili genelgesinde ; “Bu itibarla bundan böyle mali yıl sonlarında  Aralık ayının son iş günü mesai saati bitimine kadar döner sermaye komisyonunun toplanarak “dağıtılacak ek ödeme tutarı”nı belirlemesi, belirlenen tutara göre mezkur Yönetmelik hükümleri çerçevesinde personele yapılacak ek ödeme bordroları ile tahakkuk evraklarının hazırlanması ve Aralık dönemi ek ödeme tahakkuklarının 01 Ocak tarihinden önce (mali yıl sona ermeden önce), ilgili döner sermaye saymanlığına intikal ettirilerek,  ek ödeme tahakkuklarının emanet hesabına (muhasebe kayıtlarına) girilmesinin sağlanması gerekmektedir.” denilmektedir.

Fakat Sağlık Bakanlığı’nın genelgesine rağmen bugün itibariyle (14 Şubat 2012) Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi 2011 Aralık ayı döner sermaye ücretlerini ödememiştir. Diğer hastaneler Ocak ayı döner sermaye ücretlerini ödemeye başladıklarını belirtmekte fayda görüyoruz.

Çalışan personelin çoğu kredi ödemeleri başta olmak üzere yapacağı ödemeleri geciktirdiği için mağdur olmakta ve bazı personel ise icraya verilmek üzere olduğu da gelen bilgiler arasındadır.

Edinilen bilgiye göre Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi döner sermaye ücretleri ödemesini sık sık geciktirerek personelini mağdur etmekte ve bu mağduriyet sonucunda kurum personeli tarafından şikayet edilmektedir.

Sağlık Bakanlığı’nın küçük bir incelemesi sonucunda hangi kurumun geciktirme yapıp yapmadığını görebilecekken, kontrol edilmediği için Bakanlık kendi personelini umursamaz duruma düşmektedir. Ve çalışan personelin de Sağlık Bakanlığı’na güveni azalmaktadır.

Yaşanılan bu mağduriyetin bir an önce giderilerek tekrarlanmaması, çalışan personelin motivasyonu açısından önemli olduğunu düşünmekteyiz. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın döner sermaye ücretleri ödenmesi hakkında gereken hassasiyeti göstererek keyfi uygulamaların önüne geçmesi de büyük önem taşımaktadır. 




YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması