Zincir Muayenehaneler Yolda...

Muayenehane lisansı artık açık arttırmayla satılacak. TTB doktorların lisans alamayacağını, zincir muayenehaneler olacağını söyledi. Sağlık Bakanlığı'nın geçen aylarda sessiz sedasız yayımladığı sağlık hizmetleri lisans yönetmeliği tıp dünyasında "Muayenehane açmak için de ihaleye girmek gerekecek.

Zincir Muayenehaneler Yolda...
19 Şubat 2013 Salı 09:28

Muayenehane lisansı artık açık arttırmayla satılacak. TTB doktorların lisans alamayacağını, zincir muayenehaneler olacağını söyledi.
Sağlık Bakanlığı'nın geçen aylarda sessiz sedasız yayımladığı sağlık hizmetleri lisans yönetmeliği tıp dünyasında "Muayenehane açmak için de ihaleye girmek gerekecek. Zincir muayenehaneler dönemi mi başlıyor" tartışmasını başlattı. Yönetmeliğe göre, bakanlık, sağlık kurumları açmak için gerekli lisanslar için açık arttırmaya gidebilecek. Şimdi tartışılan ise muayenehane, laboratuvar, tıp merkezi için gerekli lisanslar için de ihale yolunun açılıp açılmadığı. 
30 Kasım 2012 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 'sağlık hizmetleri lisans yönetmeliği' lisansa tabi yeni sağlık hizmeti, hastane ve diğer sağlık kuruluşlarının yıllık olarak belirlenmesini ve her yıl aralık ayında ilan edilmesini öngörüyor. Yönetmeliğe göre, bu ilan sürecinden sonra yapılacak başvuruları değerlendirecek olan bakanlık bünyesindeki değerlendirme komisyonu şartları belirleyerek, açık arttırma açacak. Açık arttırma sonuçlarına göre de lisanslar verilecek. 

TTB yargıya başvurdu 
Türk Tabipleri Birliği (TTB) yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden sonra, "Bu yönetmelik hastaneler dışında tıp merkezleri, muayenehaneleri, poliklinikleri ve laboratuvarları da kapsıyor mu" diye bakanlığa başvurdu. Ancak birliğin başvurusuna yanıt gelmedi. Türk Tabipleri Birliği hukukçuları, daha önce diploma temel alınarak açılan tıp merkezleri, muayenehaneleri, poliklinikleri ve laboratuvarlar için bu yönetmelikle ihale yolunun açıldığı bilgisini veriyor. TTB Genel Sekreteri Bayazıt İlhan da "Ruhsat almak şimdiye kadar özel bir ücrete tabi değildi. Ancak artık ihaleyle satılmasının yolu açılıyor. Yönetmelik muayenehanelere kadar genişletilebilecek düzenlemeler içeriyor. İhaleyle muayenehane ruhsatı satıldığında, buraya da mali açıdan güçlü işletmeler girecek. Doktorlar ise yanlarında maaşlı olarak çalışacak. Zincir muayenehaneler gelecek. Doktorlar ihalelerdeki rakamları veremez. Parayı bastıran ruhsatı alacak" dedi. İlhan, yönetmelikle ilgili yargıya başvurduklarını söyledi.

RADİKAL 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.