Zamlı Memur Maaş, Haberleri Gerçek Dışı‏

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, bir kısım basın tarafından Maliye Bakanlığı kaynaklı her memur zammından sonra yapılan Zamlı Memur Maaş Tablolarının gerçekle bir alakası bulunmamaktadır. Tamamen kamuoyunu aldatmaya yönelik oooo memurda muazzam maaş alıyor hükümet daha ne versin ki, özel sektörde asgari ücretle çalışanlar var dedirtecek nitelikte asılsız haberler dedi.

Zamlı Memur Maaş, Haberleri Gerçek Dışı‏
02 Haziran 2012 Cumartesi 11:48

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, bir kısım basın tarafından Maliye Bakanlığı kaynaklı her memur zammından sonra yapılan Zamlı Memur Maaş Tablolarının gerçekle bir alakası bulunmamaktadır. Tamamen kamuoyunu aldatmaya yönelik oooo memurda muazzam maaş alıyor hükümet daha ne versin ki, özel sektörde asgari ücretle çalışanlar var dedirtecek nitelikte asılsız haberler dedi. 

Diğer kamu çalışanları açısından tam bir değerlendirme yapamayız ama sağlık çalışanlarının bu tablolardaki maaşlarla asla bir benzerliği yada yakınlığı bulunmamakta diye Erözgün, Söz konusu tabloları hazırlayanlar, rakamlara eş yardımı, çocuk yardımı, kıdem derece vb faktörleri ekleyip maaşı yüksek oranda göstermektedir. Özellikle sağlık çalışanlarının maaşı ile söz konusu tabloların uzaktan yakından ilgisi yok dedi.

Erözgün, 666 Sayılı Kanun Hükmündeki kararname ile 300 bin civarında kamu çalışanına %15 ile %200 arasında zam yapılırken hekim dışı sağlık personelinin gelirinde her hangi bir artış yapılmadı. Beşinci derecenin ikinci kademesinden maaş alan bir hemşire 1,177.36 TL, Üçüncü derecenin üçüncü kademesinden maaş alan bir sağlık memuru; aile yardımı ve çocuk yardımı dahil 1,391.48 TL, Beşinci derecenin dördüncü kademesinden maaş alan dört yıllık Üniversite mezunu bir hemşire; 1,234.76 TL ve dördüncü derecenin üçüncü kademesinden maaş alan bir Laboratuar teknisyeni; aile yardımı ve çocuk yardımı dahil 1,379.81 TL maaş almaktadır. Toplu Sözleşme ile bu rakamlara %4 + %4 eklenmektedir. Medyada yer alan kamu çalışanlarının aldıkları maaşlarla ilgili yüksek rakamlı haberlerin gerçeklerle ilgisi bulunmamaktadır. Bordrolarımıza yansıyan ücretler ve elimize geçen ücretlere baktığımızda Maliye Bakanlığı kaynaklı bu haberlerin gerçekle hiçbir ilgisi bulunmamakta, bu haberlerde en düşük maaş alan devlet memuru maaşı diye lanse edilen maaşın altında maaş alan on binlerce sağlık çalışanı var bu nasıl bir kandırmacadır dedi.

Erözgün, özellikle hekim dışı sağlık çalışanlarında Toplu sözleşmelerin fiyaskoyla sonuçlanmasından sonra bıçak kemiğe dayandı. Sağlık çalışanları bir taraftan şiddetle pençeleşip can güvenliği olmadan sağlık hizmeti üretirken diğer taraftan da açlık sınırında bir ücrete mahkûm edilmektedir. Bu vebali kaldıramazsınız Sayın Bakan, bu vebalin altında ezilirsiniz dedi.

Maliye Bakanı’nın memur maaşlarına on yılda %240 zam yaptık açıklamasını komik olarak değerlendiren Erözgün, on yıl önceki memur maaşı ile kaç litre benzin alınıyordu; şimdi ki memur maaşı ile kaç litre benzin alınıyor? on yıl önceki memur maaşı ile kaç kilo et alınıyordu; şimdi ki memur maaşı ile kaç kilo et alınıyor? Sayın Bakan birde bunların hesabını yapsanız. Enflasyon sepeti ile oynamak sizin Maliye Bakanlığınız döneminde, Reel enflasyonla gerçek enflasyonu değiştirmek sizin döneminizde, Reel enflasyon yerine hedeflenen enflasyonu baz alıp memuru enflasyona ezdirmiyoruz demek sizin döneminizde kim size inanıyor ki, IMF politikalarının gereği olarak cimrisiniz bari komik olmayın dedi.

Kamu-Sen ve Memur-Sen arasında başlayan polemiğe tepki gösteren Erözgün, Fiyaskoyla biten Toplu sözleşmeden sonra Toplu sözleşme masasına oturan iki sendika birbiriyle savaşa başladı, kardeşim bu haberlerin aslı yok biz böyle bir maaş almıyoruz kamuoyunu kandırıyorsunuz diyeceklerine birbirini suçluyorlar. Bu masadan bu sonucu alarak kalktınız. İtiraz etmişlermiş de hükümet çoğunluğu elinde bulundurduğu için zam vermemişte mazeretleri bile komik. Bunlar komik sen, yandaş sen. Zam oranı 4+4 mü imza atsan ne olacak atmasan ne olacak dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.