Zabıta Taşeron İşçisi Mücadelesiyle Örnek Oldu!

Zabıta taşeron işçisi mücadelesiyle örnek oldu!

Zabıta Taşeron İşçisi Mücadelesiyle Örnek Oldu!
05 Temmuz 2014 Cumartesi 09:36

Haksızlığa uğrayan taşeron işçiler için, belediyede Zabıta alt işveren işçisi olarak çalışan Suat Bakkal emsal teşkil edecek bir dava açtı. Suat Bakkal'ın hak mücadelesini Milliyet'ten Suad Yurtseven köşesine taşıdı. 

İşte Suat Bakkal'ın zabıta taşeron işçilerinin muvazaasının ilk adımını attığı mücadelenin detayları: 

Asıl işveren ile taşeron (alt) işverenlerin imzaladığı alt işverenlik sözleşmelerinin muvazaalı (danışıklı) olup olmadığı ve işverenlerin arasında muvazaanın tespiti halinde işçilerin kazandığı haklar konusunda, taşeron işçilerin asıl işveren işçilerinin yararlandığı hakları asıl işverenden talep edebileceğini ve taşeron işçilerin mahrum kaldığı haklarını Mahkemeler vasıtasıyla alabileceğini İş Kanunu 2. maddesi açıkça belirtmiştir. 

Bütün bunlara rağmen taşeron işçilerin bilgisizliği, hak arama iradesinden yoksunluğu, dava masraflarının yüksekliği ve devlet tüzel kişiliğine karşı hak arama konusunda korkması, hukuka olan güvensizlik gibi sebeplerden dolayı binlerce işçi bu haklarını kullanmadığı gibi bu haklarından da mahrum kalmaktadırlar. Bazı kişiler, onurlu duruşunu ve haklı mücadelesini sonuna kadar savunurken, bazıları ise susarak, boyun eğerek hukuksuzluğa karşı kendiliğinden hak verileceğini düşünüp mücadele edenlerin arkasına saklanır, davalar sonucu ne olacağını gözlemlemektedirler. Hak arayan kişilerin kazandığı ve geride kalan işçilerin önünü açtığı hukuksal mücadelelerinin olumlu sonuçlanandan bir örnek de Zabıta taşeron işçisi Suat Bakkal’ın mücadelesidir.
İstanbul Avrupa Yakasında bir Belediyede Zabıta alt işveren işçisi olarak çalışan Suat Bakkal isimli işçi, uzun süreli bir çalışma sonucunda haklılığını Mahkeme vasıtasıyla ve Müfettiş raporlarıyla ispatlayarak hukuksal mücadelesinin ve zabıta taşeron işçilerinin muvazaasının ilk adımını kazanmış oldu. Aleyhine karar çıkan kurumların temyiz ve itiraz hakları saklı olmakla birlikte ciddi hukuksal alt yapı ile hazırlanmış Mahkeme kararının ve Müfettiş raporunun kolay kolay değişeceğini sanmıyorum. 

Burada Suat Bakkal isimli işçiyi, tebrik etmek gerekir ki sayfalarca dava dilekçesini kendi başına hazırlayarak konuya ne kadar inandığını açıkça göstermiştir. Çevreden “karşında koca Belediye var, sen onlarla baş edemezsin, yapamazsın” gibi basiretsiz söylemlere kulağını tıkayan ve inandığı dava uğruna hukuksal mücadelesine sahip çıkan Suat Bakkal, sendikaların yapmadığını tek başına kendisi başarmıştır 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.