Yüz Binlerce Sağlık Çalışanı Yönetmelik Mağduru...

Yüz Binlerce Sağlık Çalışanı Yönetmelik Mağduru

Yüz Binlerce Sağlık Çalışanı Yönetmelik Mağduru...
05 Şubat 2013 Salı 14:30

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunun ek ödeme yönetmeliğini zamanında hazırlanmaması “ Sağlık çalışanlarını her zaman olduğu gibi mağdur edilmiştir, çalışanların alın teri kurumadan haklarının ödenmesi için yönetmeliğin acilen yayınlanması gerekmektedir.

17.08.2012 tarih ve 28387 sayılı Resmi Gazete yayımlanan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Taşra Teşkilatında Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmeliğin geçici 1. maddesinde 2006 tarihli Döner Sermaye Yönetmeliğinin 31.12.2012 tarihine kadar uygulanacağı ve sonrasında yürürlükten kaldırılacağı yazmaktadır diyen Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay ERÖZGÜN, Ağustos ayında ne zaman kaldırılacağı belli olan yönetmelik yöneticilerin işleri ağırdan almasından dolayı yüz binlerce sağlık çalışanı emeklerinin karşılığını alın terleri kurumadan alamayacaklardır dedi.

Sağlık Bakanlığının her zaman olduğu gibi bu olayda da çalışanlarının yanında olmadığını belirten Erözgün, bakanlık gerekli düzenlemeleri önceden yapmamıştır. Acilen yönetmelik yayınlanarak çalışanların hakları ödenmeli ve beklenen sorunlarla ilgili çözümler önceden belirlenmelidir. Dedi.

Erözgün; Yeni yönetmelik ile döner sermayenin dağılımında yıllardan beri süregelen adaletsizliklerin de çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Hekim dışı personelin düşük döner sermaye katsayıları, özellik arz eden birimlerin yeniden değerlendirilerek kapsamının genişletilmesi, çalışma barışını bozan, çalışanlar arasında ayrımcılığa neden olan düzenlemelere de bir an önce son verilmelidir. Ek ödeme çalışanı cezalandırmayı değil ödüllendirmeyi amaç almalıdır. Çalışanları mutlu edecek, onların beklentilerini karşılayacak bir döner sermaye yönetmeliği hayata geçirilmelidir şeklinde konuştu.

Erözgün; 01 Ocak 2013 tarihi itibariyle yeni yönetmeliğin yürürlüğe girmesi gerektiğinden, sabitin üzerindeki döner sermayelerini alamayan çalışanların ücret farkları, yönetmelik yürürlüğe girdiği tarih itibariyle hesaplanarak yasal faizi ile birlikte kendilerine ödenmelidir. dedi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.