Yüksek Lisans Ne İşe Yarayacak?

Sayın Memur Sen Genel Başkanımız Ahmet GÜNDOĞDU'ya 24 Eylül 2014 tarihinde sitemizde soru sorduk (http://www.personelsaglikhaber.net/personelsagliknet/yuksek-lisans-ne-ise-yarar-h37855.html) Cevap alamadık sorumuzu cevap alana kadar bıkmadan usanmadan sağlık çalışanları adına soracağız. Yüksek Lisans Mezunu olan sağlık çalışanları ile ilgili özlük, döner sermaye, görevde yükselme gibi konularda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz

Yüksek Lisans Ne İşe Yarayacak?
05 Kasım 2014 Çarşamba 10:30

 

Memur Sen'in yapmış olduğu "Yüksek Lisans İçin yeni adım" başlığını taşıyan http://www.memursen.org.tr/haber/memur-senden-yuksek-lisans-icin-yeni-adim/ linkinde yayınlanan basın açıklamasında "Geçtiğimiz iki yılda Türkiye’nin çeşitli illerindeki üniversitelerle yaptığı anlaşmalarla 3 bine yakın üyesinin yüksek lisans yapmasını sağlayan Memur-Sen, Türkiye’nin dört bir yanında eğitim faaliyetleri yürüten Sınav Eğitim Kurumları’na ait Sınav Akademi ile yüksek lisans anlaşması yaptı. Anlaşmaya Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ile Sınav Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Metin Özer imza attı." diye belirtmektedir.

Türkiye'de en çok üye sayısı olan Memur Sen Genel Başkanına sormak istiyoruz. Sağlık çalışanları sizlerin güzel anlaşmaları ile ortalama 5.000 TL para ve büyük emekler sarfederek yüksek lisans mezunu olmaktadırlar. Yüksek lisans mezunu sağlık çalışanlarının sayıları gittikçe artmaktadır.
 

Sormak istiyoruz Sağlık çalışanları 5.000 TL ve büyük emekler vererek tezsiz olarak yüksek lisansı bitirdikten sonra kazanımları ne olacak bu işin sonu nereye gidecek?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun Ek-1 Sayılı cetveline göre   mesleği ile ilgili lisans mezunu (Mühendis, mimar, şehir plancısı ve bölge plancısı, biyolog vb.) meslek grupları sadece lisans mezuniyeti ile beraber yüksek lisans bitirmeden 1.derecede 3600 ek gösterge alıyor. Peki Sağlık Bakanlığı ve bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan "Diyetisyen, çocuk gelişimcisi psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, kimyager, sosyolog, hemlşire, ebe, sağlık memuru, tıbbi teknolog ve benzeri meslek grupları yükseklisansı bırakın doktora dahi bitirse 1.Derecede 3000 ek göstermeye almaya devam edecekler. Demekki yüksek lisans veya doktora bitirseler dahi maaşı, emekli maaşı, emekli ikramiyesi artmayacak, peki bu tezsiz yüksek lisans ne işe yarayacak?

Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlükleri ve toplum sağlığı merkezlerinde çalışan tabip ve diş tabipleri 2.10 ek ödeme katsayısından ek ödeme alırken yine Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlükleri ve toplum sağlığı merkezlerinde çalışan yüksek lisans hatta doktora yapan "Diyetisyen, çocuk gelişimcisi psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, mühendis, veteriner hekim, kimyager, sosyolog ve benzeri meslek grupları" 0,75 ek ödeme katsayısından ek ödeme almaya devam etmektedirler. Doktorlar ve diş hekimlerinin aldıkları döner sermayenin yarısına bile alamamaktadırlar.


Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlükleri ve toplum sağlığı merkezlerinde çalışan yükseklisans hatta doktora yapan hemşire, ebe, sağlık memuru, tıbbi teknolog gibi sağlık bilimleri lisansiyerlerinin 0,40 lise mezunu seviyesinde ek ödeme almaya devam etmektedir. Peki bu insanlar Yüksek Lisans doktora mezunu oldular ek ödelerinde de bir değişiklik olmadı, hala lise mezunu seviyesinde döner sermaye almaktadırlar. Peki neden yüksek lisans mezunu oldular? Yüksek Lisansın Özlük ve döner sermayede herhangi bir getirisi olmadan neden hala bir sürü sağlık çalışanlarına ümitler verilerek 5.000 TL ve bir sürü emekler verdirilerek yüksek lisans verdirilmeye çalışılıyor?


Sağlık Kurumları Yöneticiliği ve idari alanda bir sürü yüksek lisans mezunu sağlık çalışanları görevde yükselme sınavına dahi giremiyor. Çünkü objektif kriterlerde görevde yükselme sınavı yapılmıyor. Müdür yardımcısı, şube müdürü, uzman, kamu hastane birliklerinde daire başkanlığı, hastanelerde idari ve mali hizmetler başkanlığı, sağlık bakım hizmetleri müdürlüğü gibi kadrolara objektif görevde yükselme sınavı olmadan belirli referanslarla görevlendirmeler yapılarak yüksek ücretler ödenerek birileri liyakatına bakılmadan bu görevlere getiriliyor. Sormak istiyoruz. Yüksek lisans mezunu kişiler görevde yükselme sınavı olmadan idareci ve uzman dahi olamamaktadır. Peki bitirilen bu yüksek lisanslar ne işe yarayacak? Lütfen cevap verin.
Yeni yükseklisans anlaşması yapılarak yeni kişilerin 5.000 TL parası ve emekleri boşa gitmesin. Yüksek Lisans bitirmede sadece derece ve kademede 1 veya 2 yan verilmektedir. Başka bir işe yaramamaktadır. Peki bu insanlar neden hala yüksek lisans yapmaya yönlendirilmektedir.


Sayın Memur Sen Genel Başkanına soruyoruz. Yüksek Lisans Mezunu olan insanlarla ilgili özlük, döner sermaye, görevde yükselme gibi konularda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Bu zamana kadar yüksek lisans bitirmiş kişiler adına bu sorulara cevap beklemekteyiz.


Kısaca soruyoruz Yüksek Lisans ne İşe Yarayacak?

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.