Youtube Reklamlarının Arkasında Yatan Güç

Youtube Reklamlarının Arkasında Yatan Güç

Youtube Reklamlarının Arkasında Yatan Güç

Son zamanlarda oldukça sık bir şekilde duymaya başladığımız bir kavram var: Youtuber. Kısa sürede epey popüler hale gelen, on binlerce takipçileri bulunan ve bu işi profesyonel olarak yapıp para kazanan Youtuberların ise başarıları ve bu başarıyı nasıl elde ettikleri sıkça tartışma yaratan bir konu haline gelmektedir. Cevap ise oldukça basit: Youtube reklamları.

Reklamla nasıl para kazanılır?

Bilindiği üzere Youtuberlar video çektikleri bir ya da birden fazla Youtube kanalına sahiptirler. Videolarına ekledikleri Youtube reklam kampanyaları sayesinde reklam veren firmalar yardımıyla para kazanırlar. Kazanacakları para miktarları ise kanallarının abone sayısına, videonun izlenme ve beğeni sayısı gibi istatistiki verilere bağlıdır. Bu yüzden de kendilerini daha çok geliştirerek, kampanyalar ya da hediye fırsatları düzenleyerek takipçi ve beğeni sayısını artırmaya çalışırlar.

Firmalar neden reklam vermek için Youtube'u tercih eder?Aslında reklamcılığın ana fikrinde size en kısa sürede en temel mesajı vermek vardır. İster televizyonda olsun, ister gazetelerde, dergilerde ya da billboardlarda, gün boyunca her an reklamlara maruz kalırız. Ama hepsine dikkatimizi verme süremiz, önemseme derecemiz farklıdır. Mesela billboarddaki reklamları durup incelemeye tenezzül etmeyiz. O yüzden genelde birkaç kelimelik sloganlar ve güçlü afişler kullanılır.

Dizi ya da film aralarında televizyonda çıkan reklamları ise çoğu zaman izlemek istemeyip kanal değiştiririz. Basılı yayımlarda ise ilgimizi özellikle çekmedikçe reklamlara gözümüz bile takılmaz. Hal böyle olunca firmalar da daha günlük işlerimizin arasına reklamları sıkıştırırlar ki farkında olmadan zaman ayıralım ve bilinçaltımıza yerleşsin. Youtube da bunun en etkili yoludur.

Bir video izlerken karşımıza çıkan iki üç saniyelik videoyu kapatmak da aynı süreyi alacağı için geçme gereği duymayız ve böylece izlemiş oluruz. Bir şekilde de aklımızda kalır. Youtube reklam verme politikası birçok firma için avantajlıdır. 

    Ne tarz reklamlar gösterilir?

Akıllı filtre yöntemiyle reklamlar sizin önceki aramalarınız, video izleme geçmişiniz göz önünde bulunularak ilgi alanlarınıza ağırlık verilerek ya da o anki izlediğiniz video ile bağlantılı olacak şekilde yerleştirilir. Böylece hiç alakadar olmadığınız bir konuda reklamlar görmek zorunda kalmazsınız. Tabii görmek istediğiniz reklamları da Google hesabınız aracılığıyla ayarlayabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2016, 13:21YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması