Yönetim Hizmetleri Kik Toplantısı Gerçekleştirildi

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Kurum İdari Kurul Toplantısı tamamlandı. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yetkili sendikası Sağlık-Sen olarak, Yönetim Hizmetleri Kurum İdari Kurul Toplantısı’nda, toplu sözleşmede kazanıma dönüşmeyen hususların da içinde yer aldığı taleplerimizi tekrar masaya getirdik.

Yönetim Hizmetleri Kik Toplantısı Gerçekleştirildi
17 Nisan 2014 Perşembe 11:29

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Kurum İdari Kurul Toplantısı tamamlandı. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yetkili sendikası Sağlık-Sen olarak, Yönetim Hizmetleri Kurum İdari Kurul Toplantısı’nda, toplu sözleşmede kazanıma dönüşmeyen hususların da içinde yer aldığı taleplerimizi tekrar masaya getirdik.

Toplantıya Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Erkan Çiçek, Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Örnek ve bakanlık bürokratları katıldı.

SAĞLIK-SEN

 

SAĞLIK BAKANLIĞI

YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

NİSAN 2014 KURUM İDARİ KURUL TALEPLERİ

 

            1. Ebeler, kurumlarda hemşire ile aynı birimlerde (yoğunbakımlar, ameliyathane, diyaliz, acil vb.) çalıştırılmaktadır. Ancak o birimlerde çalıştıkları halde o birimi ilgilendiren eğitim ve sertifika programlarına katılamamaktadır. Ebelerin de bu eğitim ve sertifika programlarına katılmaları sağlanmalıdır.

            2. Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının hizmet bölgesi ve grupları ayrı ayrı belirlenmelidir.

3. 112 acil sağlık istasyonlarının yemek sorunu hala çözülebilmiş değildir (örnek; Kars ili). Bu probleme köklü bir çözüm bulunması gerekmektedir.

4. Kuruma karşı dava açıp da kaybeden personelden alınacak vekalet ücreti ve yargılama giderlerinin borçlunun ekonomik durumu göz önünde bulundurularak taksitlendirilebilmesine imkan veren bir düzenleme yapılmalıdır.

5. 2014-2015 yıllarını kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme ile yoğun bakım, diyaliz, ameliyathane, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetler için nöbet ücretinin %50 artırımlı ödenmesine karar verilmiştir. İcap nöbet ücretleri de bu birimler için %50 artırımlı ödenmelidir.

6. 18 Ocak 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6514 sayılı Yasa ile 657 sayılı Kanunun ek 33. maddesinde değişiklik yapılarak yoğun bakım, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetlerin ücreti %50 artırılmıştır. Toplu sözleşme ile de bu birimler için ek 33. Maddedeki ücretlerin %50 artırımlı ödeneceği düzenlenmiştir. Yasa ile %50 artırılan nöbet ücretleri, toplu sözleşme ile de ekstra %50 artırıldığına göre bu birimlerde tutulan nöbet ücretlerinin karşılığı %50+%50 artırımlı ödenmelidir.

7. Sağlık çalışanlarının il içi tayinlerinde yaşanan sıkıntının çözülebilmesi için Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları il içi tayinlerde tek kurum kabul edilmeli, kurumlararası geçiş prosedürü uygulanmamalıdır.

8. Asıl kadrosu hemşire olan ama yıllarca anestezi de, röntgen de görev yapan personel tayin talebinde bulunduğunda ataması hemşire olarak yapılmaktadır. Ancak yıllarca hemşirelikten uzak kalan bu personelin yeniden hemşireliğe adaptasyonu sorun olmaktadır. Bu nedenle tayinlerde bu personelin görev yaptığı pozisyona (anestezi, röntgen) ataması yapılmalıdır.

            9. Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının merkez teşkilatında görev yapanlara performans ücreti verilmelidir.

            10. Döner sermaye yönetmeliklerindeki döner sermaye tavan ek ödeme katsayısı ile hizmet alanı kadro-unvan katsayıları artırılmalıdır.  

            11. Sağlık Bakanlığı’nda özellikle mesleklerle ilgili olmak üzere çalışanları ilgilendiren tüm yasal düzenleme çalışmalarına çalışanları temsil eden sendika da katılmalıdır.

            12. Toplu sözleşme kazanımımız olan ve gelir vergisinden kaynaklı kayıpların iadesine yönelik yıllık ve aylık mahsuplaşmanın uygulanması hakkında illere hatırlatma yazısı yazılmalıdır.

            13. Sendikamız ve Bakanlığınızca üniversiteler ve YÖK ile görüşmeler yapılarak lisans tamamlamanın 2014-2015 eğitim-öğretim yılına yetiştirilmesi sağlanmalıdır.

            14. Görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliği tamamlanmalı ve biran evvel 2014 yılında yapılacak sınavların tarihleri açıklanmalıdır.

15. 2351 kişi görevde yükselme sınavını yedekten kazanmış olmasına rağmen, henüz atamaları yapılmamıştır. Bunlarla birlikte toplamda 4500 kişi görevde yükselme sınavını beklemektedir. Bu nedenle bir an evvel boş kadrolar ilan edilerek görevde yükselme sınavı yapılmalıdır.

            16. Sağlıkla ilgili herhangi bir bölümü bitiren sağlık çalışanlarının YÖK’e sorulmaksızın intibaklarının yapılmalıdır.

            17. Özellikle SSK’dan Sağlık Bakanlığı’na geçen sağlık teknisyenlerinin eğitim ve öğretim bakımından eşit olan sağlık memurluğu kadrolarına unvan değişkliğine tabi tutulmaksızın atamaları yapılmalıdır. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.