'yöneticiler Başarı, Hastalar Can Derdinde'

'Yöneticiler başarı, hastalar can derdinde'

'yöneticiler Başarı, Hastalar Can Derdinde'
26 Ocak 2015 Pazartesi 15:59

 Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Metin Aydın, Aydın'daki sağlık kuruluşlarının verimlilik, yöneticilerin başarı, hastaların ise yatak ve can derdinde olduğunu belirtti.

Sağlıkta dönüşüm uygulamalardan en çok zarar görenin hastalar olduğunu iddia eden Dr. Metin Aydın, “Hastalar bu sisteme hem paralarını hem de canlarını verir hale geldi. Sağlıkta Dönüşümle hastaların cebinden ödediği para miktarı 3 kat arttı fakat aynı zamanda ölüm oranları da arttı. Örneğin 2010-2013 döneminde Türkiye'de ölüm oranları yüzde 21 arttı. Aydın ilinin sağlık alt yapısına baktığımızda Türkiye ortalamasına göre pek çok verinin daha kötü olduğunu görmekteyiz. Aydın'da yüz bin kişiye düşen hasta yatağı sayısı 264 olup, Türkiye’de en iyi 35’inci il durumundadır. Kamu Hastaneleri Birlik Uygulaması ile de Aydın'ın sağlık alt yapısı olumlu yönde değişmemiştir. 2013-2014 döneminde Aydın ilinde yatak sayısı hiç artmamıştır. Oysa aynı dönemde Aydın'da polikliniklerde bakılan hasta sayısı yüzde 3, acilde bakılan hasta sayısı yüzde 16, yatak doluluk oranları yüzde 14 artmıştır. Günübirlik ameliyat sayıları yüzde 6’dan yüzde 46’ya çıkmış fakat ağır ciddi ameliyat sayıları yüzde 34’den yüzde 22’ye gerilemiş, hastanelerde ortalama kalış gün sayısı 3,8 olmuştur. Tüm bu olumsuz tablolar sonucu 2010-2013 döneminde Aydın' da ölüm oranları Türkiye ortalamasından daha fazla olmak üzere yüzde 30 oranında artmıştır” dedi.


DOLULUK YÜZDE 100
Aydın il merkezi ve ilçelerdeki hastanelerin son bir kaç aydır yüzde 100 yatan hasta doluluk oranı ile hizmet verilmekte olduğuna işaret eden Dr. Aydın, “Bu sonuçlara Sağlıkta Dönüşüm gözü ile bakınca Kurum Verimlilik Göstergeleri, hastane yöneticileri başarısı, sağlık çalışanların performans gelirleri açısından olumlu görülmekte. Oysa yatarak acil tedavi olması gereken hastalar, acilde çalışan hekimler ve acil tedavi gereken hastayı yatırarak tedavi etmek isteyen hekimler açısından bu durum büyük bir sorun olmaya başlamış, halk sağlığı açısından kabul edilemez ve sürdürülemez noktaya gelmiştir. Şu anda özellikle Aydın merkezde bulunan hastanelerde yeni yatacak acil hastalar için yatak bulmak büyük bir problem haline gelmiştir. Yatak yokluğu nedeni ile acile gelen hastalar yatırılamamakta, hekim ve hastalar arasında ciddi münakaşalar yaşanmakta, hastalar çevre ilçe ve illere yatış için yönlendirilmektedir. Bu yoğunluk ve hastanede boş hasta yatağı yokluğu nedeniyle normal ameliyat randevusu olan, kanser tedavisi kürü görmek için gelen hastalar bile hastaneye yatamaz, tedavi alamaz hale gelmektedir. Üzücü olan ise bu sorunun hastane yöneticilerince kurum verimlilik seviyesini ve kendi şahsi başarılarını yüksek gösterebilmek adına görmezlikten gelinmesidir. Normal hastane işletmeciliğinde kurum verimlilik göstergeleri açısından 100-499 hasta yatağı olan hastanelerde yüzde 65, 500-üstü hasta yatağı olan hastanelerde yüzde 70 hastane yatak doluluk oranı kabul edilebilir rakamdır. Fakat Sağlıkta Dönüşümle kar hırsı sistem, kurum, hastane yöneticileri, hekimler açısından öylesine ön plana çıkmış durumdadır ki karlılık ve verimlilik hevesleri hastaların sağlığını ciddi şekilde tehlikeye sokacak boyutlara gelmiştir. Mevcut bu durum artık halk sağlığı adına sürdürülemez hale gelmiştir” diye konuştu.

medimagazin
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.