Yök Üyesinden Sert Tam Gün Çıkışı..

Yüksek Öğretim Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Mehmet Murat Tuncer, Tam Gün Yasası’nın üniversite hastanelerinde kaosa yol açtığını belirterek, “Öğretim üyelerinde kaotik ortam sürüyor” dedi.

Yök Üyesinden Sert Tam Gün Çıkışı..
08 Nisan 2014 Salı 14:49

“AFİLASYONDA TAM BİR ANLAŞMA SAĞLANMAZSA BAŞARI AZALIR”
YÖK Yönetim Kurulu Üyesi  Prof.Dr. Mehmet Murat Tuncer, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenen ‘Birlikte Kullanım ve İşbirliğinde Güncel Yaklaşımlar’ isimli sempozyumunda Tam Gün Yasası’nı eleştirdi.  Afilasyon çalışmasında üniversite hastaneleri ile Sağlık Bakanlığı’nın tam bir anlaşmaya varması gerektiğinin altını çizen Tuncer, “Bu yapılamazsa buradaki bazı aksaklıklar Sağlık Bakanlığı ve üniversiteler arasındaki mevcut bir takım problemleri daha da artırarak, bu işin başarısını azaltacaktır.  Ülkemizde son 10 yılda uygulamaya konulan, son 5 yıl içerisine kendini gösteren Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında hakikaten Sağlık Bakanlığı hastanelerin fonksiyonel yapısı ve tedavi, ilaç konularında çok önemli çalışmalar yapıldı. Bunu yadsımak mümkün değildir. Sonuçları da her alanda gördük” dedi.
“ÜNİVERSİTE HASTANELERİNDE TAMGÜNLE BAŞLAYAN KAOS SÜRÜYOR”
Sağlık Bakanlığı’nın Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın tıp eğitimi ve üniversite hastanelerinde bir çok aksaklığa yol açtığını anlatan Tuncer, şunları söyledi:  “Tamgünle başlayan kaos süresince bir çok değişiklikler yapıldı. Mahkeme kararlarıyla yürütme durdurulmuştur. 18 Nisan itibariyle bildiğiniz gibi öğretim üyelerinde kaotik ortam sürüyor.   Bu olay tıpta uzmanlık öğrencilerine, tıp fakültesi hastanelerinin yönetimini ve halka sunulan sağlık hizmetindeki başarılarını olumsuz yönde etkilemiştir. Bu süreç hala devam etmektedir.  İşte Sağlık Bakanlığı ile üniversite hastaneleri arasındaki bu başarısızlıkları çözebilmek için bazı adımlar atılmıştır. Müşterek kullanım konusunda YÖK’e göre dikkat edilmesi gereken iki husus vardır. Bunlardan birincisi eğitim kısmı var. Bir de sağlık hizmetlerinin sunumu ve yönetilmesi kısmı var. Eğitim işi üniversitelerin işi, sağlık hizmetinin sunumu da Sağlık Bakanlığı’nın işi olarak tartışılmaktadır. Tıp fakültesi eğitiminde  uygulamalı sağlık hizmeti çok önemlidir”


medyasağlık
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.