"yeter Artık"

Hasta ve hasta yakınlarının yaşanan her türlü aksaklıkta sağlık emekçilerini hedef alması isyan ettirdi.

05 Ekim 2011 Çarşamba 16:00

Hasta ve hasta yakınlarının yaşanan her türlü aksaklıkta sağlık emekçilerini hedef alması isyan ettirdi: Verdiğimiz bunca emeğin, okuduğumuz onca senenin, herkes evinde uyurken geceler boyu tuttuğumuz nöbetlerin karşılığı bu olamaz.

Sağlık çalışanları son günlerde artan hasta yakınlarının sağlıkçılara uyguladığı şiddet olaylarına tepki gösterdi. Sağlık alanında şiddetin sistematik hale geldiğini belirten sağlıkçılar, "Sağlık sistemindeki tüm aksaklıklar sağlık çalışanlarının omuzlarına yüklenmekte. Hastalar ve hasta yakınları her aksaklıktan sağlık çalışanlarını sorumlu tutmaktadır" dedi.

İşte sağlıkçıların o açıklaması:

30 Eylül 2011 Cuma günü Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi kadın-doğum asistanı bir meslektaşımız poliklinikte hasta yakınları tarafından darp edildi. Bu saldırının gerçekleştiği dakikalarda aynı hastanenin Kulak Burun Boğaz, Göz ve Ortopedi polikliniklerinde de sağlık çalışanlarını hedef alan (ve ne yazık ki artık vaka-i adiyeden sayılan) sözlü saldırılar yaşandı. Hastanemizde yaşanan sözlü ve fiziki bu şiddet olayları ne yazık ki sıradışı değildir. Yaşananlar son yıllarda sayısı ve dozu giderek artan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının sadece son örnekleri olmuştur.

Neredeyse hemen her gün farklı bir hastaneden yeni şiddet haberleri almaktayız. Oluşturulan bütün zorluklara, kötü çalışma koşullarına rağmen sadece görevini yapmaya çalışan sağlık emekçileri hasta ve hasta yakınlarının saldırısına uğramakta, deyim yerindeyse can korkusuyla kelle koltukta çalışmaktadırlar. Sağlık alanında şiddet sistematik hale gelmiştir. Başta Sağlık Bakanı olmak üzere yetkililerin hedef gösteren açıklama ve uygulamaları sebebiyle hasta ve hasta yakınları yaşanan her türlü aksaklıkta sağlık emekçilerini hedef almaktadır.

Sağlık çalışanları olarak artık yeter diyoruz!

Verdiğimiz bunca emeğin, okuduğumuz onca senenin, herkes evinde uyurken geceler boyu tuttuğumuz nöbetlerin karşılığı bu olamaz!

Artık yeter diyoruz! Sağlık çalışanları olarak her şeyden önce saygı bekliyoruz. Mesleğimiz bir fedakarlık mesleğidir. Karşılığı maddiyatla ölçülemez. Ama bugün karşılık olarak şiddet görmekteyiz.

Sağlık sistemindeki tüm aksaklıklar sağlık çalışanlarının omuzlarına yüklenmektedir. Hastalar ve hasta yakınları her aksaklıktan sağlık çalışanlarını sorumlu tutmaktadır. Çünkü karşılarında muhatap olarak bir tek onları bulmaktalar. Sağlık emekçileri ise zor durumdaki insanların, yaşanan aksaklıkların gerçek sorumlusu yetkilileri ancak televizyon ekranlarında görebilen hasta ve hasta yakınlarının karşısında çaresiz bırakılmaktadır.

Bir kez daha hatırlatıyoruz:

Acillerde yaşanan yığılmanın sorumlusu bizler değiliz… Yoğun bakımlarda yer bulunamamasının sorumlusu bizler değiliz… Ödenen katkı paylarının sorumlusu bizler değiliz… Polikliniklerde hastaları 5 dakikada muayene etmeyi dayatan sistemin sorumlusu bizler değiliz.

Bir yandan sağlık alanını ticarileştirirken bir yandan da sağlık çalışanlarını “paragöz düzenbazlar” olarak gösteren yetkilileri bu yanıltıcı ve kışkırtıcı politikalarından vazgeçmeye çağırıyoruz.

Hastaların sağlık çalışanlarına karşı kışkırtılmasına isyan ediyoruz!

Sağlık çalışanlarına karşı şiddete, artık yeter diyoruz!

Çalışma ve can güvenliğimiz olmadan çalışmayı reddediyoruz!

Gerek hastanemiz düzeyinde gerekse genel sağlık ortamında şiddete karşı göstermelik değil, gerçekçi ve somut adımlar atılmasını talep ediyoruz!
gazeteport
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.