Yeryüzü Doktorları’ndan Kardeş Ülke Azerbaycan Çocuklarına Hediye..

“Gülümseyin Uşaqlar”

Yeryüzü Doktorları’ndan Kardeş Ülke Azerbaycan Çocuklarına Hediye..
22 Haziran 2013 Cumartesi 10:05

Yeryüzü Doktorları ‘Gülümseyen Çocuklar Projesi’ kapsamında plastik cerrahi ameliyatları yapmak için 22 Haziran’da Azerbaycan’ın Kah şehrine gidecek. Doğuştan dudak, damak yarığı hastalığı bulunan ve ameliyat olmayı bekleyen 60 çocuğun ameliyatları projeye bağışta bulunanlar ve TİKA’nın desteği ile gerçekleştirilecek. Çocuklar için travmatik sonuçlar doğuran hastalığın erken yaşta ameliyatla düzeltilmesi gerekiyor. Bir ameliyat bir çocuğun hem bedenine hem de ruhuna şifa veriyor.

Yeryüzü Doktorları, ‘Gülümseyen Çocuklar Projesi’ kapsamında kardeş ülke Azerbaycan’ın Kah Şehri’nde dudak damak yarığından muzdarip çocukları gülümsemelerine kavuşturacak. 22- 30 Haziran tarihleri arasında ameliyat olmayı bekleyen 60 çocuk için; 6 doktor, 2 Hemşire ve YYD Proje Yöneticisinden oluşan 9 kişilik gönüllü sağlık ekibi bölgeye gidecek. Proje kapsamında ameliyatların gerçekleştirilmesi için yeterli ekipmanı bulunmayan Kah Devlet Hastanesi’ne tıbbi ekipman desteği yapılacak ve hastane personeli olan plastik cerrahlara da eğitim verilecek.

Psikolojik sorunlara neden oluyor…

Yeryüzü Doktorları Gönüllüsü Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ethem Güneren’e göre Damak - Dudak yarıkları, fiziki görünüşlerin yanı sıra çocuklar için ruhsal çöküntü sebebi. Bu ameliyatların ise çocukların ruh sağlığının korunması ve beslenme problemlerinin engellenebilmesi için 6 ay 1 yaş aralığında yapılması gerekiyor.

Dudak-damak yarığı embriyolojik dönemde çeşitli nedenlerden dolayı bebeğin yüz bölgesindeki yapıların birleşme kusuru nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık. Halk arasında kurt ağız ve tavşan dudak olarak bilinen bu rahatsızlıklar sadece özel ameliyatlarla tedavi edilebiliyor. Dünyanın birçok ülkesinde bebekler, çocuklar ve gençler, genç kızlar ve genç erkekler dudaklarında veya damaklarındaki yarıkla fiziki ve psikolojik sıkıntı yaşıyor. Hastalığın oluşumuyla ilgili yapılan birçok çalışma var ama sebepleri tam olarak bilinmiyor. Diğer taraftan hastalığın oluşumunun genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimiyle meydana geldiği biliniyor.

16 ülke yüzlerce çocuk

Yeryüzü Doktorları 2007 yılından bu yana ‘Gülümseyen Çocuklar Projesi’ kapsamında Gazze, Azerbaycan, Moritanya ve Yemen başta olmak üzere 16 farklı ülkede ameliyat ve tedaviler gerçekleştirdi.  Yeryüzü Doktorları bağışçıları ve TİKA’nın yardımları ile yüzlerce çocuk yeniden gülümseme fırsatı yakaladı.

9 Gönüllü…

Azerbaycan’a gidecek olan Yeryüzü Gönüllüleri 4 plastik cerrah, 2 Anestezi uzmanı, 2 hemşire ve 1 proje yöneticisi olmak üzere toplam 9 kişiden oluşuyor.  Gönüllüler; Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Kemal Fındıkçıoğlu, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Kırdar Güney, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Hakan Bulam, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Malik Abacı, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Harun Uysal, Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Tarık Umutoğlu, Ameliyathane Hemşireleri Müge Müzeyyen Erkan, Eda Ceylan ve Yeryüzü Doktorları Proje Yöneticisi Muhammed Sucuoğlu’ndan oluşuyor.
Azerbaycan Milletvekili Malahat İbrahimgızı’nın organizasyonuna yardımcı olduğu projeyle Gence Başkonsolosu Haluk Ağca da bizzat ilgileniyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.