Yerli Hemşireler Yabancı Hemşire İstemiyor

YÜZDE 85’İ YABANCI HEMŞİRE İSTEMİYOR

Yerli Hemşireler Yabancı Hemşire İstemiyor
01 Ağustos 2014 Cuma 01:24

 Yabancı hemşire kim ne kadar istiyor Florence Nightingale  üniversitesinin yaptığı anket çalışmasında yabancı hemşireler istenmiyor. Yabancı hemşireler neden bu kadar tepki alıyor. İşte ayrıntılar,

Bekar Kamu Çalışanlarına Müjde!

İ.Ü. Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi tarafından yapılan araştırmada, hemşirelik öğrencilerinin yüzde 83.1’i, öğretim elemanlarının ise yüzde 93.8’i yabancı hemşire istemiyor. Katılımcıların yüzde 84’ü hemşire açığının kapatılmasında tek çözüm yolunun ‘Hemşirelerin çalışma ortamlarının iyileştirilmesi’ (maaş, çalışma koşulları..vb) gerektiğini söyledi.

TÜRK HEMŞİRELER YABANCI HEMŞİRE İSTİYOR MU?İ.Ü. Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi tarafından yapılan araştırmada, hemşirelik öğrencilerinin yüzde 83.1’i, öğretim elemanlarının ise yüzde 93.8’i yabancı hemşire istemiyor. Katılımcıların yüzde 84’ü hemşire açığının kapatılmasında tek çözüm yolunun ‘Hemşirelerin çalışma ortamlarının iyileştirilmesi’ (maaş, çalışma koşulları..vb) gerektiğini söyledi. Prof.Dr. Aytolan Yıldırım, Yard.Doç.Dr. Seren Harmancı, Araştırma Görevlisi Eşkin Bacaksız tarafından yapılan araştırmada, sağlıkta özel sektörün giderek büyümesi ile hemşire açığının arttığına dikkat çekildi. Araştırmada, Sağlık Bakanlığı tarafından 2012 yılında çıkartılan 663 Sayılı Kararname ile Türkiye’de yabancı hemşire istihdamının önünün açıldığı belirtildi.İşte sonuçlar Araştırmaya öğrencilerin çoğunluğu (yüzde 73.7), öğretim elemanlarının ise tamamı katıldı.


YÜZDE 85’İ YABANCI HEMŞİRE İSTEMİYOR Araştırmada katılımcıların yüzde 85.3’ü ‘Yabancı hemşirelerin ülkemizde istihdam edilmesine yönelik görüşünüz nedir?’ sorusuna ‘Bu uygulamayı desteklemiyorum’ yanıtını verdi. Katılımcıların yüzde 8’i, ‘Ne destekliyorum, ne de desteklemiyorum’ yanıtını verirken, yüzde 6.7’lik kesim ise, ‘Destekliyorum’ yanıtını verdi.

UZAKTAN EĞİTİM? Katılımcıların yüzde 96.7’si ise, ‘Uzaktan eğitim programları ile hemşirelikte lisans eğitimi verilmesi’ uygulamasına karşı çıktıklarını ifade etti.

ÜCRETLER ARTIRILSIN Yabancı hemşire istihdamını desteklemeyen grubun yüzde 85.9’unun, destekleyen veya kararsız kalan grubun ise yüzde 63.6’sının ‘Hemşirelerin ücretlerinin artırılması’ seçeneğini bir çözüm olarak gördüğü ve aradaki bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu ortaya kondu.

YABANCI HEMŞİRE EN ÇOK HANGİ ÜLKELERDEN GELİR?
Katılımcıların ‘Sizce ülkemize çalışmak için hangi ülkelerden hemşireler gelecektir?’ sorusuna şu yanıtlar verildi: Yüzde 84 Türk Cumhuriyetler Yüzde 62.7 Eski Sovyet Cumhuriyetleri Yüzde 75.3 Uzak Doğu Ülkeleri Yüzde 78 Orta Avrupa Ülkeleri UZAKTAN EĞİTİME DAVA ! Meslek lisesi ve özel okullarda hemşire yetiştirilmesine karşı olduklarını her platformda açıklayan Türk Hemşireler Derneği, temel mesleki eğitimi hemşirelik olmayan sağlık çalışanlarına tanınan uzaktan lisans tamamlama hakkının iptali için dava açmıştı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.