Yenidoğan İşitme Tarama Uygulayıcı Eğitimi

Ülkemizde yılda yaklaşık 1.290.000 bebek doğmakta ve her bin bebekten 2-3’ü ileri derecede işitme kaybı ile dünyaya gelmektedir. Yoğun bakım ünitelerinde kalan bebeklerde bu oran yüzde 4’e yükselmektedir. Çocukluk döneminde geçirilen hastalıklar, kulak enfeksiyonları, kazalar ve kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle bu oran % 6’ya kadar çıkmaktadır. Buna göre ülkemizde yıllık 1800 yenidoğanın kohlear implanttan fayda görecek işitme kaybı ile doğduğu tahmin edilmektedir.

Yenidoğan İşitme Tarama Uygulayıcı Eğitimi
09 Aralık 2014 Salı 17:50

 Eğer bu bebek ve çocuklarda işitme kaybı zamanında teşhis edilmez ve erken rehabilitasyon programlarına alınmazlarsa, psikolojik ve sosyal gelişmeleri yetersiz olur ve ilerleyen yıllarda eğitim ve sosyal uyum açısından yaş ve zekaca yaşıtları olan çocuklardan geri kalırlar. Bu durumda da çocuk sadece “işitme kaybı olan bir birey” olmaktan çıkar ve psikolojik sorunları olan, sosyal hayatla uyumsuz bir kişi haline gelir; toplumda üretken bir birey olarak yerini alamaz ve hayatı boyunca özel desteğe ihtiyaç duyan biri durumuna düşer.

Özellikle bebeğin doğduğu ilk günlerde uygulanabilen; basit, ucuz ve uygulaması çok kolay testler ile yenidoğan döneminde işitme kaybı teşhis edilebilmektedir. Bu önemli halk sağlığı sorununun çözümü için bakanlığımız ülke düzeyinde; doğum yapılan tüm hastanelerimizde Yenidoğan İşitme Taraması programını başlatmıştır.

Bu kapsamda; doğan her bebeğe işitme tarama testi yapılması,  Tüm riskli bebeklerde tarama için ilgili akış şemalarına uyulması ve web sistemine girişlerin doğru ve düzenli yapılmasını sağlamak amacıyla Bağlı kurumlarımızda, gerekli cihazlar alınmış, iş ve işlemleri yürütecek kişiler belirlenmiş ve ilgili kişilere İzmir İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Çocuk Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Şubesi işbirliği ile 25-26-/11/2014 tarihlerinde Yenidoğan İşitme Tarama Uygulayıcı Eğitimi düzenlenmiştir. Kursun teorik kısmı 25.11.2014 tarihinde ,  İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü toplantı salonunda Uygulama kısmı ise 26.11.2014 tarihinde gruplar oluşturularak Ege üniversitesi Tıp Fakültesi, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Çidem İşitme Merkezinde gerçekleştirilmiştir.

         Yenidoğan İşitme Tarama Uygulayıcı Eğitimine Halk Sağlığı ÇEKÜS Şube Müdürü

 Dr. Serap GÖNENÇ, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih ÖĞÜT, Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi ÇİDEM sorumlusu Doç. Dr. Gül Caner MERCAN, Çeküs Şube Yenidoğan İşitme Tarama Program sorumlusu Dr. Özlem KURT  eğitimci olarak katılmışlardır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.