'yeni Sağlık Yapılanması, Bir Kalemde 400 Bin Lira Tasarruf Sağladı'...

'Yeni sağlık yapılanması, bir kalemde 400 bin lira tasarruf sağladı'

'yeni Sağlık Yapılanması, Bir Kalemde 400 Bin Lira Tasarruf Sağladı'...
08 Aralık 2012 Cumartesi 12:00

Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hasan Yılmaz, sağlık alanındaki yeni yapılanmanın ilk meyvesini verdiği belirtti.

Yılmaz, "Türkiye'de sağlık hizmetleri, yıllardan beri çok iyi noktalara geldi ancak kaynaklarımızı çok iyi kullanamazsak sürdürülebilirliği kalmayacak. Örneğin bir hastanemizde âtıl durumdaki bir cihazı, ihtiyaç olan başka hastanemize gönderdik. Bu sayede 400 bin liralık masraftan kurtulduk." dedi.

Genel Sekreter Yılmaz, bir ay önce tamamlanan yeni teşkilat yapılanmasını değerlendirdi. Bununla ilgili kanun hükmündeki kararnamenin 2011 Kasım ayında yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, "Kamu Hastaneler Birliği'nin teşkilatlanması, bütün Türkiye'de olduğu gibi Balıkesir'de de yapıldı. Şu anda fiili işleyişte üç sağlık birimi olmasına rağmen bütün işlerimiz aynı anda yürüyor. Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneler Birliği Sekreterliği hizmet veriyor. Yeni sistemde işleyiş anlamında değişen bir şey olmayacak. Hastanelerde yönetici sayısı ciddi anlamda azaldı. Önceden bütün işleri başhekimler yapıyordu. Yeni görevlendirmelerle mali ve idari işler müdürleri de olacak. Asıl iş yoğunluğuna neden olan satın alma işleri, büyük satın almaların tamamı birlik merkezindeki birimlere kaydırıldı." şeklinde konuştu.

Genel sekreterliklerinin yeni sistemde sadece hastanelere bakacağını ifade eden Dr. Yılmaz, "Eskiden Sağlık müdürlükleri, çok sayıda işe baktığı için yetişemiyordu. Aslında işleyiş aynı, kaynakları en iyi şekilde kullanmaya bakıyoruz. En az masrafla en iyi hizmeti vermenin çalışmasını yapıyoruz. Asıl hedef, hizmetin devam etmesi. Sağlıktaki bu güzel gelişmelerin sürdürülebilir olması için Türkiye'de hastanelerin tek elden yönetilmesi gerekiyordu. Bu uygulama 2004 yılından beri düşünülüyordu ancak bazı noktalarda başarı sağlanamamıştı." dedi.

'KAYNAKLARIMIZ SONSUZ DEĞİL'

"Ülkemizdeki kısıtlı kaynakları, mecburen en verimli şekilde kullanacağız." diyen Genel Sekreter Hasan Yılmaz, şöyle devam etti: "En az şekilde elektriği, doğalgazı ve suyu kullanarak en iyi hizmeti vermek için planlama yapacağız. Örneğin hastanelerimizin kendi elektriğini üretmesi için çalışıyoruz. Güneş, rüzgâr ve doğalgaz çevrim santrali kurarak kendi elektriğimizi üretmek istiyoruz. Aynı şekilde internet, telefon ve su giderlerini hesap ediyoruz. Sarfiyat fazlaysa hizmetleri aksatmadan tasarrufa gitmek için proje hazırlayacağız."

Hastanelerdeki kaynakları da en verimli şekilde kullanmak istediklerine vurgu yapan Dr, Yılmaz, "Devletimizin parasını çarçur etmiyoruz. Yeni sistemde sosyal hastane kültürünü oturtmaya çalışıyoruz. Bu şekilde motivasyonu da arttırmayı hedefliyoruz. Olmayan branşları şehrimize getirmeye çalışıyoruz." diye konuştu. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.