Yeni Meslek Tanımlaması Yeterlimi ?..

Yeni Meslek Tanımlaması Yeterlimi ?

Yeni Meslek Tanımlaması Yeterlimi ?..
27 Mayıs 2014 Salı 23:11

İlgili arkadaşlarımızın bildiği gibi sağlık bakanlığı tarafından 48 bölümde sağlık personelinin yeni görev yetkileri açıklanmıştır.
Öncelikli olarak bakanlığımız muhakkaktır ki gerekli incelemeleri yaptıktan sonra personellerinin aldığı eğitimleri düşünerek görev tanım ve düzeltmelere gitmiş olduğunu düşünmek istiyoruz. Fakat birçok bölümde çalışan sağlık personelimizin istek ve şikâyetlerine bakarsak idareci amirlerimiz yeterli olarak sahaya inememiş, personelin düşüncesini yaşadığı zorluk ve sıkıntıları algılayamamıştır.
Kendi mesleğimde daha donanımlı bilgiye sahip olduğumdan dolayı söylemek gerekirse ATT ve AABT personellerinin görevlerinde göze çarpıcı bir değişiklik olmadığını diğer meslektaşlarım ile fark etmiş durumdayım. Diğer alanlarda da bu sıkıntı vardır.
Ülkemiz de ne kadar 112 acil istasyonu var bilemiyorum ama bu istasyonlarda çalışan arkadaşların gerek mesleki gerekse bulundukları bölgede sosyal hayat da yaşadığı sıkıntılardan idari amirlerin haberi olmadığı ya da duyarlılık göstermediğini personel olarak gözlemleyebiliyoruz.
Kent de ya da kırsalda bire bir yaşanan vakalar karşısında ekip içerisinde Doktor AABT ATT yetkileri eğitimleri ile aynı ölçüde olmalıdır bakanlığın tutumu bu yöndedir, fakat biz sağlık personellerin sıkıntısı 112 istasyonlarında yasa olarak koruyacak olan yeterli görev tanımının bulunmamasıdır. Eğer bakanlığımızın bu tutumundan ilerleyecek olursak Mesleki eğitimlerin arttırılarak devam etmesi ve bununla da personelin yetkilerinin geliştirerek yasal olarak da personeli bu yetkilerin koruması gerekmektedir.
Ülkemizdeki 112 istasyonların da personel dağılımları Doktorlu AABT ATT olarak üçe dağılmış şekildedir. Bu 3 ekibin her birinin tedavideki yasal dayanakları yetkileri farklılık göstermektedir. Bu doğaldır fakat bazı mesleklerde örneğin ATT bölümünde bunun artması şüphesiz gerekmektedir.
Yoksa bu unvandaki personellerin görevlerini yapmaktaki sorumluluk kişinin vicdani boyutuna bırakılmış oluyor olası bir şikâyet ya da soruşturma da ise yetki üzerinden işlem görüyor. Bu yetki karmaşası eğer bakanlık olarak eğitim olarak ya da lise mezunu olduğu için kısıtlanıyor ise bunların düzeltilebilecek geliştirilebilecek şeylerin olduğunu söyleyebiliriz.
Yaşanan sıkıntılarda personeller özen ile davrandıkları mesleklerinde hiç istemedikleri şekilde yıpranmakta ve soğutulmaktadır. Yetkilendirmenin artması personeli korumanın yanında işleyişi hızlandırabileceği gibi zaman tasarrufu da sağlayacaktır.
Çıkan yönetmelikler düzenlemeler bizi ilgilendiriyorsa bunun üzerinde söz hakkımızın olması şüphesiz bizlerin en doğal hakkıdır. Bu konular hakkında yeterli düşüncemiz saha çalışmalarımız ilgililer tarafından ele alınması bundan sonra ki tek temennimizdir. Aksi halde mesleğinin asli vazifesini yerine getiren sağlık personeli çalışanları sadece idari kısmın altında kalacak yeterli kazanımı yaşayamayacaktır.

ATT Cihan ÖZSOY
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.