"yeni Dişhekimliği Fakülteleri Açmak İşsiz Dişhekimleri Yaratmak Demektir"..

"YENİ DİŞHEKİMLİĞİ FAKÜLTELERİ AÇMAK İŞSİZ DİŞHEKİMLERİ YARATMAK DEMEKTİR"..

20 Şubat 2014 Perşembe 18:38

"AB NORMLARINA ERİŞMEK İÇİN ZATEN FAZLA OLAN DİŞHEKİMLİĞİ FAKÜLTELERİNE YENİSİ EKLENİYOR"

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, torba yasa görüşmeleri esnasında TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada kendisinin ve partisinin tüm ısrarlarına rağmen iktidar kanadında kabul görmeyen konulara değinerek hükümeti eleştirdi.

İçi doldurulmamış, keyfiyet esasına dayalı bir torba yasayla karşı karşıya olduklarını, halkın temsilcilerinin fikirleri hiçe sayılarak hazırlanan yasanın halkın yararına olmayacağını ifade eden Öğüt, "Komisyonlara da sunulan tekliflerimiz bir bir reddedilmektedir" dedi.

"YENİ DİŞHEKİMLİĞİ FAKÜLTELERİ AÇMAK İŞSİZ DİŞHEKİMLERİ YARATMAK DEMEKTİR"

Yasayla Biruni Üniversitesine 6 adet fakülte kurulmasının öngörüldüğünü bunlardan birinin de diş hekimliği fakültesi olduğunu belirten CHP'li, Öğüt, Avrupa Birliği normlarına erişmek bahanesiyle çok fazla sayıda fakülte açıldığını söyledi. Halihazırda ülke genelinde  54 tane dişhekimliği fakültesi bulunduğunu fakat öğretim üyesi sıkıntısı yaşandığına dikkat çeken Öğüt, yıllık mezun sayısının 2 bin 500 olduğunu ve mevcut durumda hükümetin muayenehanelerden hizmet alımıyla ilgili bir çalışması yokken bu alana yeni fakülteler açmanın işsiz diş hekimleri yaratmaktan başka bir işe yaramayacağı eleştirisinde bulundu.

"BAĞKUR'LU ÇALIŞANLARIN DOĞUM BORÇLANMASI YAPAMAMASI SOSYAL ADALETSİZLİKTİR"

Bir diğer önemli olan konunun sosyal adaletsizlikle ilgili olduğuna dikkat çeken CHP İstanbul Milletvekili Öğüt, bugün kanunlar gereği SSK'ya kayıtlı çalışan kadınlar doğum yaptıklarında ve dolayısıyla çalışma hayatı ve sosyal güvenceden yoksun kaldıklarında bu süreyi borçlanma yoluyla telafi edebilirken aynı hakkın BAĞ-KUR'lu kadınlar için tanımlanmadığını söyledi. Doğum borçlanmasının sadece SSK'lı kadınları kapsamasının en başta fırsat adaletsizliği yarattığını ve bu durumda bulunan çok sayıda mağdur dişhekimi bulunduğunu belirten Öğüt, "Gerekli adımların bir an önce bu Meclis tarafından atılması gerekmektedir" dedi.


 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.