Yatırımcılar Da ''doktor Ve Hemşire Az'' Dedi...

Yatırımcılar da ''doktor ve hemşire az'' dedi

Yatırımcılar Da ''doktor Ve Hemşire Az'' Dedi...
12 Aralık 2012 Çarşamba 14:52

YASED'in raporuna göre bin hasta başına düşen doktor ve hemşire sayısı bakımından Türkiye birçok ülkenin gerisinde kalıyor

    
Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın sık sık dile getirdiği ''Türkiye'deki doktor ve hemşire sayısının yetersiz olduğu'' açıklamalarına, uluslararası yatırımcılardan da destek geldi.

Bin hasta başına düşen doktor sayısı ABD'de 2,4, Rusya'da 4,3 olmasına rağmen Türkiye 1,6.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Sağlığa Erişim Çalışma Grubu'nca hazırlanan ''Türkiye Sağlık Sektörü Raporu'', YASED Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Nas ve Yönetim Kurulu Üyesi Güldem Berkman tarafından açıklandı.

Nas, 2008 yılında yaşanan küresel kriz nedeniyle global ekonomik büyüme tahminlerinin aşağı yönlü revize edildiğini, Türkiye'nin ise bu dönemi 2001 yılında yaptığı reformlar sayesinde hızlı şekilde aştığını ve önemli ilerlemeler gösterdiğini söyledi.

Türkiye'nin doğru reformları doğru zamanda yaptığını belirten Nas, etkin bir kamu yönetimi sayesinde ülkenin risk priminin düştüğünü vurguladı. Nas, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir düzeye yükselttiğini hatırlatarak, ''Zaman içerisinde aynı patikada yürüdüğümüz müddetçe ikinci bir kredi derecelendirme kuruluşunun da Türkiye'nin notunu artırmasının yolda olduğuna inanıyoruz'' dedi.

Nas, geçen yıl küresel doğrudan yatırımların yüzde 50'sinden fazlasının gelişmekte olan ülkelere yapıldığını belirterek, söz konusu durumunun gelişmekte olan ülkeler arasında yoğun bir rekabet yaşanmasına neden olduğunu söyledi.

Yoğun rekabet ortamında Türkiye'nin avantajlarını doğru saptayıp iyileştirmesi gereken alanlarda hızlı harekete geçmesi gerektiğini savunan Nas, sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için yüksek katma değerli yatırımların ülkeye çekilmesi ve bu nitelikte üretim yapılmasının zorunluluğunu dile getirdi. Türkiye'nin en fazla rekabet edebileceği alanlardan birinin de sağlık sektörü olduğunu belirten Nas, bu alan da iyileştirmeler yapılmasının önemine işaret etti.

Nas, Türkiye'ye gelecek doğrudan yatırımları artırmak için öncelikle hukuk güvenliğinin ve öngörülebilirliğin artması gerektiğini kaydederek, ''Doğrudan yatırımları, etkileyenler faktörler arasında en önemlisi hukuk güvenliğidir. Hukuk güvencesi küresel yatırımcı için birinci sırada gelir'' ifadelerini kullandı.

Uluslararası yatırımcılarla ülke ekonomisi arasında kazan-kazan ilişkisi olduğuna dikkati çeken Nas, ''Ülkemiz büyüdükçe şirketlerimiz büyüyecek, şirketlerimiz büyüdükçe ülkemiz büyüyecek. YASED olarak Türkiye'de yatırım ortamının iyileştirmesi ve katma değerli sürdürülebilir büyümeye stratejik katkı sağlamak için ve Türkiye'ye daha fazla yatırım çekebilmek adına çalışmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.

     -Yatırımcı gözüyle daha iyi yapılması gerekenler-

Berkman da Türkiye'nin uzun vadeli programlarında da yer alan katma değerli ürün ve hizmet üretiminde bölgesel üs konumuna yerleşme hedefinde, sağlığın öncelikli sektörler arasında yer aldığını belirtti.

Hazırlanan raporla yatırımcı gözüyle nelerin daha iyi yapılması gerektiğini ortaya koymaya çalıştıklarını vurgulayan Berkman, ''Ayrıca Türkiye'de bir hasta hastaneye başvurduğunda tetkik, reçeteleme ve faturalama aşamalarında ne tür işlemlerle karşılaşıyor onu da gösterdik. Yani bir hastanın gözünden hastanedeki yolculuğunu, bunun pozitif ve negatif yanlarını aktardık'' diye konuştu.

     -Doktor ve hasta sayısında gerideyiz-


(YASED) Sağlığa Erişim Çalışma Grubu'nca hazırlanan ''Türkiye Sağlık Sektörü Raporu''na göre, bin kişiye düşen hasta yatağı bakımından dünya ortalaması 2,8 iken, en büyük sağlık pazarı konumundaki ABD'de bu oran 3,1, Türkiye'de ise 2,5. Rapora göre, Türkiye sahip olduğu bu oranla dünya ve ABD ortalamasının gerisinde kalıyor. Bin hasta başına düşen doktor sayısı ise ABD'de 2,4, Rusya'da 4,3 olmasına rağmen Türkiye 1,6.

Raporda, ''2010 yılı itibarıyla Türkiye'de toplam 123 bin 447 doktor bulunmakla birlikte, hasta başına düşen doktor oranı gelişmiş ülkelere kıyasla geride kalmaktadır'' ifadesine yer verildi.

Türkiye raporda, bin kişiye düşen hemşire oranı bakımından da diğer ülkelerle karşılaştırıldı.

ABD'de bin kişiye 10,8, OECD ülkelerinde 8,4 hemşire düşerken Türkiye'de bu oran 1,5.

Türkiye'de 114 bin 772 hemşire istihdam edildiği ancak doktor başına düşen hemşire sayısına bakıldığında da Türkiye'nin OECD ülkelerinin gerisinde kaldığı ifade edilen raporda, bu oranın 1,08 olduğu belirtildi.

OECD ülkelerinde 39 olan bin kişiye düşen yeni mezun hemşire sayısını ise Türkiye'de sadece 6 olduğuna dikkat çekildi.

     -Sağlık turizmi-

Rapora göre 2010 sonu itibarıyla küresel sağlık turizmi pazarının büyüklüğü 78,5 milyar dolar olarak belirlendi.

2012 itibarıyla pazarın büyüklüğünün 100 milyar dolara ulaşmasının beklendiği belirtilen raporda, Türkiye'nin bu pazardaki payının yüzde 1 civarında olduğu belirtildi. 2010 yılında medikal turizm pazarının büyüklüğünün ise yaklaşık 850 milyon dolara ulaştığına dikkat çekildi.

     -İlaç sektörü-

Türkiye'nin tutar olarak dünyadaki en büyük 15., üretim açısından ise 16. ilaç pazarı olduğu kaydedilen raporda, şu bulgulara yer verildi:

''Günümüzde Türkiye, Avrupa'nın en hızlı büyüyen ilaç pazarlarından biridir. 2010 yılında kişi başına düşen ilaç harcaması diğer Avrupa ülkelerine kıyasla düşük olmasına rağmen Türkiye ilaç pazarı Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere ve İspanya'nın ardından Avrupa'daki 6. en büyük ilaç pazarıdır.''

     Türkiye'de kullanılan ilaçların kutu bazında yüzde 75'inin, tutar düzeyinde ise yüzde 49'unun yerli üretim olduğu ifade edilen raporda, yıllar içinde ithal ilaç oranında hacimsel artış gözlendiği bildirildi. 

AA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.