Yaşlılara Bakımda Yenilik

Medikal Turizm Derneği Başkanı İbiş, yaşlıların geliştirilen sensörle daha mutlu yaşadığını, aileleri ve çevreleriyle iletişimlerini güçlendirdiğini ve stres yaratan tüm durumlara anında çözüm sağladığını söyledi.

Yaşlılara Bakımda Yenilik
Medikal Turizm Derneği Başkanı Sinan İbiş,  yaptığı açıklamada, yaşlıların uzaktan teknolojik bakım destekleri ile yalnızlıklarını gidermenin yanı sıra ihtiyaçlarına anında telefonla erişim sağlayarak paniği önlemenin ve çözüm yollarını oluşturmanın mümkün olduğunu belirtti.

İbiş, "telecare sistemi"nin düşme, gaz sızıntısı ve su basması gibi riskleri en aza indirmek, yaşlıların kendi evinde yaşamaya devam etmelerini sağlamak ve zamanla diğer gerçek zamanlı acil ve yaşam tarzı değişikliklerini ilişkilendirmek için sensörler aracılığıyla izleme yöntemi olduğunu anlattı.

Kişisel alarm sistemi "telecare"nin, bileğe veya boyna takılan düğmeli bir kolye ve telefon sistemiyle çalışan baz ünitesi şeklinde olduğunu söyleyen İbiş, "Baz ünitesi ile kolyeye bir sinyal gelir ve izleme merkeziyle bağlantı gerçekleştirilir. Çağrı 24 saat alarm çağrısına cevap verir, eğitimli operatörler tarafından personel izleme merkezi ile bağlantı kurulur" diye konuştu.

Teknolojik destekler, maliyet kontrolünde önemli

İbiş, İngiltere'de bu şekilde yaklaşık 135 merkez bulunduğuna da değinerek, Türkiye'de yerel yönetimlerin yaşlı bakım alanlarındaki rollerinin her geçen gün geliştiğine işaret etti.

Bu teknolojik desteklerin yaşlı bakımı için önemini vurgulayan İbiş, böylece yaşlılığın doğurduğu maliyetlerin kontrolünde büyük bir mesafe kat edildiğini bildirdi.

İbiş, "Günümüzde toplumların gelişmişliklerine paralel olarak yaşlıların bakım ortamlarında tesis edilen telecare sistemleri sayesinde yaşlılar daha mutlu yaşıyor, aileleri ve çevreleri ile iletişimleri güçleniyor ve stres yaratan tüm psikolojik ve fiziksel durumlara anında çözüm sağlama imkanı bulunuyor" diye konuştu.

Her ihtiyaca göre "sensör"

"Telecare sistemi"nde, farklı tip sensörleri ve alarm bulunduğunu belirten İbiş, sistemin sabit hatlı telefon ve elektrik prizine bağlı olduğunu kaydetti.

İbiş, sisteme ilişkin şunları dile getirdi:Haberin devamı için tıklayınız
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER