Yargının Engellediği Şehir Hastaneleri Sağlık Devrimi...

Yargının engellediği Şehir Hastaneleri sağlık devrimi

Yargının Engellediği Şehir Hastaneleri Sağlık Devrimi...
19 Aralık 2012 Çarşamba 08:53

Türk Tabipler Birliği’nin ‘sağlık çalışanları daha az kazanacak’ iddiasıyla dava açıp yürütmesini durdurduğu Şehir Hastaneleri Türkiye’nin sağlık sistemine 43 bin 200 yeni yatak kazandıracak.
Başbakan Erdoğan’ın ‘bürokratik oligarşi ve yargı engeli’nden sitem ettiğikonuşmasıyla gündeme gelen Türkiye’nin Sağlık Devrimi olarak nitelendirilen Şehir Hastaneleri Projesi Danıştay 13. Dairesi’nin geçen Ağustos’ta aldığı “İhalelerin yürütmesinin durdurulması” kararıyla askıya alındı. Türk Tabipleri Birliği’nin “Devlet kendi hastanesinde kiracı olacak” gerekçesiyle açtığı davada alınan kararla 22 ilde her biri 1.5 milyon metrekare arazide inşa edilecek ve sağlık sistemine 43 bin 200 yeni yatak kazandıracak proje durdu. Yargı engelinin kaldırılmasının ardından ihaleleri yapılarak inşaatları başlayacak Şehir Hastaneleri, Türkiye sağlık sisteminde sedyede doktor bekleyen hasta, yeterli personel olmadığı için sağlık görevlilerine şiddet uygulamayı hak gören hasta yakınlarını tarihe gömecek.

2045’e kadar bina ihtiyacı olmayacak

Kayseri’de yapımına başlanan, Manisa, Trabzon, Van, Yozgat, Konya, Adana, Bursa, Şanlıurfa, Gaziantep, Isparta, Mersin, Kocaeli, Balıkesir ve İstanbul’un da aralarında olduğu 22 ilde 29 bölgede inşa edilecek Şehir Hastaneleri, Kamu Özel Ortaklık (KÖO) formülüne göre yapılacak. Projenin tamamlanmasıyla 2015 yılı sonunda Türkiye’nin 2045 yılına kadar hastane binası sorunu halledilecek. Şehir Hastaneleri’nin her biri 5 yıldızlı otel konforunda olacak. Sağlık komplekslerinde kanser, kadın doğum, genel cerrahi, ortopedi, onkoloji, çocuk, psikiyatri bölümlerinin yanı sıra alışveriş merkezi ve hasta yakınlarının kalacağı oteller de bulunacak.

‘Sağlık çalışanları daha az kazanacak’

Danıştay’a açtıkları davayla Ankara Etlik, Ankara Bilkent ve Elazığ Şehir Hastaneleri ile diğer Şehir Hastaneleri hakkında yürütmeyi durdurma kararı aldıran Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, KÖO sistemi ile sağlık hizmetlerinin özelleşeceğini savundu. Şehir Hastaneleri’nin rant elde etmek için oluşturulduğunu savunan Aktan, şunları söyledi: “Projeye baştan beri karşıyız. Bu hastanelerde her şey özel olacak. Hastane ihalesini alan kişi, isterse üroloji, onkoloji, kardiyoloji bölümlerini başka özel hastanelerin ekiplerine bölümlerine verebilecek... Hastaneye grince SGK yeterli olmayacak. Ayrıca devlet bu mülkleri 25 ila 49 yıl arasında kiralayacak. Hasta gelmese de kirasını ödeyecek. Bu hastanelerin yapımı için kent içinde yıkılacak yerler de ne yapılacağına ihaleyi alacak firmanın kararına bırakılacak. Danıştay zaten bu terk etme ve kira işleri nedeniyle durdurma kararı verdi. Sağlık çalışanları da bundan etkilenecek. Daha az kazanır olacaklar.”

Kira ödenmeyecek özelleştirilmeyecek çalışan korunacak

Sağlık Bakanlığı Türk Tabipler Birliği’nin “Hastanelere sağlık bakanlığı yüksek kiralar verecek iddiasının doğruyu yansıtmadığını açıkladı: “KÖO’da yatırım bedeli özel sektör tarafından karşılanacağı için yapılacak borçlanma özel sektör borcu olacak ve hazineye borç kaydedilmeyecektir. Devlet bu yatırımları uzun vadede kullanım bedeli şeklinde ödeyeceğinden düşük kullanım bedeli ile büyük miktardaki yatırımlarını kısa sürede tamamlayarak hizmete sunacaktır. Bu modelde sözleşme süresince bütün proje riski firmada olup sürenin sonunda bütün tesisler sağlık tesisleri-ticari alanlar yenilenmiş halde bütünüyle kamuya terk edilecek ve Hazine’ye artı bir değer oluşturacaktır. Uzun vadede proje maliyetleri normal usulden yapılan modellere göre devlete daha ucuza mal olmaktadır.”  

Mevzuata uygun işletilecek

Bakanlık “Özelleştirme olacak SGK geçersiz kılınacak” iddiası için ise “Şehir hastanelerinde herhangi bir özelleştirme olmayacaktır ve yürürlükte olan mevzuata göre uygun olarak işletilecektir” açıklaması yaptı. Bakanlık, “Sağlık çalışanları devredilecek” iddiasına ise şu cevabı verdi: “Tıbbi Hizmetler kamu tarafından verilecek, çalışanlar Bakanlık tarafından görevlendirilecek. Tıbbi hizmetlerde kullanılacak tıbbi donanımların işletilmesi Sağlık Bakanlığı personeli tarafından yerine getirilecek olup tıbbi hizmetler dışındaki hizmetlerde görüntüleme, laboratuar, rehabilitasyon gibi kullanılacak olan tıbbi donanımların işletilmesi ise yüklenicinin sorumluluğu altında olacaktır.”STAR 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.