Yan Gelip Yatan Memurun Başına Ne Gelir?..

Yan gelip yatan memurun başına ne gelir?..

Yan Gelip Yatan Memurun Başına Ne Gelir?..
10 Haziran 2013 Pazartesi 10:03

Memurların kapağı devlete atınca iş yapmayı bıraktığı, yan gelip yattığı, verilen görevleri yapmadığı şeklindeki iddialar neredeyse memur olmayan her kesim tarafından dillendirilir. Hatta bunu diline dolayan bazı siyasetçilerimiz de bu söylemleri vasıtasıyla memur statüsünün kaldırılarak tüm personelin kamu çalışanı olması gerektiği gibi demeçler vermişler, bazı vekillerimiz bunu yeni Anayasaya yerleştirmek için çaba sarfetmişlerdir.

Bu yanlış düşüncelere ve algılamalara karşın 657 sayılı Kanun, memurların verilen görevleri yerine getirmelerini sağlamak için gerekli tedbirleri almıştır. Buna rağmen, memurlar arasında halen görev ve iş dağılımında adaletsizlikler yaşanıyorsa, bunlar da amirlerin tarafgir tutumları ve siyasi çekişmeler gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır.

657 sayılı Kanun, memurların görev ve sorumluluklarını düzenlediği 11 inci maddesinde, "memurların amirler tarafından verilen görevleri yerine getirmekle yükümlü ve görevlerinin iyi ve doğru yürütülmesinden amirlerine karşı sorumlu" olduklarını düzenlemiştir.

Bu düzenlemeye aykırı olarak, kendisine verilen görevleri yerine getirmek istemeyen memurlara, 125 inci maddede yer verilen hükümler çerçevesinde, 4 farklı ceza verilmesi söz konusu olabilir. Bunlardan;

•Verilen emir ve görevlerin tam ve zamanında yapılmasında, kayıtsızlık göstermek veya düzensiz davranmak uyarma cezası ile,

•Verilen emir ve görevlerin tam ve zamanında yapılmasında, kusurlu davranmak kınama cezası ile,

•Kasıtlı olarak; verilen emir ve görevleri tam ve zamanında yapmamak, aylıktan kesme cezası ile,

•Verilen görev ve emirleri kasten yapmamak ise kademe ilerlemesinin durdurulması ile,

tecziye edilmektedir.

Buradaki hükümlerden anlaşılacağı üzere, görevini yerine getirmeyen memura uygulanacak cezaların tespitinde, öncelikle verilen görev veya emrin bir kısmının yapılıp yapılmadığı ya da zamanında bitirilip bitirilmediği dikkate alınmalı, böyle bir durum söz konusu ise de kayıtsızlık, kusur ve kasıt durumlarına  göre memura uyarma, kınama ya da aylıktan kesme cezası verilmelidir. Eğer verilen görev ya da emir kasıtlı olarak hiçbir şekilde yerine getirilmemiş ise kademe ilerlemesinin durdurulması cezası  ve bu disiplin suçunun tekrarı durumunda bir ağır ceza olan memurluktan çıkarma cezası dahi gündeme gelebilecektir.

Görüldüğü gibi Devlet memuriyeti, memuriyet güvencesini yok etmek isteyenlerin iddia ettiği gibi yatma yeri değildir. Çünkü çalışmak istemeyen memura karşı gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayan mekanizmalar da vardır ve yeter ki bunlara işletmeye hevesli amirler olsun.

memurun yeri
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.