Yabancı Doktor Ve Hemşireye Türkiye Kapısı Açıldı

Yabancı Doktor ve Hemşireye Türkiye Kapısı Açıldı

Yabancı Doktor Ve Hemşireye Türkiye Kapısı Açıldı
03 Kasım 2011 Perşembe 19:34

Sağlık Bakanlığı'nın teşkilat yapısında değişiklik yapan kanun hükmünde kararname yabancı doktor ve hemşirenin Türkiye'de çalışmasının önünü açtı. Bundan böyle Türkçe bilen hekimler, Türkiye'deki hastanelerde hasta muayene edebilecek. 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın, yıllardır istediği yabancı doktorların Türkiye'de çalışma imkanı kanunla düzenlendi. Hükümete verilen kararname yetkisinin son gününde, Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeyle farklı ülkelerin hekimleri, Türkiye'de hasta tedavi edebilecek, ilaç yazabilecek. 

Kararnamede yer alan yabancı doktor ve hemşire getirilmesine yönelik düzenlemeyi eleştiren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, "Biz hemşire ve doktor açığımızı, kendi öz kaynaklarımızı planlı bir şekilde kullanarak kapatılmasından yanaydık. Türk diline hakim, Türk kültürünü bilen 100 bin doktor ve 400 bin hemşire nerden bulunacak merak ediyoruz. Nerelerden nasıl doktor ve hemşireler gelecek bunları da hep birlikte göreceğiz. Bu düzenleme popülist bir yaklaşım olmuştur. Yabancı doktor ve hemşire bizim için çözüm değildir. Yeni sorunların adıdır. Ayrıca, bu düzenleme zor şartlar altında görev yapan doktor ve hemşirelerimizin moral ve motivasyonlarını bozacaktır." şeklinde konuştu. 

"TÜRK DOKTORLARIN İSTİHDAMINA ZARAR VERECEK" 

Bu düzenlemenin, Türk sağlık çalışanlarının istihdamına da zarar vereceğini savunan Kahveci, "Yabancı doktor ve hemşire düşük ücretle sağlık çalışanı istihdam etmenin bir yolu olarak da seçilmiştir. Bu düzenleme, hemşire ve doktorlarımızın ilerleyen süreçte istihdamlarına da zarar verecektir. Ülkelerinde 200 Dolar aylıkla çalışırken, Türkiye'ye gelerek çalışacak yabancı doktorların verdiği sağlık hizmetinin kalitesi de tartışmalı olacaktır. Daha da önemlisi bunun faturası doğrudan vatandaşa çıkacaktır." dedi. 

"VEKİL EBE VE HEMŞİRELERİN KADROYA GEÇMELERİ OLUMLU" 

Söz konusu kararnamede, vekil ebe hemşirelerin 4-B'ye geçirilmesini olumlu bir düzenleme olarak gördüklerini kaydeden Kahveci, "Biz bütün çalışanların kadrolu olmasından yanayız. Söz konusu kanun hükmünde kararname ile vekil-ebe hemşirelerin 4/B'li sözleşmeli kadroya geçirilmesi olumludur. Çünkü bu düzenleme ile vekil ebe hemşirelerin Mali ve sosyal haklarında iyileştirmeler olacak. Ama bu düzenlemede de 1 yıldır çalışıyor şartı getirilmesi mağduriyete neden olmuştur." şeklinde konuştu. 

Kahveci, kararname ile birlikte kamu hastane birliklerinin hayata geçirildiğini kaydederek, "Kamu hastane birlikleri, 2007 yılından beri gündemeydi. O günlerde yapılmak istenen düzenleme ile bugün yayınlanan arasında önemli farklılıklar var. Hastanelerin, yerel idarecilerin kontrolüne geçmesi gibi düzenlemeler yer almıyor. Bu konuda bizim yürüttüğümüz çalışmaların önemli katkısı olmuştur. Fakat kamu hastane birliklerinin sözleşmeli çalışmayı getirmesini kabul etmek mümkün değildir. Hükümet sözleşmelileri kadroya geçirirken, Sağlık Bakanlığı'nın ısrarla sözleşmeli çalışmada diretmesini anlamak mümkün değil." dedi. 

Kahveci, daha önce kararname taslağında yer alan vekaleten görev yapanların bir günde bulundukları göreve asaleten atanmalarını sağlayan düzenlemenin ve siyasi memurluğun kararnamede yer almamasının olumlu olduğunu belirtti. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.