Vekil Ebe Ve Hemşirelerin 4/b Ye Geçiş Sürecindeki Sıkıntıları Ve Görüşleri

Vekil ebe ve hemşirelerin 4/B ye geçiş sürecindeki zamanın uzaması gün geçtikçe sıkıntılarını artırıyor.

Vekil Ebe Ve Hemşirelerin 4/b Ye Geçiş Sürecindeki Sıkıntıları Ve Görüşleri
11 Ocak 2012 Çarşamba 22:21

Teşkilat Yasası yayınlanmasıyla  vekil ebe ve hemşire olarak çalışmakta olan yaklaşık 5 bin sağlık personelinin, 4b statüsüne geçeceğini daha önce personelsağlık.net olarak duyurmustuk. Bu sayede, en az 1 yılını doldurmus olmak şartına uygun  'Vekil' statüsündeki sağlık personeli beraberinde bir çok özlük haklara kavusacagı mujdesını aldı.

2 Kasım 2011 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürülüğe giren 663 sayılı KHK'nın Geçici 11. maddesine istinaden 4/B sözleşmeli personel statüsüne geçirilen Vekil Ebe ve Hemşirelerin başvurularının alınmasının üzerınden 1 aydan daha uzun bir süre , gecmesıne ve  yasanın çıkmasından bu zamana dek neredeyse 2,5 ay geçmiş olmasına rağmen belirsiz bekleyiş devam etmektedir.

Uzun süredir bekleyişte olan Vekil ebe ve hemşire arkadaslardan, sitemiz editörlerine gelen çok sayıda maillerden birkaçını yayınlama lüzumu hissettik.

Biz 2 Kasım 2011 tarihli Sağlık Bakanlığı Teşkilat Yasasının çıktığı KHK ile 657’ye tabi 4/B Sözleşmeli kadroya geçirilen VEKİL EBE HEMŞİRELERİZ. Bakanlığınız  genelge yayınlayarak şartlara uygun  VEKİL EBE HEMŞİRELERİN  7 Aralık 2011 tarihine kadar ilgili kurum müdürlüklerine başvuru  yapmalarını istedi.Ancak  ne olduysa ,bu kadar süre  geçmesine ayrıca  Bakanlığınız yeni 4-B’li sözleşmeli personel alıp işe başlatmasına  rağmen yaklaşık 5 bin Vekil ebe hemşirenin  2,5 ayı aşkın süredir Sözleşmeli kadroya  geçirilmemesi  veya geçirilememesi  düşündürücü ve kaygı vericidir.

Vekil Ebe  Hemşireler  kendilerini  belirsizliğe iten, zaman zaman umutsuzluğa  sevk eden SÖZLEŞMELİ PERSONEL  geçiş sürecinizin  daha hızlı olarak işlemesini, haklı olarak talep etmektedir.Sonuçta  Bu insanlar  Vekil de olsa Bakanlığınız personelidir ve ailece bu belirsizlik içersinde ne zaman nerede görev yapacağını  bilmeden beklemeyi  hak etmemektedir. En kısa sürede sözleşmeli personel geçiş sürecinin tamamlanmasını beklemekteyiz. Yeterinden fazla mağdur olduğumuzu düşünüyoruz. Geleceğimizi duyumlara göre değil de sizden gelecek resmi açıklamalara göre inşa etmek istiyoruz.


Yıllardır vekil personel olarak çalışmakta olan yaklaşık 5000 sağlık personelinin, kanun hükmünde kararname ile çıkmış olan teşkilat yasası ile artık neredeyse tamamen sönmekte olan kadro umutları tekrar yeşermiştir. Ancak yasanın çıkmasından bu zamana dek neredeyse 2,5 ay geçmiş olmasına rağmen belirsizlik devam etmektedir. Bakanlıktan bilgi almaya çalışan arkadaşlara verilen cevap sürekli ''yakında'' şeklinde olmuştur. Ama ''yakında'' kelimesinin tam anlamını kimse açıklayamamaktadır. Unutulmamalıdır ki bizlerde insanız ve birer yaşamlarımız ve umutlarımız, hayattan beklentilerimiz var. Tabiki şu anda hiçbir işi olmayan binlerce sağlık personeli de var, en büyük temennimiz herkesin adilane bir şekilde istihdam edilmesi. Bize yapılan en büyük haksızlık umutlarımızla oynanmasıdır. Bu belirsizlik ve bekleyiş hayatlarımıza yön vermemize engel olmaktadır. Artık yetkililerden bu konuda somut açıklamalar ve cevaplar beklememizin en doğal hakkımız olduğunu düşünüyoruz. Dilekçelerimizin bakanlığa ulaşmasından bu yana , üzerinden 1 aydan daha uzun bir zaman geçmiş olmasına rağmen ne imza atacağımız tarihi ne kadroya geçeceğimiz tarihi ne de nerede görev yapacağımızı biliyoruz. Sesimizi duyurma konusunda sizi gönüllü sorumlu hissettiğimiz için sıkıntılarımızı paylaşıyoruz. Umarız yetkililer de kendilerini vicdani sorumlu hissederler ve bizleri bu belirsizlikten kurtarırlar. Saygılarımızla..

VEKİL EBE HEMŞİRELER


En kısa zamanda  bakanlığın bu konu hakkında açıklaması beklenmektedir..

Personelsağlık.Net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.