Vekil Ebe-hemşirelere Yapılan Zulumdür!

SAĞLIK BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME

Vekil Ebe-hemşirelere Yapılan Zulumdür!
17 Kasım 2011 Perşembe 02:05

 Teşkilat Yasası yayınlandı ve tepkiler çığ gibi büyüyor.4/B statüsüne geçmeye hak kazanan tüm Vekil Ebe Hemşire arkadaşlara tekrar hayırlı olsun dileklerimizi Sağlık Değişim-sen olarak iletiriz.

              Peki bu teşkilat yasası ile sorunlar çözüldü mü?Herkes hakkını aldı mı?Sağlık Değişim-Sen Yönetim kurulu olarak bu yasa neticesinde bir çok arkadaşımızın mağdur edildiğinin,bir çoğunun psikolojisinin bozulduğunun farkındayız.Teşkilat yasasının 2. maddesinde Sağlık Bakanlığının görevleri şöyle yazmaktadır:

MADDE 2- (1) Bakanlığın görevi; herkesin bedenî, zihnî ve sosyal bakımdan tam bir iyilik hâli içinde hayatını sürdürmesini sağlamaktır. 

                Buradan Sağlık Bakanlığında çalışan Teşkilat Yasasının altına imza atan tüm yetkililere sesleniyoruz:

                ‘’Bu maddede de belirtildiği üzere Bakanlığımızın görevi;herkesin bedenî, zihnî ve sosyal bakımdan tam bir iyilik hâli içinde hayatını sürdürmesini sağlamaktır.Peki Sayın yetkililer bu maddeyi yazdıktan sonra Geçici Madde 11’i bu haliyle çıkararak Vekil Ebe Hemşireliğe şu ana kadar büyük emekler vermiş,kadroluların gitmediği yerlere görevlendirilmiş, ve sonrasında kadro ümidini keserek, kısa zaman önce Aile Sağlığı Elemanı olmayı seçmiş,bir çok ilde görev yerlerine bile bile 4/B’li atandığı için istifa edip Aile Sağlığı Elemanlığına geçmek zorunda bırakılmış,kendi haberleri olmadan işlerine son verilip,başka yerde göreve atanmış fakat bu sırada görev süresinde boşluk olduğu için 1(bir) yılını dolduramamış ,hatta 1(bir) günden 4/B statüsüne geçme hakkını kaçırmış arkadaşlarımızın (Vekil Ebe ve Hemşirelerin) uğradıkları  haksızlığın  farkındalar mı acaba? 

                Gerek diyanet gerekse sağlıktaki 4/b ve 4924 lerin kadroya geçişinde yıl şartı aranmadı. Ayrıca diyanet görevde olsun yada olmasın geçmişte 1 gün dahi vekil imamlık yapanları kadroya aldı.  Vekil İmamları belirli aralıklarla kadroya geçiren ve onların alımında ‘30.06.2010 tarihi itibariyle vekil imam-hatip veya vekil müezzin-kayyım olarak görev yapıyor olmak veya 03.05.2005 tarihinden 13.07.2010 tarihine kadar toplam en az 4 ay vekil imam-hatip veya vekil müezzin-kayyım olarak görev yapmış olmak’’ gibi  bir madde koyarken kendileri için ayrıcalık istemeyen, sadece Vekil İmamlara uygulanan hakkın kendileri içinde uygulanmasını istemekle sonuna kadar haklılardır.Bizde Sağlık Değişim-Sen olarak bu işin peşini bırakmamaya kararlıyız.

                Yabancı doktor ve Hemşirenin bile bu yasa ile kabul edildiği ülkemizde yıllarca köylerde görev yapmış bu arkadaşların 4/B’ye geçirilmesinde neden bu kadar acımasız davranılıyor anlamış değiliz.Sağlık Değişim-Sen Genel Başkanından Yönetim Kuruluna ve tüm İl Temsilcileri ve üyeleri ile zor durumda olan haklarını alamamış Vekil Ebe Hemşireler için mücadele edecek ve bu hakkı kazanacaktır. bu böyle biline.... 

                                                                                                                 SAĞLIK DEĞİŞİM-SEN
                                                                                                                    YÖNETİM KURULU
          
 
İletişim:530 242 96 39 
sağlık değişimsen basın yayın
www.saglikdegisimsen.org                      

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.