Vekil Ebe Hemşireler Ve 4/c Liler Şokta 4924 Lüler Tereddütte

ERÖZGÜN, kadroya geçen sözleşmeliler arasında adaletsizlik var, bazılarında kazanılmış hakların kaybı söz konusu, Vekil Ebe ve Hemşireler ile 4/C liler ve kamu işçileri ve Belediye çalışanları kapsam dışı bırakılmıştır. Herkese Kadro vereceğiz sözü havada kalmıştır dedi.

Vekil Ebe Hemşireler Ve 4/c Liler Şokta 4924 Lüler Tereddütte
25 Kasım 2015 Çarşamba 15:02

Tüm Sağlık - Sen Genel Başkanı Okay ERÖZGÜN, Sözleşmelilere Kadro verilmesi üzerine yaptığı açıklamada, Kadroya geçmek için sözleşmelilerin dilekçe vermek suretiyle geçiş yapacaklarını belirterek çalışanların hak kayıpları nedeniyle geçip geçmeme konusunda tereddütler yaşanmakta olduğunu belirtti.

ERÖZGÜN, 4857 sayılı Kanun’a göre çalışan kamu işçileri ile 657 DMK’nın 4/C’si ile çalışan mevsimlik sözleşmeliler ve Vekil Ebe Hemşireler kapsam dışında bırakılmışlar ve biz neden yokuz biz neden kadroya geçemiyoruz diyorlar. Bazıları da sözleşmelide kalmak mı, kadroya geçmek mi avantajlı düşüncesine daldılar. 30.04.2008 gününden önce hiç memuriyeti olmayan sözleşmeliler kadroya geçerse kademeli de olsa 65 yaşından önce emekli olamayacakları için SSK’ya göre alacakları aylıkları düşük olacağından tereddüt içerisinde kalmış olduklarını belirtti.

657 sayılı DMK’nın 4/B’si ile 4924 sayılı Kanun’a göre çalışanlar dilekçe vererek kadroya geçebilecekler, Mahalli idarelerdeki sözleşmeli personel kapsam dışında bırakıldığı için burada çalışan 4/B liler ve 4924 lüler bu haktan yararlanamayacaklarını vurgulayan ERÖZGÜN, KHK' da yer alan hükümlere göre, memur kadrosuna atanabilmek için herhangi bir şart yer almıyor.

4924 sayılı Kanun, “Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli Sağlık Personeli Çalıştırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”dur ve bu Kanun’a göre hastaneler ücretlerini döner sermayeden karşılamak kaydıyla sağlık personeli istihdam edilmektedir. Bu yasaya göre istihdam edilen personele maaşları döner sermayeden ödenir ve 4/B bendine göre istihdam edilirler. Memurlar için öngörülen tüm maddi haklardan yararlanabilirler, ancak tayin hakları yoktur. Sadece becayiş ile yer değiştirebilirler. Sosyal güvenlik kurumları SSK’dır. Döner + nöbet parası + maaş alırlar. Döner Sermayeleri Emekliliğe yansıtılmaktadır. Kadroya geçtikleri takdirde döner sermayeleri emekliliğe yansıtılmayacağı için geçip geçmeme konusunda tereddüt yaşamaktadırlar dedi.

“Kamuda ne kadar sözleşmeli varsa kadroya alacağız” sözüyle umutlu bir bekleyişe giren Belediye ve İl Özel İdaresi çalışanları,4/C liler ve Vekil Ebe Hemşireler KHK’da kapsam dışında bırakılınca hayal kırıklığı yaşadılar diyen ERÖZGÜN, Vekil Ebe Hemşireler ile Hemşire ebe kadrosunda çalışan meslektaşları ile aynı işi yapmaktadırlar. Tüm Sağlık - Sen olarak Vekil Ebe Hemşireler ile 4/C kapsamında çalıştırılanların 657 4/A bendindeki memur kapsamı içinde çalıştırılmasını ve tüm çalışanların Döner sermayelerinin emekliliğe yansıtılarak tereddütlerin giderildiği bir düzenleme yapılması konusunda siyasi erki seçimden önce adil bir düzenlemeye yapmaya ve tereddütleri ortadan kaldırmaya davet ediyorum dedi.

tümsağlık-sen
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.