Varisin Sonuçları Nelerdir?

VARİSİN SONUÇLARI NELERDİR?

 Varisin Sonuçları Nelerdir?

Varis bir damar hastalığıdır ve doğrudan kan dolaşımı ile ilgilidir. Kan dolaşımı durduğunda, bu hayati fonksiyonları da etkileyen son derece ciddi bir durum halini alabilir. Bu nedenle öncelikle varisten korunmak, ancak eğer varis hastası olunmuşsa da doğru teşhis ve tedavi ile tedavi olmak gerekmektedir. Çünkü bazı durumlarda sonuçlar hiç de iç açıcı olmayabilir.

Varis hastalığı tedavisi olan bir damar hastalığıdır. Hatta günümüzde tıbbın geldiği yer itibarıyla, kolay tedavi edilen ya da kontrol altına alınan hastalıklardan biri olarak kabul edilmektedir. Önem verilmesi gereken hususlar hareketli bir yaşam sürerek varisten uzak durmaktır. Diğer pek çok hastalık gibi varisin de nedeni büyük ölçüde hareketsiz yaşamdır ve varis tipik bir modern insan hastalığıdır. Ancak elbette bazı durumlarda hastalıktan ne kadar uzak durulsa da, yine de varis hastalığı oluşabilir.

Bu durumlarda da doğru teşhis ve tedavi süreci büyük önem taşır. Hasta, doğru uzmanı bulmalı ve teşhisle birlikte tedavisini de aynı uzmana yaptırmalıdır. Tedavi edilmemesi halinde varisin sonucu tahmin edilemeycek boyutlara varmakta ve kişinin yaşam kalitesini tehdit ettiği gibi, sağlığında da dönülmez yaralar açmaktadır.

Varis oluştuğunda ilk önce bacakta hafif mor ve genişlemiş damarlar olarak görünür. Bunlar genel anlamda estetik kaygıyla karşılanır ve morluk büyümediği sürece de üstüne gidilmez. Hatta bu morluklar bacakların görülemeyecek yerlerinde ise, hiç önemsenmez. Ancak varis tedavi edilmezse büyük risk taşıyan bir hastalıktır. Tedavi edilmeyen varis dolaşım bozukluğuna bağlı çeşitli cilt hastalıklarına neden olabilir. Öte yandan ciltte incelme, ciltte yaralanma ve kararmalar, toplar damarlarda kalıcı hasar ve kronik yetersizlikler, toplar damalarlarda iltihap ve tıkanma ya da tüm bunların sonucunda psikolojik bozukluklar oluşabilir.

Varis çağın hastalığı olmasına rağmen, çağın en tehlikeli hastalıklarından değildir ve tedavisi vardır. Lütfen varis şüphesi duyduğunuzda uzman bir doktora başvurun ve önerileri ya da tedavi sürecini doğru uygulayın. Kısa sürede çözülüp kontrol altına alınabilecek bir hastalık yüzünden yaşam kalitenizin azalmasına izin vermeyin.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması