Van Depremi Ve Hemşireler

Türk Hemşireler Derneği

Van Depremi Ve Hemşireler
10 Aralık 2011 Cumartesi 00:16

Türk Hemşireler Derneği

Van Depremi ve Hemşireler
Sayı: 45                                                                                                                                         06.12.2011
Konu: Van depremi ve hemşireler
 
Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü
T.C. Sağlık Bakanlığı
Ankara/ Sıhhiye
 
İlki 23 Ekim 2011 günü olan ve ardından ağırdan(4 ağır) hafife (çok sayıda) kadar gerçekleşen depremlerle can ve mal kaybına uğrayan Van ilimizde aradan geçen bir buçuk aya rağmen sağlık çalışanlarının çalışma ve yaşama koşullarında vahim olarak nitelenebilecek durumun halen devam ettiğini derneğimizle irtibat halinde olan meslektaşlarımızdan öğrenmiş bulunuyoruz.
Meslektaşlarımızdan derneğimize ulaşan sorunlar ve yine onlardan gelen bazı çözüm önerileri aşağıda bildirilmiştir. Gereği için bilgilerinize arz ederim. Saygılarımla.
 
Saadet ÜLKER
Genel Başkan                                                
 
 
 
SORUN: Depreme dayanıklılık yönünden Sağlık Hizmeti verilebilecek güvenli bina kalmamıştır.
Hemşireler ve diğer sağlık çalışanları orta şiddette bir depremle yıkıma uğramaya hazır hale gelmiş binalara girerek sağlık hizmeti vermeye zorlanmaktadırlar.
ÇÖZÜM: Şimdiye kadar neden kurulmadığı anlaşılamayan SAHRA HASTANELERİNİN bir an önce kurulması.
 
SORUN: Hemşireler ve diğer sağlık çalışanları imkansızlıklar nedeniyle bireysel hijyenlerini sürdüremeyecek hale gelmişlerdir.
SORUN: Hemşireler ve diğer sağlık personelinde zorlanmalar nedeniyle gelişen bina fobisi, yorgunluk ve kaygıdan kaynaklanan “karar verme yetisinde” kayıplar, bu nedenle, örneğin, bir hastaya enjeksiyon yaparken bile yanlış yapmış oluna bileceği korkusu ve bu durumların neden olduğu ek ruhsal gerilimler, tükenmişlik duygusu.
ÇÖZÜM: Hem 10’ar günlük idari izinlerin süre olarak yetersiz olması nedeniyle bu sürenin uzatılmasıhem de izin kullanma aralarının çok fazla olmamasını sağlayacak önlemlerin alınması.(Örneğin,  bir hemşirenin bir buçuk aydan bu yana henüz 10 günlük idari iznini kullanacak fırsatı bulamamış olması kaygı vericidir.)
SORUN:Deprem nedeniyle hemşirelerin ve diğer sağlık çalışanlarının ailelerinde parçalanma. Örneğin,  güvenlik nedeniyle çocukların anne babalarının yanından ayrılıp, uzak akrabaların yanına gitmeleri…
ÇÖZÜM: Anne ve babanın her ikisinin de kamu görevlisi olduğu durumlarda anne olan hemşirenin çocuklarının gönderildiğiil’e geçici görevle görevlendirilmesi. 0-2 yaş arasında çocuğu olan hemşirelerin,çocukları ile birlikte yaşamalarını sağlayacak idari önlemlerin alınması.
Daha önce yaşanan büyük depremlerde görev yapan kamu personeline sağlanan hakların Van depreminde de hizmet veren sağlık personeline tanınması, örneğin, çalışanın bir defaya mahsus olmak üzere istediği yere tayininin yapılması gibi 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.