Uzman Unvanı Kazanmış Hemşire ve Ebelerin Maaşında Artış Olacak..

Kamuajans.com - Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil “Hemşire” veya “Ebe” kadrolarında lisans mezunu olarak görev yapan Devlet memurları dikkat! Mesleğiniz ile ilgili alanda yüksek lisans (master) yaptıysanız maaşınız artacak.

Uzman Unvanı Kazanmış Hemşire ve Ebelerin Maaşında Artış Olacak..
09 Eylül 2015 Çarşamba 11:07

Hemşire veya Ebe kadrolarında görev yapanlar, meslekleriyle ilgili alanda yüksek lisans yaptıklarında, ilgisine göre “Uzman Hemşire”/”Uzman Ebe” unvanını kazanmakta, ancak bu unvana özgü olarak kadro ve özlük hakkı belirlemesi yapılmadığından, özlük haklarında herhangi bir değişiklik (1 kademe ilerlemesi yapma dışında) olmamaktaydı.

Bu yıl imzalanan Toplu Sözleşme, Uzman Hemşire veya Uzman Ebe unvanını kazanmış olanlar için ilave maaş artışı getirdi. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren uygulanacak olan belirlemeyle, ilgili personelin özel hizmet tazminatı “5 puan” arttırıldı.

Uzman Hemşire/Uzman Ebe

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak, kamu kurum ve kuruluşlarında hemşire veya ebe kadrolarında mesleki lisans mezunu olarak görev yapanlar, meslekleriyle ilgili alanda yüksek lisans yaparak diplomalarını Sağlık Bakanlığına tescil ettirdiklerinde;

*Eğitimlerine göre, “Uzman Hemşire” veya “Uzman Ebe” unvanını kazanmaktadırlar.

*Kazanılmış hak aylıkları ile emekli keseneklerine esas aylıklarına “1” kademe ilave edilmektedir.

Toplu Sözleşme maaş artışı getirdi

Toplu sözleşme ile, uzman hemşire ve uzman ebe unvanlı personelin özel hizmet tazminatı oranlarına “5 puan” ilave edildi.

Bu ilave, 2016 yılı başından itibaren uzman ebe ve uzman hemşirelerin aylık net maaşlarında ilave artış olacağı anlamına geliyor. Bu düzenlemenin ilgililerin maaşına ilave etkisi (2016 yılının ilk altı aylık döneminde);

-1/9/2008 tarihinden önce memuriyete girmiş olanlar için aylık net 41,51 TL,

-30/8/2008 tarihinden sonra memuriyete girmiş olanlar için aylık net 36,54 TL olacak.

Toplu Sözleşmedeki düzenleme (Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu bölümü)

“Madde 22- (1) 25/2/1954 tarihli ve 6283 sayılı Hemşirelik Kanunu kapsamında uzman hemşire ve 11/4/1928 tarihli ve 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun kapsamında uzman ebe unvanını ihraz edenlerin 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karara ekli (II) sayılı Cetvele göre dereceleri itibarıyla yararlanmakta oldukları tazminat oranlarına 5 puan ilave edilir.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.