Uyutuyor Uyanamıyor!...

UYUTUYOR UYANAMIYOR!

Uyutuyor Uyanamıyor!...
12 Kasım 2012 Pazartesi 21:37

BİZİ İNCELEYİN SAYIN BAKANIM! Anestezi Teknisyenleri ve Teknikerleri Refahını Yükseltme ve Dayanışma Derneği (ANTEKDER) Genel Başkanı İlkay Aykar, meslektaşlarının kamu hastanelerinde tam olarak çalışmayan gaz atık sistemleri nedeniyle hastalara verdikleri uyutucu gazları solumak zorunda kaldıklarını açıkladı.


Anestezik gazların ‘uyku hali’ , ‘mental yorgunluk’ yarattığını anlatan Aykar, meslektaşlarının aynı sebeple kanser, ‘MS’ gibi hastalıkları da yakalandıklarını, Sağlık Bakanı Prof.Dr. Recep Akdağ’dan anestezi teknisyenleri üzerinde mesleki hastalıklar konusunda bilimsel bir çalışma başlatmasını talep etti. Aykar, “Bu gazlar bizleri hasta ediyor. Sayın Sağlık Bakanımız Recep Akdağ’a sesleniyorum. Atık gazların bizde hangi hastalıklara yol açtığının araştırılmasını istiyoruz” dedi. 

 

İsmini açıklamak istemeyen 17 yıllık anestezi teknisyeni baba,  10 yıldır ‘uykudan uyunamama’ rahatsızlığı ile baş etmeye çalıştığını söyledi. Deliksiz 20 saate kadar uyuduğunu anlatan anestezi teknisyeni, “Eşim beni uyandırmak için saatlerce uğraşıyor. İşe geç kalmamak için taksiye biniyorum. Maaşım taksiye gidiyor. Hastaya verdiğimiz gazlar beni bu hale getirdi” diye isyan etti.
 
 Anestezi Teknisyenleri ve Teknikerleri Refahını Yükseltme ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı İlkay Aykar,  meslektaşlarının hastaya ameliyat öncesi uyutulması için verilen gazlar nedeniyle bir çok hastalığa yakalandıklarını düşündüklerini, Sağlık Bakanlığı’na bu konunun araştırılması için başvuruda bulunduklarını açıkladı. Türkiye genelinde meslektaşlarında anestezik gazlara maruz kalma, aşırı iş yükü nedeniyle oluşan hastalıkları araştırdıklarını  anlatan Aykar, “Ağır çalışma şartları, yetersiz ücret, sağlık sorunları nedeniyle anestezi teknisyenlerinin maddi ve manevi sorunlar yaşıyorlar. Bizim meslektaşlarımızdan tek isteğimiz mesleklerinin kutsal ve çok önemli olduğunu bilmelerini istiyoruz. Meslek riskleri nedeniyle bir çok hastalığa yakalanabilirler. Dernek olarak anestezi teknisyenleri ve diğer yardımcı sağlık çalışanlarının mesleki hastalıklarını gündeme getirmeye devam edeceğiz. Dernek olarak anestezi teknisyenlerinde, kanser, karaciğerde toksik birikme, psikolojik sıkıntılar gibi hastalıkların ortaya çıkmasının önüne geçmek istiyoruz” dedi.
 
“Tehdit altındayız”
 
Sağlık Bakanı Prof.Dr. Recep Akdağ’a seslenen Aykar, “Anestezi teknisyen ve teknikerlerinde karaciğer hücre kültürü çalışmasının yapılmasını istiyoruz. Atık gazların karaciğer hastalıklarına yol açıp açmadığını bilmek ve sonuçları meslektaşlarımızla paylaşmak istiyoruz. Türkiye’de çalışan meslektaşlarımız bir çok hastanedeki yetersiz gaz atık sistemleri nedeniyle, anestezik atık gazların tehdidi altındadır” diye konuştu. 
 
UYUTUYORUM AMA UYANAMIYORUM
 
İzmir’de bir kamu hastanesinde 17 yıldır çalışan anestezi teknisyeni, ‘uyanamama’ hastalığı ile mücadele ediyor. Her gün ameliyata giren hastaları uyutan 39 yaşındaki teknisyen, evinde sabahları bir türlü uyanamıyor. Sabahları en yüksek seste bile uyandırılamadığını anlatan teknisyen, şunları söyledi:
“Eşim defalarca ‘uyan’ diye seslenmesine rağmen uyanamıyorum.  Her hastayı uyutmak için gaz veriyoruz. Ortamda iyi bir atık sistemi olmadığı için hastayı uyutmak için kullandığımız atık gazı sürekli soluyoruz. Bu atık gazlar nedeniyle hastalandım ve uyunamamaya başladım.  Yatıyorum, 15-20 saat deliksiz uyuyorum. Bu sırada kim gelirse gelsin uyanamıyorum.  Eşimde nöbetli çalışıyor.  Eşim her sabah beni uyandırmakla uğraşıyor. O da geriliyor. Bir Üniversite  Hastanesi’ne gittim. Rahatsızlığımın psikolojik olduğunu söylediler. Ancak hastanede hiçbir zaman atık gazların etkisi ile ilgili bir araştırma yapılmadı. İşe her sabah taksiyle gidiyorum. Tüm paramı taksiye veriyorum. Hastalığın detaylı şekilde araştırılmasını istiyorum. Arkadaşıma şu saatte buluşma sözü veriyorum. Ama o saatte buluşmaya gidemiyorum. Arkadaşlarım bu duruma alıştı. Geç kaldığımda,‘Yine uyanamamıştır’ diyorlar. Bana bu zor durumda destek olan aileme, meslektaşlarıma ve doktorlarımıza minnettarım”Medyasağlık 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.