Uyuşturucu Ve Uyuşturucu İle Mücadele Alkol Ve Madde Bağımlılığı

Uyuşturucu ve Uyuşturucu İle Mücadele Alkol ve Madde Bağımlılığı

Uyuşturucu Ve Uyuşturucu İle Mücadele Alkol Ve Madde Bağımlılığı
05 Aralık 2014 Cuma 18:45

  İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürlüğü Ülkemizde ve İlimizde başlatılan Uyuşturucu ve Uyuşturucu ile Mücadele konusunda 02.12.2014 tarihinde Sakarya Giresun Bulancaklılar Sosyal,Kültürel,Yardım ve Dayanışma Derneğinde yaklaşık 40 kişiye 03.12.2014 tarihinde  Sakarya Valiliği Toplantı Salonunda Alkol ve Madde Bağımlılığı konulu bir eğitim seminerleri gerçekleştirdi. Dernekteki sunuma dernek mensupları ve o mahalledeki vatandaşlar katıldı Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Serdar DEĞİRMENCİ, İlçe Sağlık Müdürleri, Sağlık Müdürlüğünden çok sayıda Şube Müdürü, İl ve İlçelerden çok sayıda personel, İl Ambulans Servisi Başhekimi, 112 Acil Sağlık Hizmetleri  çalışanları olmak üzere yaklaşık 130 kişi katıldı.
 

        Alkol ve Madde Bağımlılığı hakkında bilgilendirme  sunumu Halk Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürü İbrahim gerçekleştirdi. Sunumunda;

 

       Uyuşturucunun vücuda dışarıdan alınan doğal veya sentetik maddeler olduğunu, kullanan kişilerin duygu, düşünce, dikkat, hafıza ve algılarında anormal değişikliklerin ortaya çıktığını belirtti. Alkolün en önemli belirtisinin sarhoşluk olduğunu bu durumun ölümle sonuçlanabileceğini,sürekli kullanılması halinde ise bağışıklık sistemini zayıflattığını, kronik karaciğer hastalıklarına neden olduğunu, bağırsakların vitamin emilimini yok ederek akıl hastalığı ve bunamaya sebebiyet verdiğini, kalp damar hastalıkları, sinir hücrelerinde bozulmaya bağlı paraliziler ve cinsel problemlere neden olduğunu vurguladı.

 

      Yine konuşmasında; Esrar ve özellikle Sentetik Esrarlardan (BONZAİ, JAMAİCAN)  bahsederek yurtdışında 2004 yılında , Ülkemizde ise 2010 yılında emniyet mensupları tarafından  bu maddenin tespit edildiğini ve tanımlanmış 400'ün üzerinde Sentetik Esrar olduğunu belirtti. Konuşmasında madde kullananlardaki belirtiler, tedavisi, ebeveynlerin tutum ve davranışları, madde kullananlara nasıl davranılması gerektiğini, , asla bir kereden bir şey olmaz laflarına itibar edilmemesi gerektiğini, bir kere alınırsa arkasının geleceğini ve o bedeni yok edene kadar beynin o maddeyi isteyeceğini konularına değindi. Ve son olarak hiç kimsenin yola çıkarken “ben bağımlı olacağım” diye çıkmadığını, bağımlılığın irade ile ilgisinin bulunmadığını ve bağımlılığın ilk adımının bir kere kullanmaktan geçtiğini belirtti.Ayrıca İlimizde SEAH Kurucuk Hastanesi bünyesinde AMATEM in kurulduğunu ve tedaviye başlandığını belirterek konuşmasını tamamladı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.