Üyelerimize Mobbing Uygulanıyor!

ÜYELERİMİZE MOBBİNG UYGULANIYOR!

Üyelerimize Mobbing Uygulanıyor!
25 Eylül 2014 Perşembe 11:55

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, üyelerine mobbing uygulandığını belirterek yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Taşkın, Adana’da yeni kurulan Anadolu Sağlık-Sen Şubesinin Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerine kurum idaresi tarafından baskı yapıldığını ve görev yerlerini değiştirerek keyfi uygulamalar ile görev ve yetkisini kötüye kullandığını söyledi.

Taşkın, açıklamasında şunları söyledi: “Adana Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Müdürü, yetkili sendikadan istifa ederek sendikamıza katılan ve Adana Şubemizin kuruluşunu yapan üyelerimize mobbing uyguluyor. Yetkili sendika üyesi olan bu müdür, makamından aldığı güçle üyelerimizin görev yerlerini değiştirmek suretiyle baskı uygulamaya başladı. Bir idareciye yakışmayacak bu tavırları nedeniyle kendisini kınıyoruz.

Adana’da Şube Başkanımız olarak görev alan Ozaner ÖZDEMİR’i Merkezi Çukurova ilçesinde bulunan 100. Yıl ADSM şubesinden, yetkili sendikadan istifa ettiği gün Yüreğir ilçesinde bulunan şubeye görevlendirdiler. Hemen ardından yönetim kurulu üyemiz Mustafa Emlek, Genel Sekreterlik personel talebine istinaden muhasebe birimine gönderildi. Rahatsızlığı nedeniyle son dönemlerde zor şartlar altında görevini yapmaya çalışan yönetim kurulu üyemiz Mustafa Kuşçu, Acil Polikliniği tarafından kendisine verilen 5 günlük raporu sanki sahte rapor almış gibi bir tutum izlenerek hakem hastaneye gönderildi. Daha önce böyle bir uygulama, yetkili sendikanın üyelerine uygulanmış mıdır? Hakem hastane uygulaması ilk defa üyemize uygulanmıştır. Anılan raporun Hakem Hastaneye gönderilmesi yönetim kurulu üyemiz Mustafa Kuşçu’ya karşı bir itibarsızlaştırma girişimidir. Diğer bir yönetim kurulu üyemiz olan Ahmet Kaya ise Merkezi Çukurova ilçesinde bulunan 100. Yıl ADSM şubesinde Özlük Personeli olarak çalışmakta iken, Hasta Kayıt iş ve işlemlerini yürütmek üzere Akkapı’da bulunan ATO Şubesine görevlendirildi. Bu tip görevlendirmeler ile sendikal faaliyetler kasten ve bilerek engellenmektedir. Türk Ceza Kanununda bu fiilin karşılığı olan suç hapis cezası gerektirir. Sayın Müdür’e sesleniyorum; çalışan personelleri Odalarınıza çağırarak yetkili sendikaya üye olmaları yönünde baskı yaparak saygınlık kazanamazsınız.

Bu tip uygulamalar ile tüm personele gözdağı verilmek istenmektedir. Zaten zor şartlar altında gece gündüz hizmet veren sağlık personelinin sendikal örgütlenmelerini baltalayarak ailevi huzurlarını bozmaya ne hakkınız var? Yani açık ve net bir şekilde“Benden taraf olmayan, Bertaraf olur”mantığı ile bu kurumda çalışan tüm personeller üstünde bir baskı kurulmuştur. Bunun adı mobbing’tir. Şimdi sıra Şube Başkanımızın eşinde mi, Sayın Müdür? Muhtemelen onun içinde farklı bir şubeye görevlendirme yapılarak sürgüne hazırlanılmakta.

Bu tip görevlendirmelerle üyelerimizi ilçelerde bulunan şubelere ve asıl görev yerlerinin dışında görevlendirerek baskı kuruyorlar. Üyelerimiz çalışkan ve görevlerinin bilincinde olan kişilerdir. Çevrelerinde sevilen ve sayılan insanlardır. Yetkili sendika, korkutma, yıldırma, sürgünlerle sağlık personelini zorla üye yapıyor. Basın açıklamalarımızla bunu defalarca duyurduk. Susmayacağız, Susturamayacaksınız.

4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’na aykırı olan bu uygulamaları şiddetle kınıyoruz. Bu konu hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız. Yetkili sendika temsilcisi gibi hareket eden Sayın Müdür ve maiyetinde bu işlemlere ortak olan tüm yetkilileri buradan uyarıyoruz: Sendikal Faaliyetleri engelleme, Görevi Kötüye Kullanma ve Mobbing suçtur, cezası da ağırdır. Sizlerin görevi Sağlık Merkezi’ni kanun, tüzük, yönetmelik ve genelgeler doğrultusunda vatandaşların sağlık hizmetlerini etkin, verimli ve zamanında almaları için her türlü ön tedbiri alarak idareyi kusursuz olarak yönetmektir.

Siz, asli görevlerinizi bırakıyor, çalışkan, devletine ve milletine bağlı, Sağlık Merkezi’nde kaçaklara göz yummayan, mesaisine dikkat eden personeli kanuna aykırı ve gereksiz bir şekilde cezalandırıyorsunuz. Sayın Müdür, sen o Sağlık Merkezi’nin sahibi misin? Yetkili sendika personellerine her türlü idari kolaylığı gösteriyorsun. Onları rahat ve daha az riskli yerlerde görevlendiriyorsun. Aslında sen idarecilik yapmıyorsun. Sen, yetkili sendikanın temsilcisi gibi çalışıyorsun. O zaman o makamı bırak, sendikacılık yap. Makamın gücüyle insanlara zulüm ederek idareci olunmayacağı gibi saygınlıkta kazanamazsın. Hukuk, bu yaptıklarını tokat gibi yüzünüze çarpacaktır. Keyfi uygulamalarınız için her türlü girişimler Konfederasyonumuz ve Genel Merkezimiz Hukuk Bürosu tarafından başlatılmıştır. Bu yaptıklarınızın hesabını hukuka vereceksiniz. “ 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.