Üst Öğrenimdeki Keyfiyet Danıştay’da Sonlandırıldı.

Sağlık çalışanlarının bitirdikleri bölümlerin mesleki üst öğrenim sayılması ile keyfi uygulamalar nedeniyle mağduriyetler yaşanmaktadır.

Üst Öğrenimdeki Keyfiyet Danıştay’da Sonlandırıldı.
07 Ocak 2013 Pazartesi 10:04

  Bu mağduriyetler öyle bir boyuta ulaşmıştır ki YÖK kararı olmasına rağmen idarelerce keyfi olarak sağlık çalışanının bitirdiği bölümü üst öğrenim olarak kabul etmemekte Bu durum ancak mahkemelere başvurarak düzeltilebilmekte, çalışan haklılığı ispatlanabilmektedir.

Son olarak İstanbul  Kanuni Sultan Süleyman E.A. Hastanesinde görev yapan Türk Sağlık-Sen üyesi sözleşmeli hemşire  Serkan Özay'ın Labarotuvar ve Veterinerlik bölümü mezunu bitirmesinin ardından intibak için yaptığı başvuru idare tarafından üst öğrenim olmadığı gerekçesiyle reddedilmişti. Halbuki YÖK'ün 5.1.2011 tarihli ve 1 Sayılı kararı ile söz konusu bölüm tüm sağlık çalışanları için üst öğrenim olarak kabul edilmişti. Bu karara rağmen İdare talebi reddetmiş ve İstanbul İdare Mahkemesi de reddin iptali yönünde açılan davayı da reddetmişti.

Türk Sağlık-Sen İstanbul 5 Nolu Şube tarafından söz konusu mahkeme kararı bozulması istemiyle Danıştay'a götürülmüştü. Danıştay 11. Dairesi verdiği kararda YÖK'ün konu ile ilgili kararının açık olduğuna dikkat çekti. Danıştay kararında intibak başvuru yapan sözleşmeli hemşirenin talebinin reddi yönünde idare işleminin hukuka uyarlılığı bulunmadığından, iptali için açılan davayı reddeden mahkeme kararında hukuki isabet görülmediğine vurgu yapıldı. Açıklanan nedenlerle söz konusu red kararının bozulmasına karar verildi.

Türk Sağlık-Sen olarak diyoruz ki, Ortada apaçık YÖK görüşü olmasına rağmen çalışanların intibaklarını yapılmasında bu kadar mağdur edilmelerini anlamak gerçekten çok zor. Mevzuat yerine keyfiyetin olması hem mahkemelerde iş yüküne neden olmakta, hem de çalışanlar haklarına kavuşmakta zorlanmaktadırlar. Bu konuda Sağlık Bakanlığı da mutlaka harekete geçmeli, hangi bölümlerin, hangi meslek gruplarının üst öğrenimi olduğuna dair bilgilendirici ve uyarıcı bir yazıyı tüm teşkilatına göndermelidir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.