Ürküten Sağlık Raporu! Önlem Alınmazsa..

Bursa Tabip Odası, Bursa'nın yatak sayısından acile başvurma, ameliyatlardan hekim sayısına kadar pek çok konuda sağlık açısından yoğun bakımda olduğunu gösteren rakamları açıkladı. Nüfusu hızla artan Bursa'yı önlem alınmazsa önümüzdeki yıllarda büyük bir sağlık kaosu bekliyor!

Ürküten Sağlık Raporu! Önlem Alınmazsa..
01 Mart 2014 Cumartesi 13:13

 Bursa Tabip Odası, nüfus açısından Türkiye'nin en büyük 4. kenti olan Bursa'nın sağlık raporunu açıkladı. Bursa'nın sağlık alanında çok önemli sorunlarla karşı karşıya olduğunu defalarca dile getiren Bursa Tabip Odası Başkanı Kayıhan Pala, nüfusu hızla artmasına karşın, kentin ne sağlık insan gücü göstergelerinde, ne de hastane yatak sayısı gibi sağlık hizmeti göstergelerinde beklenen düzeyi yakalayamadığını anlattı. Bursa'nın sağlığının masaya yatırıldığı toplantıda, çözü önerileri de sunuldu. İşte Bursa'nın sağlık açısından yoğun bakımda olduğunu gösteren rakamlar...
 
BU RAKAMLAR ÇOK KONUŞULUR
 
- Hastane yatak sayısı Türkiye ortalamasının altında olan Bursa'da 100 bin kişiye 246 yatak düşüyor. Yüz bin kişi başına düşen toplam hastane yatak sayısında ise 41 ili geride bırakıyor.
-Son 5 yılda özzel hastaneler yüzde 50 artarken, kamu sağlık kurumları azalıyor. Bursa'da 2007-2013 yılları arasında kamu hastaneleri 22'den 18'e düşerken, özel hastaneler 8'den 18'e yükseldi.
-Bursa'da yataklı tedavi hizmeti sunan sağlık kurumlarında bulunan 6 bin 570 yatak, ihtiyacı karşılamıyor. Sağlık Bakanlığı 2011 Sağlık Tesisleri Planlama Rehberine göre Türkiye'de 10 bin kişiye 29 yatak düşerken, Bursa'da bu rakam 24'lere indi. 7 bin 949 yatağı bulunması gereken Bursa'da şu anda bin 379 ek yatağa ihtiyaç var.
-Bursa, nüfusa göre toplam hekim sayısında 25. Sıradayken, il geneline düşen sağlık personeli sayısı ise 18 bin 836'da kaldı.
-Bursa 2013 yılı sağlık kurumları muayene sayısıyla da rekor kırıyor. Toplam muayene sayısı 25 milyonu geçerken Bursa'da 2013 yılında 170'e yakın ameliyat yapıldığı ortaya çıktı.
 
KANSERDEN ÖLÜMLER ARTIYOR
 
-Kanserden ölümler artıyor. Son 3 yılda kanser ölümleri yüzde 21'den yüzde 23.3'e çıktı.
-Bursa'da doğum yapan kadınların yüzde 5'e yakını 20 yaşın altında... 2012 yılında Bursa'da 2 binin üzerinde çocuk gelin doğum yaptı.
-Bursa yüksek aşı oranlarıyla da dikkati çekiyor.
- Yalnızca devlet hastanelerinin acillerine yapılan başvuru Bursa'nın toplam nüfusundan fazla! 2013 yılında 9 milyon 309 bin 83 kişi muayene olurken, 2  milyon 789 bin 43 kişi de acil muayeneye başvurdu. Bursa'da 2013 yılında 280 bin 546 kişi de yatan hasta olarak grafikteki yerini aldı.
 
SU VE HAVA KİRLİLİĞİ ALARM VERİYOR
 
Belediyelerde kişi başına temin edilen günlük su miktarı çok düşük olduğu belirlenen Bursa'da tüketilen su miktarlarında da eşitsizlik var. Üstelik su ve hava kirliliği her yıl Türkiye ortalamasının üzerinde bir artış gösteriyor. Kentin doğusuyla batısı arasında bile BUSKİ tarafından sağlanan su miktasında eşitsizlik görülürken Osmangazi'de kişi başına 108 litre, Yıldırım'da 93 ve Nilüfer'de 178 litre su düşüyor. Türkiye ortalaması ise 216 litre... Kömür dağıtımının artmasına paralel olarak artan hava kirliliği de Türkiye'nin üzerinde olan Bursa, kirlilik problemini ciddi bir şekilde yaşıyor.
 
TABİP ODASI'NIN ÖNERİLERİ
 
Bursa'nın sağlık sorunlarıyla ilgili önerilerini de dile getiren Bursa Tabip Odası Başkanı Kayıhan Pala, öncelikle sağlıkta dönüşüm politikalarından vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, "Aile sağlığı merkezlerinin var olan binaları kamu tarafından hizmet sunumuna uygun hale getirilmelidir. Nüfus ölçütü gözetilerek yeni aile sağlığı merkezleri yapılmalıdır. Devlet hastanelerinin kapatılması girişimlerinden vaz geçilmelidir. Sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmak amacıyla başta erişimin önündeki coğrafi engellerin kaldırılması olmak üzere önlemler alınmalıdır.
 
Şehir hastanesi girişiminden vaz geçilmelidir. Bu girişimin çok pahalıya mal olacağı ve tedavi hizmetlerinin özelleştirilmesi ile ilgili çok kapsamlı bir girişim niteliği taşıdığı bilinmektedir" ifadelerini kullandı.
 
Rabia DENİZ/BURSADABUGUN.COM


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.