Üniversitede Çalışan Sağlıkçıların Yer Değişikliği Mağduriyeti YÖK’e İletildi !!

Üniversite hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanlarının , yer değiştirme , eş durumu gibi durumlarda sorun yaşadıklarını dile getiren Aktif Sağlık Sen Elazığ Şube Başkanı Ümit Karataş , sağlık çalışanlarının bu husustaki mağduriyetlerinin giderilmesi için Aktif Sağlık-Sen olarak YÖK’e yazı gönderdiklerini açıkladı.

Üniversitede Çalışan Sağlıkçıların Yer Değişikliği Mağduriyeti YÖK’e İletildi !!
07 Temmuz 2015 Salı 13:23

        Karataş konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi : ''Üniversite Hastanelerinde görev yapmakta olan başta sağlık çalışanları olmak üzere (hemşire , ebe sağlık teknikeri vs) diğer idari personel'in somut kriterler belirlenmediğinden kurumlar arası geçiş başvuruları,eş durumu, sağlık durumu,özür durumlarına bağlı yer değişikliği işlemlerini yapamamaktadırlar. Hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının muvafakatleri keyfi ve sınırsız bir şekilde İdarelerin takdirine bırakılması nedeniyle bazı çalışanlara verilmesi ve çoğunluğuna verilmemesi nedeniyle mağduriyetler yaşanmaktadır.

       Yer değişikliği talepleri boş kadro olmadığı gerekçesiyle çoğu kez reddedilmekte ve bunlarla ilgili açılan davalar İdari ve Bölge İdari Mahkemeleri tarafından kazanılmasına rağmen Üniversite Yönetimlerinin itirazları sonucu tekrar sağlık çalışanlarının Danıştay 'a başvurmaları sonucu kazanılmaktadır ama zorlu ve uzun bir zaman sürecini kapsadığından sağlık çalışanlarının çalışma performans ve kalitesinin düşmekte,Kurumlarından mutsuz ayrılmakta ve tükenmişlik sendromu yaşamaktadırlar.

        Üniversite Hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanlarının bu mağduriyetlerini sonlandırmak adına Aktif Sağlık Sen Elazığ Şubesi olarak; Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığına gönderdiğimiz yazıda, Üniversite Hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanı idari personellerin yer değiştirme ve tayin işlemlerinin yapılacak yasal düzenlemeler ile somut kriterlere bağlanması, açık kadro olması şartının aranmamasını da içerecek şekilde gerekli düzenlemelerin yapılması, böylelikle üniversiteler arası nakil taleplerinde muvafakat verilmemesi nedeniyle yaşanan mağduriyetlerin önlenmesi hususunda talepte bulunduk.''dedi.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.