Üniversite Hastanesi Çalışanları İçin Cumhurbaşkanına Mektup

Türk Sağlık-Sen Üniversite Hastanelerinde döner sermaye ek ödemesi ile birlikte ek ödemede verilmesini engelleyen kanunu onaylamaması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e mektup gönderdi.

Üniversite Hastanesi Çalışanları İçin Cumhurbaşkanına Mektup
13 Kasım 2015 Cuma 22:13

 Türk Sağlık-Sen Üniversite Hastanelerinde döner sermaye ek ödemesi ile birlikte ek ödemede verilmesini engelleyen kanunu onaylamaması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e mektup gönderdi. 
Mektupta 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 3. maddesi 3. fıkrası dayanak gösterilerek bu kararnamenin kapsamına giren ve üniversitelerde görev yapan on binlerce sağlık personeline ek ödeme yapılmamakta olduğu belirtilerek 3 Mart 2011 Tarihinde yürürlüğe giren ÖSYM Kanunu ile Üniversite hastanelerinde görevli personele döner sermaye ek ödemesinin yanında ek ödeme yapılmasının da yolunun açıldığı kaydedildi. Mersin ve Konya Selçuk Üniversitesinde görev yapan sağlık çalışanlarına bu ödemelerin yapıldığı belirtildi.
Mektupta bu düzenlemeye rağmen, TBMM'nin 31.03.2011 tarihli Genel Kurulunda apar topar kabul edilen 6218 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 5 inci maddesi ile üniversitelerde görev yapan on binlerce sağlık personelini yakından ilgilendiren bir konuda aleyhe bir düzenlemeye yer verildiği belirtildi. Mektupta söz konusu düzenleme ile kazanılmış hak teşkil eden bir uygulamaya son verildiği ve personelin ek ödeme hakkının elinden alındığı ifade edildi.
Ayrıca, söz konusu düzenlemenin, ilgili Kanunun 6'ıncı maddesinde hukukun genel ilkelerine aykırı bir şekilde kanun hükmünün geçmişe yönelik uygulanacak olması ile sağlık çalışanlarının bir kez daha mağdur edildiğine dikkat çekildi.
Düzenlemenin Anayasaya aykırı olduğunun hatırlatıldığı mektupta Cumhurbaşkanından Üniversite Hastanesi çalışanlarını mağdur eden, kazanılmış haklarını elinden alan Kanunun düzenlemeyi içeren maddelerinin onaylanmayarak tekrar görüşülmek üzere TBMM'ye göndermesi istendi.
Gönderdikleri mektupla ilgili bir açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci " 3 Mart 2011'de Mecliste bir düzenleme yapılıyor ve bu düzenleme ile Üniversite Hastanelerinde görev yapan on binlerce çalışan döner sermaye ile birlikte ek ödeme de almaya hak kazanıyor. Yani çalışanlar her aya alacakları ortalama 420 TL'lik bir ek gelire kavuşuyor. Fakat TBMM'de 31 Martta Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin kurulmasına yönelik kanuni düzenlemeye ek yapılarak çalışanların bu hakkı elinden alınması son derece haksız bir uygulamadır. 1 ay içinde aynı konu ile ilgili iki farklı düzenleme yapmak meclisimizin saygınlığını da zedeleyen bir durumdur. Biz Türk Sağlık-Sen olarak bu haksızlığın son bulması için Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül'den bu kanunu iade etmesini istedik. Bunun için Mektup gönderdik. Umarız Cumhurbaşkanımız üniversite hastanelerinde görev yapan on binlerce çalışanı sevindirir" dedi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.