Üniversite Hastaneleri 'tam Gün'den Şikâyetçi Degil Mi?

Üniversiteler 'Tam Gün'den şikâyetçi degil mi?

Üniversite Hastaneleri 'tam Gün'den Şikâyetçi Degil Mi?
29 Kasım 2011 Salı 12:11

 Kamuoyunun gündemine yaklaşık iki yıl önce giren, birçok kez yargı kararına konu olan, uygulanması için iki ayrı kanuni düzenleme getirilen Tam Gün Yasası sonrası hizmet açığı ortaya çıktığına dair üniversitelerden Sağlık Bakanlığına resmi bir bildirim yapılmadığı bildirildi.


Kamuoyunun gündemine yaklaşık iki yıl önce giren, birçok kez yargı kararına konu olan, uygulanması için iki ayrı kanuni düzenleme getirilen Tam Gün Yasası sonrası hizmet açığı ortaya çıktığına dair üniversitelerden Sağlık Bakanlığına resmi bir bildirim yapılmadığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Sağlıkta Dönüşüm Programı öncesinde uzman hekimlerde yüzde 10 civarında olan tam gün çalışma oranı, son zamanlarda yüzde 97'ye ulaştı.

Üniversite hastanelerinde ise yaklaşık 13 bin uzman hekimden yüzde 5'inin özel muayenehanesi bulunuyor.

Türkiye'de halen 63 bin 524 uzman hekim çalışıyor. Bu hekimlerden 30 bin 980'i Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde, 12 bin 993'ü üniversite hastanelerinde görev yapıyor.

Ağustos ayında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) öncesinde, muayenehane işleten uzman hekim sayısı Sağlık Bakanlığı hastanelerinde 930, üniversite hastanelerinde 630 idi. Muayenehane işleten uzman hekim oranı, tüm Türkiye için yüzde 3,5, üniversite hocaları arasında yüzde 4,8 olarak gerçekleşmişti.

''Ameliyatlarla ilgili sorun yok''
Sağlık Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, ameliyatlar büyüklüğü ve zorluk dereceleri dikkate alındığında A, B, C, D ve E olmak üzere beş gruba ayrılıyor.

Bunlardan A, B ve C grubu ameliyatlar daha kompleks kabul ediliyor. Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde A, B ve C (orta ve büyük ameliyatlar) grubuna giren günlük ortalama ameliyat sayısı 9 bin 780. Bu ameliyatların 2 bin 13'ü üniversitelerdeki hocalar tarafından gerçekleştiriliyor.

Bakanlık yetkilileri, üniversite hocalarından sadece yüzde 4,8'inin muayenehanesinin bulunduğu ve bu yüzde 4,8'lik oranı oluşturan hocaların karar aşamasında olduğu göz önünde bulundurulduğunda, gerek Bakanlığa bağlı hastanelerden gerekse üniversite hastanelerinden ayrılan hocalar nedeniyle sağlık hizmeti sunumunda herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığına dikkati çekti.

''Bazı anabilim dallarında hizmet verecek hekim kalmadı'' iddiasının da gerçeği yansıtmadığını ifade eden yetkililer, üniversite hastanelerinde çalışan öğretim üyelerinden yüzde 4,8'inin KHK öncesinde muayenehane işlettiğini, bu oranın tüm kamuda çalışan uzmanlar açısından değerlendirildiğinde yüzde 1,4'e, ülke genelindeki tüm uzmanlar dikkate alındığında ise yüzde 1'e tekabül ettiğini dile getirdi.

Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde çalışan 930 uzman hekimden yaklaşık dörtte birinin (232 kişi) muayenehanede çalışma yönünde tercihte bulunarak istifa ettikleri ya da emekli oldukları bildirildi.

Muayenehaneyi tercih etme konusunda, benzer bir oranın üniversite hocaları arasında da gerçekleşeceği tahminini dile getiren yetkililer, muayenehanesi olan 630 hocadan 157'sinin istifa etmesi veya emekli olmasının beklendiğini ifade ettiler.

"Resmi bildirim gelmedi"
Sağlık Bakanlığı yetkilileri, hizmet sunumunda bir olumsuzluk yaşanmaması için gerekli her türlü tedbirin alındığını da bildirdi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ imzasıyla bütün üniversitelere ve Yüksek Öğretim Kurumuna gönderilen, ''Görevinden ayrılan hocalar nedeniyle sağlık hizmeti sunumunda herhangi bir aksaklık veya boşluk oluşma ihtimali bildirildiğinde bu kadrolar için gerekli görevlendirme ve atamaların yapılacağı'' ifade edilen yazıya bugüne kadar resmi bir yanıt gönderilmediği kaydedildi. Tam Gün uygulamasıyla üniversitelerde mesai dışı olan özel muayenelerin zamanla mesai içine çekildiği de belirtildi.

Uygulamayla ayrıca, öğretim üyeliği devam edenler üniversitede eğitim ve araştırma faaliyetinde bulunuyor, ancak döner sermaye faaliyetleri kapsamında gelir elde edilen hizmetlerde çalışamıyor. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.