Uluslararası Afet Kongresinde Müdürlüğümüz Bölgemizdeki Afet Yönetimini Anlattı.

ULUSLARARASI AFET KONGRESİNDE MÜDÜRLÜĞÜMÜZ BÖLGEMİZDEKİ AFET YÖNETİMİNİ ANLATTI.

Uluslararası Afet Kongresinde Müdürlüğümüz Bölgemizdeki Afet Yönetimini Anlattı.
29 Kasım 2014 Cumartesi 09:50

  31 Ekim-2 Kasım 2014 tarihleri arasında Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Sekretaryasının yürüttüğüUluslararası Afet Kongresi’ne katılınmış olup, kongrede Edirne İl Sağlık Müdür V. Dr. A. Muhsin KİŞİOĞLU ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi yetkilileri, Edirne’mizde daha önce yaşanmış olan su taşkınlarındaki acil sağlık hizmetleri deneyimlerini aktarmışlardır.

      Bu kongrede Edirne’nin Meriç nehri havzasında bulunması, aşırı yağışlardan ve kar erimeleri ile Bulgaristan’daki mevcut barajlardan ilave su bırakılması sonucunda yaşanan akarsu taşkınlarını, üç nehrin buluştuğu Edirne’de zaman zaman sıkıntılara yol açtığı anlatılmıştır.

      Bu konu ile ilgili Edirne İl Sağlık Müdürlüğü’nün yine bu kongreye sunulmak üzere hazırlanan çalışma da hakem heyetince uygun görülmüş olup, 01.11.2014 günü( kongre 2.günü) İl Sağlık Müdürlüğümüzce iki oturum halinde sunulmuştur. Bu çalışmada ülkemizin batı sınırında bulunan Edirne’mizin Meriç, Tunca ve Arda nehirlerinin birleştiği mevkide konumlandığı, Bulgaristan topraklarında doğan ve yağış alanları da Bulgaristan’da bulunan bu üç nehrin Edirne kent merkezine yakın bir bölgede birleştiği vurgulanmıştır.

      Yıllık ortalama 5,84 milyar m3 toplam suyun Edirne’mizden geçerek Ege Denizi’ne döküldüğü ve bu nehirlerin büyük bir bölümün kontrolümüzün dışında olduğu, ayrıca nehirler üzerinde kurulu yaklaşık 15 adet baraj bulunduğunu, toplantıya katılımcı olan yabancı ülke delegasyonlarına açıklanmıştır. Ancak bu barajların Edirne’yi taşkınlardan korumadığı, genelde bu barajların enerji amaçlı barajların su düşüş seviyesini maksimumda tutmak için Bulgaristan makamlarının, barajlarda boş bırakılması gereken taşkın hacimlerinin dolu tuttuğu, bu feyezan durumunda tüm taşkın sularının bu baraj kapakları açılarak nehir yataklarına salındığı açıklanmıştır. Bu durum üç nehrin birleşim noktasında bulunan Edirne merkezinde taşkınlara sebep olduğu aşikârdır. Bu taşkın döneminde, Karaağaç mahallesinde, erişimin normal binek araçlarla ve normal ambulanslarla sağlanamadığından dolayı Edirne İl Sağlık Müdürlüğü ile Edirne Garnizon Komutanlığının yaptığı protokol ile 2 adet askeri carier(zırhlı personel taşıyıcısı)’ in acil sağlık hizmetleri ambulansına donanımsal olarak dönüştürüldüğü, bunun dışında 4x4 paletli ambulanslarla da ulaşımın sağlandığı söylenmiştir.

      Ayrıca ilimiz UMKE ekiplerinin eğitimlerinde de yaşanan bu taşkınlar nedeniyle sık sık taşkın tatbikatları yaptırıldığı, bu tatbikatlara Edirne AFAD, EDAK, Silahlı Kuvvetler ve Jandarma ile ortak eğitimler verildiği belirtilmiştir.

     Sonuç olarak; afetlerin önlenmesi ve zararların azaltılması için afet öncesi, afet sırası ve afet sonrasında yapılması gereken idari-yasal ve teknik çalışmaları belirleyen olağanüstü bir olay durumunda uygulama yapabilmeyi sağlayan ve her olayda çıkarılan derslerin ışığında mevcut sistemi geliştiren afet yönetiminin daha da geliştirilmesi belirtilerek sunum bitirilmiştir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.