UEFA’nın "doping"le mücadele sınavında doktor Suçlandı.. !!

UEFA’nın "doping"le mücadele sınavında doktor Suçlandı..

UEFA’nın "doping"le mücadele sınavında doktor Suçlandı.. !!
04 Ağustos 2015 Salı 12:37

Fenerbahçe-Shakhtar Donetsk maçından Kadıköy’de gol sesi çıkmadı.

Ama saha dışından, UEFA'dan “gol” sesleri gelir mi beklentisi başladı.

İkinci maçın hesapları yapılmaya başlanmışken bu da nereden çıktı?

Lucescu’nun Kadıköy’de sahaya sürdüğü Brezilyalı futbolcusu Fred’in, 2 ay öncesinde Şili'de düzenlenen Copa America’da doping yaptığı anlaşıldı da ondan.

Fenerbahçe, itiraz hakkını kullandığını resmen açıklayınca kıyamet koptu!

İçeriden, “uzman” denenlerden kimileri Fenerbahçe’ye  “çabalama kaptan” der gibi ortaya çıktılar.

Yani?

Bundan bir şey çıkmaz!

*****

Avrupa’da hak arayan Fenerbahçe, 3 Temmuz sürecinde, içeriden giden “destek”le doğranmıştı.

Shakhtar'ın CEO'su Sergei Palkin, “destek"ten çok duygulanmış olmalı ki, Fenerbahçe’nin itirazını “zamansız ve sportmenlik ruhundan uzak bir tavır” olarak görmüş.

İyi de, bunun “zamanlı”sı ne?

İtiraz süresi dolduktan sonra yapılacak olanı...

Yani?

Geçti Bor’un pazarı sür eşeği Niğde’ye...

Fenerbahçe, itiraz etmeseydi ne olurdu?

Yanıt, İstanbul Barosu Spor ve Spor Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Emre Kapukaya’dan:

“Fenerbahçe A.Ş., halka açık bir şirket ve SPK mevzuatına tabidir. Buna göre hukuken, şirket tüzel kişiliğinin ve hissedarların hakkını koruyacak iş ve işlemleri yapmayan ya da geciktiren yönetici ve personel sorumlu olur. Ayrıca  UEFA kurallarına göre Fenerbahçe’nin yaptığı başvuru müsabakanın bitiminden itibaren 24 saat içinde yapılmak zorunda. Aksi halde başvuru hakkı kaybedilir. Bu yüzden Fenerbahçe’nin kamuoyuna yansımış bu olay hakkında itiraz hakkını kullanmaktan başka yolu yok. Bunu bilmeden, bilenlerinde bilerek gözden kaçırması ile oluşturulan bu 'gereksiz başvuru' havasını ise UEFA’nın, Fenerbahçe’nin başvurusunu 3 Ağustos’ta karara bağlayacağını açıklaması bir nebze bozmuştur.”

Sonra?

Medyamızın anlı şanlı “çene”lerinden, “kalem”lerinden gelsin atışlar. Bu atışlardan Aziz Yıldırım nasibini alacaktı kuşkusuz. Taraftara selam çakılacak, Fenerbahçe’nin hakkının nasıl savunulduğu dosta düşmana gösterilecekti!

Suçla, Aziz Yıldırım’ı suçlayacağın kadar!.

Zaten bu ülkede birileri birilerini mutlaka suçlayacak, hedef gösterecek; ortada kalan da bunlardan hangisine inanıyorsa, öbürüne tepki koyacak.

(Eczacı/ kalfası, reçetedeki ilaç kendilerinde yoksa, “Bu ilaç bizde yok” demek yerine, “Bu ilaç depolarda bile yok”, “Üretimden kalktı” diyecek; dolayısıyla doktoru “bilmez” yapacak. “Doktor, olmayan ilacı niye yazsın?” sorusuna ise, “Onlar, piyasayı bilmezler” diye yine doktoru hedef gösterecek.)

*****

Yorumlar...

Kamuoyunu bilgilendirme adı altında yapılanlar...

Adların başına eklenen “unvan”lar...

Söylenenlerin gerçek olduğu kanısı/ algısını yaratmalar...

Yorum yapanların içinde “sabıkası” olanlar bir yana, bir de “adsız kahramanlar”ın UEFA’ya akıl vermeleri, yol göstermeleri var:

“Fred’de doping çıkması durumunda kulübüne ceza verilmeyecek. Bireysel olarak en az 1 yıl men alacak.”

(UEFA’nın Cornu denen müfettişinin yaptıklarına baktığımızda, içerideki medyada Fenerbahçe aleyhine çıkan yazı ve demeçlerin delil olarak kullanıldığını görürüz. Medyadaki “görevliler”in yazdıkları, söyediklerinin delil olarak görülmesi ne şahane!.)

*****

Fred’e gönüllü danışmanlık yapan içerideki “uzman”lar haklı çıkar mı?

UEFA, ne derse desin, kendince bir gerekçesi olacaktır.

Gerekçe dediğin ne ki?

Yönetmeliklerden bir “açık” yakalanır, oradan bakan, içeri dalan, “minareyi çalanın kılıfına uydurması” misali, kurtaracağını kurtarır!

Son söz:

UEFA, bilemeyiz ya, Fenerbahçe’yi haklı bulursa, Fenerbahçe hakkında verdiği önceki kararlarda Fenerbahçe’nin haksız olduğunu göstermiş olmaz.

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.