Uçak Ambulans Sayısı 5'e Çıkacak

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 2011'de vatandaşa doğrudan hizmet olarak yansıyan en önemli işlerden birisinin uçak ambulans sistemi olduğunu belirterek, "2 olan uçak ambulans sayısını şimdi 5'e çıkartacağız.

Uçak Ambulans Sayısı 5'e Çıkacak
01 Ocak 2012 Pazar 18:57

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 2011'de vatandaşa doğrudan hizmet olarak yansıyan en önemli işlerden birisinin uçak ambulans sistemi olduğunu belirterek, "2 olan uçak ambulans sayısını şimdi 5'e çıkartacağız. Bu uçak ambulanslardan birisi de çoklu hasta taşıyan bir ambulans uçak olacak" dedi. 

Akdağ, 2011 yılında yapılan vatandaşa doğrudan hizmet olarak yansıyan en önemli işlerden birisinin uçak ambulans sistemi olduğunun altını çizerek, "Bu işe helikopter ambulanslarla başlamıştık. Ardından uçak ambulans sistemini getirdik ve sayısı 2 olan uçak ambulans sayısını da şimdi 5'e çıkartıyoruz. Bu uçak ambulanslardan birisi de çoklu hasta taşıyan bir ambulans uçak olacak" diye konuştu. 

Akdağ, bu yıl hastanelerde randevu sistemini başlattıklarını, sisteme girmemiş olan bir tek İstanbul'un kaldığını ifade ederek, İstanbul'un da 1-2 ayda sisteme girmiş olacağını kaydetti. Sistemle ilgili bazı dedikodular bulunduğunu söyleyen Akdağ, şunları söyledi: 

"Bazı muhalif örgütler bunu yaptı. 'Vatandaş 4 lira randevu sisteminden dolayı ödeyecek' diye, ama böyle bir şey kesinlikle yok. Sizin telefonunuzun normal konuşma ücreti ne ise onu ödüyorsunuz. İlk randevu alanlar için bu ortalama 5-6 dakika tutuyor. Daha sonraki randevularda sizinle ilgili bilgiler sisteme girmiş olduğundan süre azalıyor, 3-4 dakikada randevu alınma imkanı oluyor. Bu, müthiş bir kolaylık vatandaşımız için. Hangi ilde, hangi ilçede olursanız olun, istediğiniz herhangi bir hastaneden randevu alabiliyorsunuz ve gittiğinizde doktorunuz sizi bekliyor. İsme randevu alınıyor, uzmanlık alanına ve hastaneye randevu alıyorsunuz. 

Tüm bu sistemlerin istediğimiz gibi tıkır tıkır işlemesi için vatandaşlarımızın ihtiyaç olmadıkça hastanelere başvurmaması gerekir. Vatandaşlarımız, hastane gerektiren, ciddi uzmanlık bilgisi gerektiren bur durumları yoksa aile hekimlerine gitmeliler." 

Tam Gün ile ilgili de Akdağ, uygulamanın Üniversite ayağında sürekli bir karşı çıkış, CHP'nin direnmeleri, tabip örgütünün direnmeleri, üniversitelerde sayısı az da olsa bazı hocaların, öğretim üyelerinin direnmeleri, Anayasa Mahkemesinin aldığı kararlar, gerekçeleri farklı yorumlanabilen kararlar, Danıştay'ın aldığı farklı kararlarla istenilen sonuca ulaşılamadığını söyledi. Akdağ, şu değerlendirmede bulundu: 

"Üniversitelerimizde şu anda aşağı yukarı 12 bin civarında, 12 bini aşkın öğretim üyesi var, vakıf üniversitelerini çıkarırsanız 11 bin civarında, bu 11 bin kişiden de sadece bin kişi var, dışarıda çalışmayı seçen, hastanelerde de eğitimci olarak kaldılar onlar. Bu sayı 700'ler civarındaydı, şimdi bin civarında, azalıyor, çoğalıyor biraz. Ama sonuçta 11 binin 12 binin içinde demek ki 600'den 800'den bin kişiden bahsediyoruz. Sesleri çok gürültülü çıkıyor ama. 

Güya vatandaş Üniversite hastanesine gittiğinde hocalara ulaşamıyormuş. Evet bu bin hocaya ulaşamıyor. Eskiden bunlara para vererek ulaşıyordu, şimdi bütün geri kalan 10 bin hocaya parasız ulaşıyor artık. Bu bin hocaya da ulaşamıyor. Çünkü bu çeşit çalışmada dışarıda muayenehane ya da özel hastane varsa ilişkinin para üzerine kurulu olduğunu hepimiz biliyoruz. Buna karşı belki yeni düzenlemeler de yapacağız, bir ücretli çalışma modeli getirmeyi planlıyorduk, biliyorsunuz. 

Neticede şunu söyleyebiliriz, bugün üniversitelerde çalışan 10 bin öğretim üyesi uzmanımız ki içlerinde hocalarımız var bunların, Sağlık Bakanlığında çalışan 32 bin uzmanımız, yaklaşık 42 bin kişi muayenehane ya da özel para verme şartı olmaksızın vatandaşlarımıza artık kamuda hizmet ediyor."  
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.