Türkiye'nin Sağlık Haritası Çıkarılıyor..

Sağlıklı Kentler Birliği tarafından hazırlanan 'Kent Sağlık Göstergeleri Çalışması' ile Türkiye'nin sağlık profili ortaya konuluyo

Türkiye'nin Sağlık Haritası Çıkarılıyor..
11 Nisan 2013 Perşembe 14:03

Sağlıklı Kentler Birliği tarafından hazırlanan 'Kent Sağlık Göstergeleri Çalışması' ile Türkiye'nin sağlık profili ortaya konuluyor. Yaşam standartları yüksek kentler oluşturabilmek için yerel yönetimlere öncülük eden Sağlıklı Kentler Birliği'nin Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı ile birlikte yürüttüğü Kent Sağlık Göstergeleri Çalışması'nın, yerel yönetimlerin çalışmalarına önemli bir ışık tutacağı belirtildi.

 Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin başkanlığında yapılan birlik encümen toplantısında 'Kent Sağlık Göstergeleri Çalışması' ele alındı. Türkiye genelinde kurum ve kuruluşlardan toplanan veriler doğrultusunda hazırlanan haritalarla 81 ile ilişkin çarpıcı bilgilerin ortaya çıktığı belirtildi. Kent sağlığını ilgilendiren 91 farklı gösterge kapsamında bilimsel verilere dayanan haritalarla şehirlerin sağlığının gözler önüne serildiği çalışmanın ülkenin kent sağlığına ilişkin bir atlas niteliği taşıdığı ifade edildi.

 Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Birliğin bir ilke imza atarak belediyelere ve kamu kuruluşlarına önemli bir kaynak sunduğunu, Kent Sağlık Göstergeleri çalışmasının yol haritası olarak üretilen hizmetlere yön vereceğini vurguladı. Türkiye'de Kent Sağlık Göstergeleri Çalışması'nın Sağlıklı Kentler Birliği tarafından yakın zamanda kitap haline getirilerek ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılacağı bildirildi.

 Birlik encümeninde görüşülen bir diğer konu ise 24-25-26 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek 'Muğla Buluşması' oldu. 'Yerel Yönetimler, Çok Sektörlü Yaklaşım ve Katılımcılık' başlıklı buluşmada sağlık 2020 politikaları, Yeni Belediyeler Kanunu'na yaklaşım, yeni yasal düzenlemeler ve kent yönetimine katılımcılık konuları tartışılacak, önerilerde bulunarak, üyeler arası bilgi ve birikimler paylaşılacak. Yürürlüğe giren yeni Büyükşehir Belediyeler Kanunu ve yasanın getireceği düzenlemeler, yerel yönetimler birliği olan Sağlıklı Kentler Birliği'nde de değişikliklere sebep olacak.

  Birlik üyesi belediyelerden Aydın, Denizli, Hatay, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Trabzon büyükşehir belediyesine dönüşürken, Antalya, Bursa, İzmir Büyükşehir belediyelerinin sınırları il mülki sınırları olacak. Yasanın uygulanmaya başlamasıyla Sağlıklı Kentler Birliği'nin Türkiye'de başlattığı 'Sağlıklı Kentler Hareketi' daha geniş kitlelere ulaşmış olacak. Yerel yönetimlerin yetkilerinin artmasıyla ise Dünya Sağlık Örgütü Sağlıklı Şehirler Ulusal Ağları'nın üzerinde durduğu kent yönetimine katılımcılık daha fazla önem kazanacak.

(CİHAN)
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.