Türkiye'nin İlk "saç Cerrahı"

Dünyada saç cerrahisi alanında en itibarlı diploma kabul edilen ''American Board of Hair Restoration Surgey'in (ABHRS)'' düzenlediği yeterlilik sınavını geçen Türk dermatolog, bu alanda uygulama yapmaya yetkin gösterilen hekimler arasında…

Türkiye'nin İlk
01 Temmuz 2016 Cuma 13:42

Dünyada saç cerrahisi alanında en itibarlı diploma kabul edilen ''American Board of Hair Restoration Surgey'in (ABHRS)'' düzenlediği yeterlilik sınavını geçen Türk dermatolog, bu alanda uygulama yapmaya yetkin gösterilen hekimler arasında yer aldı.
     Şu anda dünyada Amerikan Board diploması alan 150 hekim arasına giren Dermatoloji Uzmanı Dr. Ekrem Civaş, hem dünyada hem de Türkiye'de bu diplomayı alan ilk Türk hekim oldu.
     Civaş, saç cerrahisinin içine saç ekimi, yanık sonrası ciltteki bölgeye saç nakli yapılması, kaş, kirpik ve bıyık nakli gibi pek çok uygulamanın girdiğini söyledi.
     Vücudun neresinde olursa olsun kıl nakline ihtiyaç duyulan tüm operasyonların saç cerrahisi ile yapıldığını ifade eden Civaş, bu nedenle uygulama alanının çok geniş olduğunu belirtti.
     Civaş, Saç cerrahisine ilk defa 1940'lı yıllarda Japonya'da bir dermatolog tarafından, kasık bölgesinde yanığı olan bir kadın hastaya koltuk altındaki kılların nakledilmesiyle başlandığını söyledi. Operasyonu gerçekleştiren dermatoloğun İkinci Dünya Savaşı'nda hayatı kaybetmesiyle bilimsel yayının dünyada çok yer almadığını ifade eden Civaş, daha sonra 1970'li yıllarda ABD'li bir doktorun ilgili yayınlara ulaşarak, başka bir hastanın kafasının arka kısmından saç tellerini toplayarak ön kısmına naklettiğini söyledi. Saç olmayan bölgelere nakledilen saç tellerinin tutmasıyla saç cerrahisinin başarılı bir şekilde uygulanmaya başlandığını belirten Civaş, özellikle 1990'lı yıllardan itibaren saç adalarının keşfiyle birlikte yüzde 100 doğal sonuçların alınmaya başlandığını dile getirdi.
     Civaş, Uluslararası Cerrahi Birliği Toplantısı'nda bu konuya yeterlilik ve standart getirilmesinin kararlaştırıldığını belirterek, 1995 yılında Amerikan Dermatolojik Akademisi, Amerikan Plastik Cerrahi Akademisi, Uluslararası Saç Cerrahi Birliği ve Amerikan Cosmatic Cerrahi Akademisi tarafından kurulan ''American Board of Hair Restoration Surgey'in (ABHRS)'' kurularak sertifikasyon programına başladığını anlattı.
     Saç Cerrahisi Yeterlilik diplomasının ilk olarak 1996 yılında verildiğini bildiren Civaş, ''Sınavlar yılda bir kere düzenlenip, adaylarını sadece saç cerrahisi alanında psikometrik ve istatistiksel olarak geçerli bir sınava tabi tutarak bu alanda yeterliliklerini belirler. Sınav, saç cerrahisinin tüm alanlarına hakim, güvenli ve estetik birikime sahip doktorları ayırt etmek amacını güder'' diye konuştu.
    
     -''Başvuru için hekim 500 saç cerrahisi uygulaması yapmış olmalı''-
    
     Civaş, her hekimin de başvuruda bulunamadığını, başvuru için belli koşullar olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
     ''Hekimin başvuru gününe kadar toplamda 500 vakaya saç cerrahisi yapmış olması gerekiyor. Bu 500 vakanın da kayıt altına alınmış olması, hastanın yaşından saç sıklığına, saç tipinden saçın dökülme nedenine kadar hastanın tüm bilgilerinin de kayıtlı olması isteniyor. Uygulamanın, gelişen komplikasyonların da ayrıntılı olarak belirtilmesi gerekiyor.
     Bunun dışında 10 ayrı vakanın da uygulama öncesi ve sonrası fotoğraflarının olması gerekiyor.
     Öte yandan bu diplomayı alan iki hekimin de referans mektubu isteniyor.
     Acil müdahale ile ilgili hekimin sertifikasının olması gerekiyor.
     Uluslararası Cerrahi Birliği'nin en az iki kongresine katılmış olmak şartı da aranıyor. Bu şartların tamamlanmasından sonra başvuruda bulunuluyor ve komisyon tarafından hekimin başvurusunun kabul edilip edilmediği kararlaştırılıyor.
     Başvurunun kabulünden sonra 200 sorudan oluşan yazılı ve uygulamalı sözlü sınav yapılıyor. Sözlü de sözde bir uygulama üzerinde hekimin başarısı incelenerek puan veriliyor.
     Sınavdan yeterlilik alan uzmanların 4 yıl ara ile resertifikasyon sınavına tabi tutulması gerekiyor.''
    
     -''Benim değil, Türkiye'nin başarısıdır''-
    
     Sınavın oldukça kapsamlı olduğunu ve alınan saç cerrahisi diploması ile hekimin alanda uluslararası yeterlilik unvanı kazandığını dile getiren Civaş, ''Bu Türk hekimlerinin, dünya standartlarında olduğunun bir göstergesidir. Benim değil, Türkiye'nin başarısıdır'' dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.