Türkiye'de Tüm Kadınlara Ücretsiz Kanser Tarama Testi Müjdesi..

Türkiye’de 81 ilde kadınlara ücretsiz rahim ağzı kanserleri taramalarında yeni ve etkin bir metot olan ‘HPV DNA’ testi yapılacak

Türkiye'de Tüm Kadınlara Ücretsiz Kanser Tarama Testi Müjdesi..
08 Nisan 2014 Salı 09:54

Ra­him ağ­zı kan­ser­le­ri ta­ra­ma­la­rın­da ye­ni ve et­kin bir me­tod olan ‘HPV DNA­’ tes­ti kul­la­nıl­ma­ya baş­la­ya­cak. Bu kap­sam­da An­ka­ra ve İs­tan­bu­l’­da iki la­bo­ra­tu­var hiz­met ve­re­cek.

Tür­ki­ye Halk Sağ­lı­ğı Ku­ru­mu Kan­ser Dai­re Baş­ka­nı Doç. Dr. Mu­rat Gül­te­kin, ka­dın­lar­da gö­rü­len ra­him ağ­zı kan­ser­le­ri­nin HPV (Hu­man Pa­pil­lo­ma Vi­rus) HPV adı ve­ri­len bir en­fek­si­yon ne­de­niy­le ge­liş­ti­ği­ni söy­le­di.

Bu en­fek­si­yonun vü­cu­da yer­leş­tik­ten 5-6 yıl son­ra ra­him ağ­zın­da hüc­re­sel bo­zuk­luk­la­ra ne­den ol­du­ğu­nu an­la­tan Gül­te­kin, bu­nun 10 yıl içe­ri­sin­de kan­se­re yol aça­bi­le­ce­ği­ni ifa­de et­ti.

Bu kap­sam­da va­tan­daş­la­rın da ma­yıs ayın­dan son­ra ra­him ağ­zı kan­ser ta­ra­ma­la­rı­nı yap­tır­mak için ai­le he­ki­mi­ne baş­vu­ra­bi­le­ce­ği­ne dik­ka­ti çe­ken Gül­te­kin, bu test­le­rin üc­ret­siz ya­pı­la­ca­ğı­nı ve ai­le he­kim­le­ri ara­cı­lı­ğıy­la la­bo­ra­tu­var­la­ra gön­de­ri­le­ce­ği­ni bil­dir­di.

En sık görülen kanser türü

Gültekin, ‘’81 ilde tüm aile hekimlerine bu testlerin dağıtımı yapılacak. Analizleri söz konusu iki laboratuvarda yapılacak. Hastalardan alınan örneklerde HPV’nin olup olmadığını, varsa hangi genotipe ait olduğu tespit edilecek, aynı örnek üzerinde refleks smeari de çalışılacak, 10 gün içerisinde tüm raporlar aile hekimlerine bildirilecek’’ dedi. Rahim ağzı kanserinin kadınlarda en çok görülen kanserler arasında ilk 10’da yer aldığına işaret eden Gültekin, Dünya Sağlık Örgütü’nün rahim ağzı kanserlerinde tarama yapılmasını önerdiğini ve taramaların 30 yaş üstü kadınlarda 5 yılda bir kez yapıldığını söyledi.

SERDA KIVILCIM - BUGÜN GAZETESİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.