Türkiye’de Neden İstifa Geleneği Yok...

Türkiye’de neden istifa geleneği yok.

Türkiye’de Neden İstifa Geleneği Yok...
08 Eylül 2012 Cumartesi 08:44

Hata yapanın istifası bir yenilgi mi?


Afyonkarahisar’da, 25 acemi asker patlayan cephanelikte şehit oldu. Olayda ihmal zinciri ortaya çıktı, ancak 3 gündür tek sorumlu ortaya çıkmadı. ÖSYM’de de peş peşe hatalar oldu. Ancak Başkan Ali Demir’in istifası konuşulmadı bile. Oysa Kıbrıs Rum Kesimi’nde bile benzer bir patlama 3 koltuğu götürmüştü. Larnaka’da 2011’in temmuz ayında patlama meydana gelmiş, 12 kişi ölmüş, 30 kişi yaralanmıştı. Sıcak havadan kaynaklanan patlamaya rağmen Rum Savunma Bakanı Costas Papacostas, Genelkurmay Başkanı Petros Tsalikidis ve Dışişleri Bakanı Marcos Kipriyanu istifa etmişti. 

 ‘Kendisine fatura etmeli’ 
Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şaban Ali DÜZGÜN: 

DİNİ açıdan bakacak olursak, birey olma ve birey olmanın onuruyla başarılarımızla taçlandırma geleneği henüz oluşmadı. Bizim kültürümüzde, insanların hangi gruba ya da hangi partiye ait olduklarını tanımlamak ise kimlik haline geldi. Kişilerin kendi kişisel kimlikleri ya da başarıları ikinci sıraya atılıyor. Herkes total tarihe ve total başarılara kendisini tapulama arzusu içerisinde. Oysa tek tek birey olma Kuran-ı Kerim’in temel felsefesidir. Herkesin kendi kişisel tarihini yazma ve onu başarılarıyla onurlandırması, başarısızlık durumunda ise bunu yine çevresine değil tek başına kendisine fatura ederek istifa etmeyi öğrenmesi gerekiyor.

‘Suç hep başkalarındadır’ 
Uluslararası Yönetim Danışmanı Fazıl ORAL: 

 İÇİNDE bulunduğunuz ortamda sadece başarılı olmak abartılarak insanların gözüne sokuluyor. Her insan ‘Ben her şeyi çok iyi yapamam’ diyebilmelidir. ÖSYM Başkanı ‘Eğer bir sorun varsa ben istifa ederim’ diyor. Çünkü ortada onun için sorun oluşturan bir durum yok. Bizim toplumumuzda suç hep başkalarındadır. Çocukluk döneminde evde dahi eşitlik kurulamaz. Çocuklar böyle büyüdüğünde sorumluluk almaz. Denetleme mekanizmaları işte bunun için çok önemlidir. Albay, emekli olur ama apartmanda hâlâ, ‘Sayın albayım’ denir. Emekli valiye ‘Sayın valim’, bakana ‘Sayın bakanım’ denilir. Mezarlıklarda bile, ‘Emekli PTT müdürü’ yazar. Herkesin eşit olacağına inanılan yere yani ahirete bile mevki-makam götürmeye kalkarız. Biz, kurnazlığın takdir edildiği bir toplum olduk.

‘Kültürel yozlaşma’ 
Seçilmiş ve Atanmışları İzl. Der. B. Ali DOĞAN: 

TÜRKİYE’de kültürel yozlaşma nedeniyle insanlar artık özeleştiri yapmadan yaşamayı seçiyor. Güney Kıbrıs’ta geçen yıl yaşanan patlamada içişleri bakanı, genelkurmay başkanı dahil üst düzey yöneticiler istifa etmişti. Bizde istifa diye bir şey yok. Eski Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’in oğlu Milletvekili Murat Sökmenoğlu istifa etmişti. Onun dışında da hafızamızda başka isim yok. 
Oysa bize göre yaptığımız denetimlerde istifa etmesi gereken yüzlerce isim var. İstifa müessesesi ülkemizde gelişirse, işte o gün biz çağdaş medeniyetler seviyesine çıkacağız. 

‘Hesap sorma yok’ 
Türkiye Etik Değerler Mer. B. Av. Ural AKÜZÜM: 

AB ülkeleri ve Japonya gibi özel kültürel gelenekleri olan ülkelerde topluma hesap verme sorumluluğu var. Toplum da bu kişileri hesap sorma yoluyla istifaya zorluyor. Türk toplumunda ise hesap sorma geleneği olmadığı için seçilmiş ve atanmışlar da hesap verme ihtiyacı duymuyorlar. Bu sorumluluklarını yerine getirmiyorlar. Ciddi mağduriyetlere yol açan bu kişiler hakkında mutlaka gelişmiş ülkelerdeki gibi bir toplumsal yaptırım mekanizması işlemelidir. Türkiye’de şu anda binlerce yöneticinin istifa etmesi gerekir. 1 yılda hatalardan dolayı bedel ödeyen var mı? Yok. Bu sorunun cevabını herkes çok iyi düşünmelidir. 

Afyon’un rütbesi düşürüldü 

UZMANLIĞI “bakım” olan Albay Veysel Özbay, 2 yıldan fazla süredir Afyon’daki görevini sürdürüyor. 4. Mühimmat Bölge Komutanı olarak görev yapan Bakım Albay Veysel Özbay’ın bağlı bulunduğu garnizona daha önce tuğgeneral rütbesinde komuta ediliyordu.

  
HABERTÜRK
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.