Türkiye'de Kobaylar Değişiyor!..

İnsan yerine domuz ve koyun kobay olarak kullanılacak

Türkiye'de Kobaylar Değişiyor!..
İstanbul'un Avrupa yakasında dört yıl önce açılan Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'ne  yerli stent ve balon kateterlerin koyunlar üzerinde test edileceği Ar-Ge labaratuvarı kuruluyor.

İstanbul Avrupa yakasında 4 yıl önce açılmış olmasına rağmen hasta yoğunluğunu karşılamakta zorlanan Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'ne Deneysel Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) Labaratuvarı kuruluyor. İhalesi tamamlanan Ar-Ge labaratuvarında, girişimsel kardiyoloji operasyonları için Türkiye'de üretilen ve üretilecek olan ilaç, stent, balon kateter gibi tıbbi malzemeler, koyun ve domuzlar üzerinde test edilecek.

İnsan yapısına en yakın kalp ve damara sahip olması nedeniyle Türkiye'de üretilen stent ve balon kateterler, önce anjiyo cihazlarıyla domuz ve koyunlara takılacak. Stentler takıldıktan sonra işaretlenip doğal ortama salınacak hayvanlara her ay eko yapılacak. Belli bir süre sonra da otopsiyle bu tibbi malzemenin organlarda yarattiği olumlu olumsuz etkiler tespit edilip, insanda uygulanılabilirliği test edilecek. Böylece tıbbi malzemelerin sertifikalandırılması yolu ilk kez Türkiye'de de açılmış olacak.

İHALE TAMAMLANDI 
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu İstanbul Bakırköy Bölgesi Genel Sekreteri Doç. Dr. İhsan Bakır, "Girişimsel kardiyolojide hayat kurtaran sent ve balon kateter gibi her bir cihazın Devlet'e maliyeti 80 bin TL. Bu labaratuvar, ithalatı azaltacağı gibi sanayimizin ürettiği ama labaratuvarlardan geçmediği için patenti alınamayan kalp damar hastalıkları konusunda üretilen tıbbi malzemelerin, İSO standartlarına göre sertifikalandırılmasını sağlanmış olacak. Yerli ürünlerimizi, insan sağlığı adına test etmiş ve geliştirilmesini de sağlamış olacağız" dedi. Bakır, Devlet Planlama Teşkilatı ve İstanbul İl Özel İdaresi tarafından 10 milyon TL bedelle yapılacak olan Ar-Ge Labaratuvarı'nın temelinini, en geç Mayıs başında atılmış olacağını belirtti.


AHTYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması