"türkiye'de Dilsizlik Tarihe Karışacak"...

"Türkiye'de dilsizlik tarihe karışacak"

04 Ekim 2012 Perşembe 15:35

Yeni uygulama sayesinde işitme engelli olarak doğan bebeklere erken tanı konulabilecek ve...

Yeni Sağlık Uygulama Tebliği ile “Hastanelere Yenidoğan İşitme Tarama Cihazı kurulma şartı” getirildiğine dikkat çeken Siser İşitme Merkezleri Genel Müdürü Mahfuz Ağaç, ”Ülkemizde dilsizlik artık tarihe karışacak” dedi.

HER YIL 4 BİN ENGELLİ BEBEK DOĞUYOR 
Yeni uygulama sayesinde işitme engelli olarak doğan bebeklere erken tanı konulabileceğini ifade eden Mahfuz Ağaç ,”Erken teşhis sayesinde bebekler erken yaşta işitme cihazı kullanma şansına kavuşacak. Duyan çocuk da konuşabilecek. Çünkü Halka arasında lal olarak nitelenen kişiler duyamadıkları için konuşamıyor” dedi. 

Resmi Gazete’de yayımlanarak Yürürlüğe giren “Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına dair Tebliğ (SUT)” ile işitme sektöründe önemli gelişmeler yaşanıyor. Yeni tebliği değerlendiren Siser İşitme Merkezleri Genel Müdürü Mahfuz Ağaç, yönetmelik ile “Hastanelere Yenidoğan İşitme Tarama Cihazı kurulma şartı” getirildiğine dikkat çekerek,”Ülkemizde dilsizlik artık tarihe karışacak” ifadesini kullandı. Mahfuz Ağaç, şöyle devam etti: 

“Çünkü duyan çocuk konuşabilecek. Halk arasında lal olarak nitelenen kişiler duyamadıkları için konuşamıyor. İşitme engeli olan çoçukların cihazlandırılması için ilk 6 ay çok önemli. Erken teşhis ile çocukların rahat duyması sağlanacak ve dilsizlik sorunu da ortadan kalkmış olacak.” 

İŞİTME CİHAZLARINDA KATKI PAYI ARTIRILDI 
Bu arada, Yeni tebliğ ile işitme cihazı katkı payları da artırıldı. İşitme cihazı alan vatandaşlara, SGK tarafından ödenen katkı payı, yetişkinler için 550 Liraya, çocuklar için ise 990 Liraya kadar çıktı…2008 yılından bu yana ödenen katkı payı 300-400 lira arasında bulunuyordu. Böylece, katkı payı yetişkinler için yüzde 83, çocuklar için de yüzde 230’lara varan oranlarda artırılmış oldu. 

HER YIL 4 BİN ENGELLİ BEBEK DOĞUYOR 
Yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de her yıl 1 milyon 300 bin civarında bebek doğduğunu, bebeklerin yüzde 3’ünde (yaklaşık 4 bin) ise işitme engeli bulunduğuna dikkat çeken Mahfuz Ağaç, “Sağlık Bakanlığı, yenidoğan işitme tarama projesi ile işitme engelli olarak doğan bebeklere erken tanı konulabiliyor. Erken teşhis sayesinde bebekler erken yaşta işitme cihazı kullanma şansını buluyor. Ayrıca çocuklar için 990 liraya kadar yükseltilen katkı payı ile aileler çocuklarına daha kaliteli cihaz alabilecek, çocuklar daha rahat duyabilecek. Erken yaşta İşitme cihazı kullanan bebekler topluma kazandırılmış olacak” diye konuştu. 

İŞİTME ENGELLİ VATANDAŞ ARTIK DAHA RAHAT DUYABİLECEK 
Mahfuz Ağaç, yeni tebliğin, istenilen düzeyde olmazsa da daha kaliteli işitme cihazlarının kullanılmasının yolunu açtığını ve vatandaşların mağduriyetinin azalacağını söyledi. Sağlık Bakanlığı tarafından 24 Eylül 2011 tarihinde çıkarılan yönetmeliği de anımsatan Ağaç, “2011’deki yönetmelik ile sektör disiplin altına alındı. 

Yeni çıkan tebliğ ile de devletin ödediği katkı payları artırıldı. Bu da işitme engelli vatandaşların ortalama 1.500-3.000 Lira arasında değişen kaliteli işitme cihazlarını alma şansını artırdı. İşitme engelli vatandaş artık daha rahat duyacak. Kendi hayatını daha rahat idame ettirecek. Sosyal hayata katılabilecek. Devlete yük olması ortadan kalkacak” ifadelerini kullandı.

DİJİTAL CİHAZLARIN ÖNÜ AÇILDI
Yeni Sağlık Uygulama Tebliği ile dijital işitme cihazlarının kullanımının önünün açıldığını da ifade eden Mahfuz Ağaç, “Artık Analog cihazların ödemesi yapılmayacak. Yıl sonuna kadar Trimerli digital işitme cihazlarının ödemesi yapılacak. 2013 başı itibarı ile sadece programlanabilir dijital işitme cihazlarının ödemesi yapılacak ve hastalar daha rahat edecek” şeklinde konuştu. 

HABERTÜRK
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.