Türkiye, sağlıkta 20 yıl öncesine dönüyor..

PROF. SUAT ÖKTEM, “ÖNEMLİ OLAN, BİR DOKTORUN HASTAYA AYIRDIĞI ZAMAN. TÜRKİYE’DE HASTAYA ZAMAN AYIRMA SORUNU VAR. TÜRKİYE 15-20 YIL ÖNCESİNE YENİDEN DÖNECEK VE BÜTÜN BİRİKİMLER HEBA OLACAK DİYE ENDİŞELENİYORUZ.” DİYOR.

Türkiye, sağlıkta 20 yıl öncesine dönüyor..
03 Haziran 2015 Çarşamba 12:55

Sağlık alanında yaşanan sorunların çözüme kavuşturulmaması ve son olarak artan şiddet olaylarının artık dayanılmaz bir duruma geldiğini belirten Prof. Suat Öktem, yaklaşık 20 yılın birikimiyle sağlıkta gelinen noktanın artık tersine bir şekilde geriye doğru gittiğini, bunun da kendilerini tedirgin ettiğini söyledi. 

Türk Nöroşirürji Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda Kayseri Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Suat Öktem, “Eskiden yurtdışından hastalar Türkiye’ye gelir ameliyat olurdu, ancak bu durum tersine işlemeye başladı. Ne yazık ki, Türkiye sağlıkta yine 20 yıl öncesine dönmeye başladı. Çünkü öğretim görevlileri, doktorlar bıkmış durumda. Kısacası önlem alınmazsa sağlıktaki yıllara dayanan birikimimiz tehlikede.” dedi.

Daha önce katıldıkları bazı konferanslarda yurtdışından Türkiye’ye hastaların geldiğini belirttiklerini ve bununla da övündüklerini kaydeden Öktem, şunları söylüyor: “Eğer Türkiye’de sağlık mevcut şekilde devam ederse bu ülkeye yazık edilmiş olur. Çünkü biz buralara 20 yıllık bir birikimle ulaştık. Dünyanın önemli noktalarında görev yağan hocalarımız var. Örneğin insanlar yurtdışından kaliteli ama ucuz sağlık hizmetini almak için Türkiye’ye geliyor. Bazı ülkelerde bizde bin 500 lira olan ameliyat ücreti 65 bin lira civarında. Sigorta kurumları da göz önüne alındığında Türkiye, bu ameliyatların daha kaliteli ve ucuza geldiği için tercih ediliyordu. Ancak sağlıkta yaşanan son tablo ve gelişmeler bu birikimi yeniden tersine çevirecek diye endişeliyiz. Çünkü kanunlar zorlaştı. Sağlıkta şiddet arttı, doktorların iş yükü arttı. Sağlık çalışanları sıkıntılı. Türkiye’de hasta başına düşen doktor sayıları bile hesaplanırken yanlış yapılıyor. ‘Kaç hekim var, kaç hasta var, çarp, böl, çıkar işte sonuç!’ anlayışı doğru değil. Bu şekilde sağlıkta kaliteyi ya da hizmeti ölçemezsiniz. Önemli olan bir doktorun hastaya ayırdığı zaman. Türkiye’de hastaya zaman ayırma sorunu var.  Doktorların amacı kaliteli sağlık hizmetini hastaya ulaştırmak. Türkiye 15-20 yıl öncesine yeniden dönecek diye bütün birikimler heba olacak diye endişeleniyoruz. Bu ülkenin sağlıktaki birikimlerine yazık. Bu konuda ilgililer gerekli önlemleri alıp, adımları atmalı. Bu iş böyle devam edemez.”

SAĞLIKÇILARA YÖNELİK ŞİDDETTE, SİYASİ OTORİTE SORUMLULUK ALMALI

Sağlıkta şiddet olaylarının giderek artmasının da düşündürücü bir tablo olduğunu belirten ve Samsun’da Dr. Kamil Furtun’un öldürülmesi olayına bir kez daha tepki gösteren Öktem, “Söyledik ve bir kez daha söylüyoruz, katil katildir. Devlete sıkılan bu kurşun olayının tekrarlanmaması için siyasi otoriteyi sorumluluk almaya ve sorunun çözümüne katkı vermeye kamuoyu önünde davet ediyoruz. Ve uyarıyoruz; bundan sonraki süreçte gerekli tedbirler eksiksiz olarak alınmadığı takdirde olacaklardan hekimler sorumlu olmayacaktır. Çünkü artık Türk hekimlerinin sabrı zorlanmaktadır, tükenme noktasına gelmiştir.” diye konuştu. ZAMAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.