Türkiye’ Deki Fizyoterapistler Mesleğini İcra Edemiyor!

TÜRKİYE’ DEKİ FİZYOTERAPİSTLER MESLEĞİNİ İCRA EDEMİYOR!

Türkiye’ Deki Fizyoterapistler Mesleğini  İcra Edemiyor!
20 Ekim 2014 Pazartesi 13:24

    Ülkemizde bulunan yaklaşık 10 bin fizyoterapist, dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi mesleğini icra etmek istiyor. Ancak olumsuz sağlık politikaları nedeniyle fizyoterapistler hem mesleklerini icra etme konusunda hem de istihdam alanında ciddi sıkıntılar yaşamaktadır.
     Kanun ve yönetmelikte yer alan hukuki düzenlemelere rağmen fizyoterapistler farklı branş hekimleri ile çalışamamakta ve fizyoterapi programını planlayamamaktadır.
Dünyanın en saygın meslekleri arasında yer alan fizyoterapistlik mesleği maalesef ülkemizde yeterli değeri görmemekte ve sağlık politikaları nedeniyle suistimal edilmektedir.
     Dünyanın  diğer  ülkelerinde hastaların  fizyoterapiste direkt  ulaşıp tedavi görme imkanı varken, ülkemizde bir hastanın fizyoterapiste direkt ulaşması maalesef imkansızdır.
Ülkemizde fizyoterapistlerin lisans öğrenimleri sırasında aldıkları eğitim ,her branş hastasına ayrı ayrı fizyoterapi programını uygulayacak ve planlayacak yeterliliği sağlamaktadır.
1 Mayıs 2014 tarihinde yayımlanan genelge ile fizik tedavi kotasının düşürülmesi ile birlikte onlarca fizyoterapist işten çıkarıldı. Ülkemizde fizik tedavi ihtiyacı olan binlerce hastanın tedavisi, hastanelerdeki fizyoterapist yetersizliğinden dolayı aylarca aksamakta ve hastalar çok ciddi mağduriyetler yaşamaktadır.
    Ülkemizde şuanda ciddi fizyoterapist ihtiyacı olduğundan  ,üniversitelerin bir çoğuna fizik tedavi ve rehabilitasyon/fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümleri açılmaktadır. Ancak ihtiyaç olmasına rağmen fizyoterapistler işten çıkarılma politikalarıyla karşı karşıya kalmıştır. Var olan sağlık politikalarının daralttığı istihdam alanı nedeniyle gelecek yıllarda fizyoterapistlerin ciddi sıkıntılar yaşayacağı aşikardır.
6225 sayılı kanunun ek 13. Maddesinin b fıkrası ile ve 29007 sayılı resmi gazetede  yayımlanan    yönetmeliğin ek 1/A sında yer alan  fizyoterapist tanımı yapılmıştır.Bu tanımlar doğrultusunda  Türkiye’deki fizyoterapistler olarak:
-Tanısı konmuş hastaların fizyoterapiye ihtiyacı olması halinde ilgili branş doktoru (ortopedi, nöroloji, göğüs hastalıkları uzmanı,plastik cerrah..vs.) hastayı direkt fizyoterapiste gönderebilmelidir.
-Fizyoterapiste gelen tanısı konmuş hastaların fizyoterapi programı fizyoterapistler tarafından belirlenmelidir.
-Fizik tedavinin baş mimarı olan fizyoterapistler yaptıkları tedavilerin altına imza atmak ve tedavi   sorumluluğunu resmi olarak üstlenmek istemektedir.
-Fizyoterapistler  farklı branş hekimleri ile yaptığı tedavi hizmetlerinin SGK tarafından faturalandırılması istiyor.
      Türkiye de çalışan fizyoterapistler olarak mesleki haklarımızın ve yetkilerimizin iyileştirilmesi için çeşitli  platformda sorunlarımızı dile getirmeye çalışmakta ve mücadele etmekteyiz, ve bu mücadelemiz olumlu sonuçlanıncaya kadar  çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Fizyoterapist
Zekeriya Kalkan 

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.