Türk Sağlık-sen'in Dilekçesi Resmi Gazetede

Türk Sağlık- Sen de sözleşmeliler için kadroya geçirilme taleplerini içeren örnek dilekçe hazırladı.

Türk Sağlık-sen'in Dilekçesi Resmi Gazetede
25 Kasım 2015 Çarşamba 16:30

Yıllardır kamuda kadro umuduyla çalışan sözleşmeliler, kanun hükmünde kararnamenin yayımlanmasıyla dilekçelerle kurumlarına başvuracak. Türk Sağlık-Sen de sözleşmeliler için kadroya geçirilme taleplerini içeren örnek dilekçe hazırladı. Sözleşmeli personele kadro verilmesi ile ilgili kanun hükmünde kararnamenin yayımlanmasının ardından kamuda 4/B statüsünde çalıştırılanların kadroya alınmasıyla ilgili süreç başlıyor.

Haberin Başlığı: 2011 Sözleşmeli Personelin kadrolu personel olmak için vereceği dilekçe örneği İNDİR

657'YE GEÇİCİ MADDE EKLENDİ

Kararnamenin yayımlanması sendikaları da harekete geçirdi. Türk Sağlık-Sen, sözleşmeli personelin başvurularını kolaylaştırmak amacıyla örnek dilekçe hazırladı. Kadroya geçirilmeyi talep eden sözleşmeli personel, dilekçeye ad ve soyadlarını yazıp imzalayarak çalıştıkları kurumlara teslim edecek. Örnek dilekçede, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B Maddesi İle 4924 Sayılı Kanun Uyarınca Sözleşmeli Personel Pozisyonlarında Çalışanların Memur Kadrolarına Atanması Amacıyla Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname ile sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi için 657 sayılı Kanuna geçici bir madde eklendiği belirtildi.

30 GÜN İÇİNDE BAŞVURU GEREKİYOR

Kadroya geçmek isteyen sözleşmeli memurların 30 gün içinde kurumlarına yazılı olarak başvurmaları gerektiğinin düzenlendiği ifade edilen dilekçede, yasal düzenleme çerçevesinde dilekçe sahibi sözleşmeli personelin memur kadrosuna geçirilmek için gereğinin yapılması talebine yer verildi. Türk Sağlık-Sen tarafından hazırlanan örnek dilekçeye, sendikanın internet sitesinden ve şubelerinden sendika üyelerinin yanı sıra tüm sözleşmeli personel ulaşabilecek.

Haberin Başlığı: 2011 Sözleşmeli Personelin kadrolu personel olmak için vereceği dilekçe örneği İNDİR


KADROLARA KAVUŞUYORUZ

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, sözleşmeli personele kadro verilmesi için yıllardır beklediklerini söyledi. Toplu görüşmelerde, alanlarda, yaptıkları çeşitli temaslarda yıllardır sözleşmelilerin sorunlarının tek çözümünün kadro olduğunu vurguladıklarını belirten Kahveci, nihayet yayımlanan bu kanun hükmünde kararname ile sözleşmeli personelin kadrolarına kavuşacaklarını söyledi. Kahveci, şunları kaydetti: "Bu kararla birlikte, sayıları 200 bin civarındaki sözleşmeli personel yoğun bir şekilde kurumlarına başvuracaktır. Sözleşmeli personele kadro için örnek dilekçe hazırladık. Bu dilekçelerle sözleşmeliler için kadroya geçirilme süreci de başlamış olacak.'

Artık parçalanmış aile tabloları görmeyeceğiz

Devlet Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa'da gerçekleştirilen Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) "Başkanlar Kurulu" toplantısına katıldı. Böyle bir toplantının Şanlıurfa'da gerçekleştirilmesinin önemine değinen Bakan Çelik, Türkiye'de demokrasiden ve ülkenin normalleşmesinden yana olan sivil toplum kuruluşlarının arandığı dönemden çıkılarak, bugünlere gelindiğini ve bunda Memur-Sen ailesinin önemli bir katkısının bulunduğunu anlattı. Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş ise konuşmasında, sendikanın çalışanlara yönelik yürüttüğü sendikal çalışmalara değindi. Sendika olarak 400 bini aşan sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının her türlü sorunlarının takipçisi ve sözcüsü olduklarını, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının "dertlerini dert edindiklerini" ifade eden Memiş, şöyle devam etti: "Müjdeli haber, önceki gün itibariyle Resmi Gazete'de yayımlanarak hayata geçmiştir. Artık 85 bin sözleşmeli sağlık çalışanı, şartsız ve koşulsuz, bir dilekçeyle kadrolu memur hüviyetine sahip olacaktır. Artık 200 bini aşan sözleşmeli kamu çalışanı şartsız ve koşulsuz, bir dilekçeyle kadrolu memur olacaktır."

Çalışana müjde ilk defa Arınç'ın twitter'ında

Sözleşmeli çalışanların kadro hayalini gerçeğe dönüştürecek müjdeyi ilk defa Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç duyurdu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ardından, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in konuyla ilgili olumlu mesajlarına son noktayı Arınç koydu. Arınç, 4-B'li çalışanların kadroya alınması ile ilgili kararnamenin yürürlüğe girdiğini söyledi. Bülent Arınç, kadro müjdesini twitter'dan takipçilerine duyurmuştu. Arınç twitter'a, "4-B'li arkadaşların kadroya alınması ile ilgili KHK az önce Resmi Gazete'de yayınlandı. Herkese hayırlı olsun" diye yazdı. Arınç'ın bu twit'inin ardından sözleşmeliler büyük sevinç yaşadı. Binlerce sözleşmeliden Arınç'a teşekkür twiti yağdı. Kararnameye göre; 4-B'li kamu çalışanları ile 4924 sayılı kanun hükümlerine göre sözleşmeli olarak çalışanlar kadrolu olarak atanacak. 30 gün içinde müracaat etmeleri istenen sözleşmelilerin, 60 gün içinde kadrosu yapılacak.

Kadro hakkı 'dönere' yaradı

Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi kararı, başta üniversite hastaneleri olmak üzere sağlık kurumlarının döner sermaye bütçesine yaklaşık 800 trilyon katkı sağlayacak. Sağlık Sen'-den yapılan açıklamada, sağlık kurumlarında ve üniversite hastanelerinde yaklaşık 85 bin sözleşmeli personelden 30 bininin maaşlarının döner sermaye bütçesinden ödendiğine dikkat çekildi. Bu personelin kadroya geçişi ile birlikte maaşlarının Maliye tarafından karşılanacağı belirtildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.