Türk Sağlık Sen’in 2012 Yılı Değerlendirmesi...

Türk Sağlık Sen’in 2012 Yılı Değerlendirmesi

Türk Sağlık Sen’in 2012 Yılı Değerlendirmesi...
01 Ocak 2013 Salı 11:53

Sağlık çalışanları için 2012 yılı değerlendirilmesi yapıldı.

Yapılan değerlendirmede sağlık çalışanlarının 2012 yılında maruz kaldıkları uygulamalara yer verildi.

Değerlendirmeye göre;

Sağlık çalışanları resmi verilere göre Mayıs – Ekim ayları arasında 3 bin 84 şiddet olayına maruz kaldı.

2012 Yılında Dr. Ersin Arslan bir hasta yakını tarafından katledildi. Acil Tıp Asistanı Dr. Melike Erdem ALO 184 Sabim hattına gelen ihbar neticesinde hakkında soruşturma açılmasının ardından hayatına son verdi.

2012 yılı Kasım ayında kamu hastane birliklerine geçişle Başhekim, başhekim yardımcısı, hastane müdürü, müdür yardımcısı, başhemşire ve başhemşire yardımcısı, il sağlık müdür yardımcısı ve şube müdürü olarak görev yapan tüm idareci sağlık çalışanları görevlerinden alındılar.

2011 yılında tüm sözleşmeliler kadroya geçmesine rağmen 2012 yılında Sağlık Bakanlığı sözleşmeli istihdamda ısrar etti. Sözleşmeli sağlık çalışanı sayısı 30 bini geçti.

2012 yılında Sağlık Bakanlığı bir ilke imza atarak sözleşmeli yöneticilik modelini de fiilen hayata geçirdi.

2012 yılı Aralık ayında 2 bin 359 sağlık çalışanı bir gecede isteği dışında tayin edildi.

Sağlık çalışanları, döner sermaye ek ödemelerinden vergi alınması haksızlığı devam ettiği için 2012′de de tüm memurlardan fazla vergi ödedi.

Sağlık Bakanlığı’nda memur kadrosu bekleyen 23 bin hizmetli personel varken sadece 2 Bin kadro açıldı. Yapılan görevde yükselme sınavında 4 bin kişi barajı geçti ama mevzuata takıldı. Sadece 2 bini memur olabildi.

Sağlık çalışanlarına evden hastaneye 30 dakikada gitme şartı getirildi.

Döner sermaye ek ödemeleri emekliliğe yansıtılmadığı için sağlık çalışanları istedikleri halde geçinememek korkusuyla emekli olmaktan çekindi.

Üniversite hastanelerinde yoğun iş temposuna karşın, döner sermayeler çok düşük rakamlarda kaldı.

Devlette engelli kadroları yine dolmadı. 20 bin kadronun sadece 4 binine atama yapıldı

50 bine yakın sağlık çalışanının beklediği lisans tamamlama hakkı verilmedi.

Türkiye yabancı sağlık çalışanları göreve başladı. Sağlık Bakanlığı 158′i doktor olmak üzere 171 yabancı sağlık çalışanının ülkemizde çalışmasına izin verdi.

2013′te Sağlık Çalışanlarının Memnuniyeti İçin Çalışılsın
2012 yılında sağlık çalışanlarının sorunlarla boğuştuğunu kaydeden Genel Başkanımız Önder Kahveci ” Sağlık çalışanları 2012 yılında sorunlarla boğuştu. Şiddet, istek dışı tayinler, görevden alınmalar gibi olaylara maruz kaldı. Döner sermaye ek ödemelerini emekliliğe yansıtılmaması, vergi adaletsizliği gibi uygulamalar nedeniyle yaşadığı mağduriyetler sonlandırılmadı. Kısacası sağlık çalışanlarının memnuniyeti için yeterli adımlar atılmadı. Umarız 2013 yılı sağlık çalışanlarının memnuniyetini arttırmak adına çalışmalar yapılacağı bir yıl olur. Bu temenni ile tüm çalışanlara yeni yılın hayırlar getirmesini umut ediyoruz” dedi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.